Malatya
Giriş Tarihi : 26-10-2016 12:56   Güncelleme : 26-10-2016 12:56

FETÖ Davalarinda Algi Yönetimi

Yapilmasi gereken birçok seyin gecikmesine neden olan veya yapilmasina engel olan eli kanli Fetullahçi Terör Örgütünün hamileri simdi de yargiyi sardi. Yapilan sorusturmalar hakkinda algi yönetimi tekniklerini kullanan ve bu terör örgütünü basimiza saran üst akil, sorusturma kapsamina alinan vatandaslari kullanarak darbe girisimini masumlastirmaya ve unutturmaya çalisiyor

FETÖ Davalarinda Algi Yönetimi

 

 

Yillardir Türkiye’nin birçok olayla karsi karsiya kaldigini belirten, 15 Temmuz’da da Türkiye’nin büyük bir badire atlattigini dile getiren Arabulucu Avukat Abdullah Demirel, yalniz bu olaylari yasiyor, atlatiyor fakat unutuyoruz. Bu unutmamizin da sonuçlarina katlanmak zorunda kaliyoruz.

YARGI ÜZERINDE ALGI YÖNETIMI TEKNIKLERI KULLANILMASINA DIKKAT!

Daha sonra Demirel, asil üzerinde durulmasi gerekenin algi yönetimi olduguna dikkati çekerek, “Suan asil üzerinde durulmasi gereken konu, FETÖ sorusturmalarina algi yönetimi yapilmaya çalisiliyor. Algi yönetimi 2. Dünya Savasi sirasinda Adolf Hitler’in yakininda bulunan bir kisi tarafindan temeli atilmis psikolojik savas metodudur. Bu yönetim çok gaddarca, vahset diyebilecegimiz hadiselere neden oldu.  Bir yalan söyleniyor ve sürekli tekrar ediliyor. Bu yalan tekrar ettikçe de dogruymus gibi bir algi olusuyor insanlarda. Ana konudan çikilarak bu algi yönetimi yapilmaya çalisiliyor.  Bu metod FETÖ sorusturmasinda da ciddi bir sekilde kullanilmaya çalisiliyor. Bunu medya gibi çesitli mecralardan yapiyorlar. Bu ise kimi bilerek kimi de bilmeyerek dâhil oluyor. Bu algi yönetimi teknikleri kullanilarak insanlar yasanan darbe girisimini unutturmaya ve masumlastirmaya çalisiliyor.  Bu algi yönetimini her yerde görebiliyoruz. Sorusturmaya alinanlar masumlastirilmaya çalisiliyor. Bu durum ilerleyen günlerde davalara da yansiyacaktir. Çünkü mahkemeyi yönetenler de bir insan ve meydana gelen gelismelerden etkilenmemeleri mümkün degil.  Davalar henüz açilmadi. Sorusturmalar devam ediyor. Ama su an da davalar henüz açilmadan bile, olayi sulandirma,  asil mecradan çikarma, insanlara unutturma gibi çalismalar yapildigini gözlemliyoruz. Bu konuya çok dikkat edilmesi gerektigine inaniyorum. Insanlarimizin da milletimizin de bu konuda duyarli olmasi gerek.  Çünkü her taraftan ates çemberi içindeyiz. Bu cografyada ve özellikle Ortadogu kapsaminda insanlarin rahat ve huzurlu yasayabilecekleri yer ve tek kale Türkiye. Yakin zamanda mahkemeler açilacak.  Belki yargilananlar içinde az da olsa masum olan insanlar da olacak.  Hükümette bunun farkinda zaten.  Bunun tedbirini almaya çalisiyor. Yapilan sorusturmalar, usulüne uygun bir sekilde insan hak ve onuruna, özgürlüklerine, Avrupa Birligi’ne uyum sürecinde imzaladigimiz anlasmalara göre yapiliyor. Hiç kimse bu konuda magdur edilmiyor. Ama olaganüstü hal dönemindeyiz olaganüstü halin getirdigi normal dönemlere göre biraz daha agirlastirilmis durum söz konusu. Yalniz yapilan sorusturmalarin daha da hizlanmasi gerekiyor. Ayrica valilikler bünyesinde magduriyeti önlemek amaçli komisyonlar kuruldu.  Bu sorusturmalar kapsaminda haksiz islemlere tabi tutuldugunu düsünen insanlar, bu sorusturma komisyonlarina müracaat edebilir. Diger yandan mahkemeler açildigi zaman da mahkemeleri yönlendirmek isteyen kisiler olacaktir. Bu konuda da dikkatli ve duyarli olmaliyiz” sözlerini kullandi.

“HAKKIMIZI SAVUNMALIYIZ”

Darbe girisiminden dolayi su anda millet olarak magduruz diyen Demirel, “ Yapilan darbe bizi magdur etti. Mahkemelerde de biz bu magduriyetimizi dile getirmeliyiz.  Insanlar kendini temsil eden Sivil Toplum Kuruluslari araciligiyla mahkemelerde magdur ve sikayetçi  olarak yer alabilir Ve bunun yapilmasi gerekiyor. Çünkü mahkemeleri etkilemeleri söz konusu olacak. Biz bu isin sorumlulugunu duyuyorsak mahkemelerde de hakkimizi savunmak zorundayiz.  Sorumlularin cezalandirilmasi gerekiyor dememiz lazim”  seklinde konustu.

KURUM, KURULUS VE YARGIDAKI FETÖ SIZINTILARI

Yargidaki, kurum ve kuruluslardaki FETÖ terör örgütü etkilerinden de bahseden Demirel, “Sorusturmalar çerçevesinde açiga alinan ve sorusturmaya alinan birçok kamu kurum, kurulus mensubu var. Hâkim ve savcilarda oldu içlerinden. Bu yüzden buralarda küçük bir açiklik söz konusu oldu.  Bu boslugun telafi edilmesi gerekiyor.  Devlet bu konuda yeni hâkim ve savci alimlari gibi gerekli tedbirleri almaya çalisiyor.  Mahkemelerde FETÖ darbe girisimin olumsuz yansimalari olarak sunu görebiliyoruz.  Mahkemelerimiz bu konuda yavasladi. Diger davalara da etkisi oldu.  Diger davalar su an hâkim boslugundan dolayi ilerleyemiyor. Duraksama yasaniyor. Haliyle davasi olan insanlar magdur olmus durumda. Onlar da açilacak olan ceza davalarinda yasadiklari magduriyetleri dile getirebilirler, imkânlari var. Dile getirmeleri de gerekiyor. Simdi sorusturmalar yapiliyor.  Sorusturmalar bittikten sonra davalar açilacak. Sorusturmayi savcilar adina polisler ve diger kolluk görevlileri yapiyor. Sorusturmalar ise yasaya uygun bir sekilde yapiliyor. Ufak tefek aksamalar ve yanlisliklar olabilir ama bu konuda hassas davranilarak yapilan sorusturmalarda ince elenip sik dokunuluyor. Ayrica ilgili kuruluslardan ve MIT’ten saglam veriler aliniyor. Ona göre sorusturma yapiliyor. Bir yerde güven duygusu olmali. Devlet olarak vakiflarla, derneklerler ve diger sivil toplum kuruluslari variz. Gücümüzün  kaynagi bu. Insan unsuru  çok önemli.  Bu darbe güzel isler yapan diger derneklere ve vakiflara olumsuz yansidi.  Insanlar artik sorguluyor.  Bir yere yardim edecekse, dernek veya vâkifa üye olmak isteyecekse durup 2. kez düsünüyor.  Bu sikintinin hizli bir sekilde zihinlerden atilmasi gerekiyor aksi halde  ilerleme noktasinda sikinti yasariz.   Diger kamu kuruluslarinda da bu var.  Mahkemede çalisan personeller hâkimler savcilar, onlar da haliyle tedirgin oluyor, tedirgin olmamalari mümkün degil. Darbenin olumsuz yansimalarini astigimiz zaman çok daha güçlü olacagiz insallah. Onlarin istedigi de güven ortamini sarsmak.  Güven ortamini yeniden tesis etmeliyiz. Eskiden Dogu ve Güneydogudaki terör olaylarinda dag, tas bombalaniyordu. FETÖ’ cüler yanlis bilgilendirme ile samimi ordu mensuplarimizi bosu bosuna çalismalarin içine sokuyordu. Ama simdi görüyoruz ki dogu ve güneydoguda yasanan terör hadiselerinin bitmemesinin en büyük etkenlerinden birisi FETÖ içerisinde yer alan insanlarmis onlarin olumsuz davranislari, suç teskil eden fiilleriymis. Bunlardan dolayi, terörün bitirilmesine yönelik girisimler, iyi netice vermiyordu. Simdi FETÖ aradan çikti neticeye ulasmak daha kolay. Bu sadece ordu için degil diger kamu kurum ve kuruluslari içinde böyle. Girmedigi kamu kurulusu yoktu. Haliyle diger kamu kuruluslarimizda da bir gerileme söz konusuydu. Darbe öncesine kadar olmasi gerektigi gibi çalisamiyorlardi sürekli bir tikaniklik vardi. Bu tikanikliklara yol açanlar yine FETÖ mensuplariydi. FETÖ mensubu kisiler isten uzaklastirilinca, isleyis ilerlemeye basladi” ifadelerini kullandi.

>>Hanife Sari (Özel Haber)