Siyaset
Giriş Tarihi : 27-03-2013 10:43   Güncelleme : 27-03-2013 10:43

Faizlerin silinmesini istedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Agbaba, kayisi don zararlari nedeniyle üreticilerin borçlarinin ertelenip, faizlerinin silinmesini istedi

Faizlerin silinmesini istedi
 Agbaba, ayrica Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker tarafindan cevaplanmasi istegiyle bir soru önergesi verdi.
Agbaba, TBMM Genel Kurulu’nda kayisi üreticilerinin yasadigi sorunlari gündeme getirerek geçtigimiz hafta yasanan don felaketinin ardindan gerekli duyarliligin gösterilmemesini elestirdi.
Agbaba önergesinde, Malatya’da meydana gelen don olayi sonrasi kayisi agaçlarinin büyük zarar gördügünü, Malatya ekonomisinin milyonlarca lira kayip yasadigini, don olayi sonrasi çiçeklenme görülen bölgelerde ilk belirlemelere göre yüzde 30 ile yüzde 90 arasinda hasar meydana geldigini belirterek, "Malatya’da meydana gelen don olayi sonrasi kayisi üreticilerinin Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatiflerine olan borçlarinin silinmesi veya ertelenmesi düsünülmekte midir? Malatya genelinde 2 gün üst üste yasanan don nedeniyle , kayisinin ortalama yüzde 50’si çiçek döneminde yanmistir. Malatya için çok büyük bir önemi olan kayisi ürününün dondan zarar görmesinin ardindan bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi düsünülmekte midir?”