Malatya
Giriş Tarihi : 17-02-2017 18:36   Güncelleme : 17-02-2017 18:36

Faizsiz Bankacilikta Önemli Adim

Ziraat Katilim Bankasi Malatya Subesi dün yogun bir katilimla açilisini geçeklestirdi. Burada konusan Vali Mustafa Toprak, Ziraat Katilim Bankaciliginin, ülkemizde tasarruf oraninin yükselmesine vesile olacagini belirtirken, AK Parti Milletvekili Nurettin Yasar ise kamunun faizsiz bankaciliga girmesi açisindan önemli bir girisim oldugunu vurguladi

Faizsiz Bankacilikta Önemli Adim

>>Hanife Sari

Hizmetine açilisindan önce baslayan Ziraat Katilim Bankasi Malatya Subesi’ nin dün yapilan açilis törenine Malatya Milletvekili Nurettin Yasar, Vali Mustafa Toprak Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Il Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal,  Ziraat Katilim Bankasi Genel Müdürü Osman Arslan, Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Baskani Ali Evren, resmi kurum ve kurulus müdürleri ile çok sayida vatandas katildi.

Ziraat Katilim Bankasi Genel Müdürü Osman Arslan yaptigi açilis konusmasinda “Ziraat Katilim Bankasi kamunun devletimizin bu alanda kurmus oldugu ilk yatirim. 29 Mayis 2015 tarihinde Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in açilisini yaptigi ilk sube Istanbul’da açildi ve açilisindan geçen zaman boyunca Türkiye genelinde 46 subeye ulastik. Ciddi bir gelisme göstermekteyiz. Katilim bankaciligi dünyada da gelisen bir alan. Türkiye bu alanda bir finans merkezi olma yolunda. Dünyadaki ismiyle Islami finans olarak gelisiyor Türkiye bu alanda bir finans merkezi olma yolunda ilerliyor” ifadelerini kullanarak katilim bankaciligi hakkinda bilgiler verdi.

“KENTI ILERI TASIYAN EKONOMIDIR

Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir ise yaptigi konusmada, “Böyle bir katilim bankasinin Malatya ve esnafi için biraz daha bankalarla hassas müsterilerimiz için çok önemli bir açilis oldugu kanaatindeyim. Ülkemizin son yillarda büyümesi biz Malatya olarak bu ekonomik büyümeden daha çok pay almak arzumuz. Bir kenti ileri tasimanin temellerinden bir tanesi de ilin ekonomisinin büyümesi.  Banklarin burada açilmasi da ekonominin büyüklügünün bir göstergesi. Insallah bütün insanlarimizin istifa edebilecegi katilim bankalari var bunlar farkli yapiyla çalisiyor ve büyük bir firsat veriyor” sözlerini kullandi.

Malatya Milletvekili Nurettin Yasar ise “Belli bir duyarliligi olan yastik alti sermaye dedigimiz henüz piyasaya sürülmemis endüstriyel kazandirilmamis bir sermayenin piyasaya Türkiye finans piyasasina sanayi sektörüne kazandirilmasi için çalisilan kamunun faizsiz bankaciliga girmesinin öncülügü ziraat bankasina ait bu nedenle önemli bir girisim bu” diye konustu. 

“BÜYÜK MEBLAGLARLA GERÇEKLESTIRDIGIMIZ BORÇLANMADA ORTADAN KALDIRILACAK”

Vali Mustafa Toprak da bu yatirimin ile, ülkeye ve bankacilik sektörüne hayirli olmasini dileyerek, “Elbette ki 2015 yili içerisinde Sayin Cumhurbaskanimizin baslattigi bir proje olan katilim bankaciliginin ülkemizde devreye sokulmasi ile kurulan Ziraat Katilim Bankasi’nin 44 nolu subenin adiyla da müsemma olan bu subesi insallah ilimize, ülkemize, ticaret hayatina, insanlarimiza önemli katki saglayacaktir. Süphesiz ki ülkemizdeki tasarruf orani düsük, bir türlü yastik altindaki paralar bankacilik sistemi içerisine giremiyor. Insanlarimizin hissiyati, hassasiyeti ve inançlarindan gelen birtakim özel duygulari var. Bu anlamda bu katilim bankaciliginin, Ziraat Katilim Bankaciligi ülkemizde tasarruf oraninin yükselmesine, yastik altindaki paralarin insanlarin inanci ile birlikte ekonomiye kazandirilmasina vesile olacaktir. Bizim milli paramizla burada olusturdugumuz bu tasarrufla birlikte katilim bankaciligi sayesinde yurtdisindan büyük meblaglarla gerçeklestirdigimiz borçlanmada ortadan kaldirilarak kendi yerli milli paramizin kendi katilim bankaciligimiz içerisinde olusmasina firsat verecektir. Özellikle Malatya'da son yillarda ticari hayatta gelismeler var, göstergeler bunu gösteriyor. Bir taraftan sicak para gelirken bir taraftan da devletimizin, hükümetimizin önemli yatirimlari, kamu yatirimlari gerçeklesiyor. Yine devletimizin tesvikleri ile birlikte özellikle Cazibe Merkezi Programinin da devreye girmesiyle birlikte özel sektör yatirimlarinda da Malatya endeksli olmak üzere diger illerimizde de gelismeler saglanacak. Süphesiz ki tüm bu gelismelerin kaynaginda ve temelinde para var ve o parayi da inanciyla ve hissiyatiyla birlikte degerlendirmek isteyen insanlarimizin istedigi yönde gelisen bir bankacilik sektörü olan katilim bankaciligi var. Ziraat Katilim Bankaciliginin Malatya'miza da, ülkemize de önemli bir katki saglayacagini ben biliyorum, tesekkür ediyorum, hayirli ve ugurlu olmasini diliyorum” seklinde konustu.

Yapilan konusmalar sonrasinda dua edilerek banka subesinin açilisi gerçeklestirildi.