Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-02-2016 19:45   Güncelleme : 10-02-2016 19:45

Faizler kademeli artabilir

FED Baskani Yellen, "FOMC ekonomik sartlarin kademeli faiz artislarina izin vermesini bekliyor" dedi

Faizler kademeli artabilir

 

 

ABD Merkez Bankasi (FED) Baskani Janet Yellen, ABD Kongresi'nde konusmasinda yapti. Gittikçe artan riskleri kabul ettigini ve FED'in kademeli faiz artisina izin verecek bir ilimli büyüme rotasinda ilerlemeye devam edecegini söyledi.

FED Baskani Janet Yellen, konusmasinda hane gelirlerinin ve refahin arttigini, yerel harcamalarin büyümeye devam ettigini ve petrol disindaki is yatirimlarinin yilin ikinci yarisinda büyümeye devam ettigini söyleyerek, "Istihdam piyasasi iyilesmeye devam ediyor ve enflasyon politika yapicilarin tedirgin edici olarak tanimlaniyor. Beklentilerindeki düsüse ragmen kademeli bir sekilde FED'in hedefine dogru ilerleyecegini düsünüyorum. Çin gibi bazi imalatçi ülkelerdeki zayiflik ve petrol ve maden ihracatçilarini zorlayan emtia pazarindaki arz fazlasi gibi unsurlar, küresel ekonomideki bazi zayifliklari pekistiriyor" dedi.

Eger bu gelismeler kalici olursa, ekonomik aktivite ve istihdam piyasasi üzerinde etkili olabilecegini belirten Yellen, "Son dönemlerde piyasalarda yasanan çalkantilar için Çin'in döviz politikasindaki degisiklikler ve ekonomik görünümünü öne çikarirken, bunun Çin'e emtia ve ihracat bagliligi olan diger ülkeler üzerinde de etkili olacak. Bu asagi yönlü risklerin herhangi birisi gerçeklesirse, dis kaynakli aktiviteler ve ABD ihracatina olan talep zayiflar ve finansal piyasa sartlari daha da sikilasir" ifadelerini kullandi.

FED Baskani Janet Yellen, ABD ekonomik büyümesinin genel olarak devam edecegine ve dünyanin da bunu takip edecegine inandigini vurguladi.

FED, geçen yilin son toplantisinda faizi çeyrek baz puan artirmis ancak Ocak ayinda faizi degistirmemisti.