Asayiş
Giriş Tarihi : 07-11-2021 11:42   Güncelleme : 09-11-2021 13:08

FETÖ'cüler İçin Gazete İlanı Verildi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişimi sonrasında Malatya’daki darbe ayaklanmaya ilişkin olarak haklarında tazminat davası açılan örgütün lideri Gülen ve örgüt yöneticileri adreslerinde bulunamayınca gazete de ilan yayımlandı.

FETÖ'cüler İçin Gazete İlanı Verildi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişimi sonrasında Malatya’daki darbe ayaklanmaya ilişkin olarak haklarında tazminat davası açılan örgütün lideri Gülen ve örgüt yöneticileri adreslerinde bulunamayınca gazete de ilan yayımlandı.

Malatya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ lideri ve yöneticileri için gazete ilanı verildi. İlanın; Milli Savunma Bakanlığı tarafından 15 Temmuz hain darbe girişiminin Malatya ayağındaki kalkışma da mala zarar verme ile ilgili olarak hain örgütün lideri Fetullah Gülen ve örgüt yöneticileri ve Malatya’da kalkışmaya karışanlar hakkında açtığı tazminat davası Malatya1. Asliye Hukuk Mahkemesinde sürüyor.

Malatya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, tüm aramalara rağmen adresleri tespit edilemeyen Fetullah Gülen, Ali Kalyoncu ve Adil Öksüz için gazeteye tebligat ilanı vererek, 2 hafta içinde delil ve itirazlarını mahkemeye sunmaları ihtar edildi.

 

ALİ KALYONCU KİMDİR?

Tuğgeneral. Kara Kuvvetleri Komutanlığında Personel İşlem Daire Başkanı (Firari). Adil Öksüz’ün yaptığı darbe girişimi toplantılarına aktif olarak katıldı. 28. Mekanize Tugay Komutanlığına gelerek tank ve zırhlı araçları Ankara merkeze gönderme emrini verdi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın kaçırılması eylemini planlayan grup içerisindeydi.

 

           ADİL ÖKSÜZ KİMDİR?
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Hava Kuvvetleri imamı' Adil Öksüz, FETÖ soruşturması kapsamında örgütün üst düzey yöneticilerinden biri olarak aranmaktadır.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Hava Kuvvetleri imamı' Adil Öksüz, 1967 yılında doğdu. Lisans öğrenimini 1991 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde tamamlayan Öksüz, yüksek lisansını verdiği Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev aldı.

 

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde kritik rol alan Öksüz, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve bazı kuvvet komutanlarının darbeciler tarafından rehin tutulduğu Akıncılar 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda 16 Temmuz sabahı yakalandı ve getirildiği Ankara Batı Adliyesinden adli kontrol şartıyla salıverildi.

Serbest bırakılmasının ardından firar eden ve "FETÖ'nün sır kutusu" olarak nitelendirilen Adil Öksüz, İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde yer aldı ve ihbar edene 4 milyon TL ödül verileceği açıklandı.

Darbe girişiminden önce 11 Temmuz'da Amerika'ya giden ve 13 Temmuz'da Türkiye'ye dönen ve darbe gecesi Akıncı Üssü'nde bulunduğu tespit edilen Öksüz'ün, 4. Ana Jet Üssü Komutanı Hakan Evrim'e, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Fetullah Gülen'i görüştürme teklifinde bulunduğu iddia ediliyor.

Öksüz'ün darbe girişimi gecesi, FETÖ mensubu teröristlere Pensilvanya'nın talimatlarını ilettiği ve "darbe fetvası" verdiği de ileri sürülüyor.

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurt dışı çıkış kayıtlarını inceledi. Adil Öksüz'ün 2002 yılından bu yana 109 kez yurt dışı seyahati yaptığı tespit edildi.

Öksüz'ün darbe girişiminden yaklaşık bir ay önce eşi ve 3 çocuğunu Amerika'da yaşayan diğer kayınbiraderi Abdülhadi Yıldırım'ın yanına bıraktığı öğrenildi.

Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında 16 Temmuz sabahında yakalanan tek sivil olan SAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz, savcılık ifadesinde Ankara'ya tarla bakmaya geldiğini, Keçiören'de akrabalarının evinde kaldığını ve askerlerin hiçbirini tanımadığını ileri sürmüştü.

Sincan Batı Adliyesi Hakimi Köksal Çelik, Öksüz hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı vererek Öksüz'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakmıştı. Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz karara itiraz etmiş, Asliye Ceza Hakimi Çetin Sönmez ise Öksüz'ün serbest bırakılmasına yönelik itirazı delil yetersizliğinden reddetmişti. Çalışmalar kapsamında Öksüz'ün Sakarya'ya gelirken kullandığı "34 SIR 49" plakalı otomobili, Akyazı ilçesinde oturan kayınpederinin evinin garajında bulunmuştu.

Öksüz'ün İstanbul-Sakarya, Sakarya-Ankara arasında belirli aralıklarla hız sınırını aştığı için para cezasına çarptırıldığı, bu cezalar üzerine önlem olarak otomobilinde radar tespit cihazı bulundurduğu ayrıca araç muayene cezalarının olduğu ortaya çıkmıştı.

Adil Öksüz'ün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra Esenboğa Havalimanı'ndan uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittiği, 19 Temmuz sabaha karşı da Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki kayınpederinin evine uğradığı, eşinin ailesiyle görüştükten sonra otomobilini bırakıp buradan ayrıldığı tespit edilmişti.