Malatya
Giriş Tarihi : 26-07-2013 11:49   Güncelleme : 26-07-2013 11:49

Faize giden para yatirima dönüstü

Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz, IMF olan borçlarin bittigini, geçmiste borçlarin faizine giden paralarin bugün yatirima dönüstürüldügünü ve kamuda çalisanlara maas olarak verildigini söyledi

Faize giden para yatirima dönüstü

AK Parti Il Baskanligi geleneksel iftar yemegini Havuzbasi Malatya Sofrasinda verdi.  Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz, her yil Malatya’da iftara geldigini her geldiginde güzel organizasyonlara sahit oldugunu belirtti.

Malatya’daki birligin beraberligin önemine vurguda bulunan Bakan Cevdet Yilmaz, “ Malatya’da kamu kurulusuyla, sivil toplum kurulusuyla, meslek kuruluslariyla, üniversitesiyle birlik ve beraberlik var, Bunun sonuçlarini da görüyoruz. AK Parti son 10 yilda Türkiye’yi büyüttügü gibi Türkiye’nin demokratik standartlarini, sosyal standartlarini yükselttigi gibi Dogu ve Güney Dogu’da ciddi bir atilima zemin hazirladi. Bu dönemi en iyi degerlendiren illerimizden biri de Malatya oldu. Bundan 10 sene önceki Malatya ile simdikini mukayese ederseniz, yollariyla hastaneleriyle, fakirine fukarasina götürülen hizmetleriyle geçmisle mukayese ettiginiz zaman neler yapildigi zaten ortaya çikar” dedi.

“BÜYÜK PROJELERE IMZA ATIYORUZ”

Geçmiste faize giden paranin istihdam ve yatirima dönüstügüne deginen Bakan Yilmaz,  sunlari söyledi: “AK Parti döneminde saglanan güven ve istikrar sonucunda çok sükür artik kaynaklarimiz rant çevrelerine, faize gitmiyor. Kaynaklar artik millete hizmet olarak gitmekte. Eskiden bütçemizin büyük bir kismi devletin aldigi borçlarin faizine giderken, bazi yillarda faizlere yetismezken simdi çok sükür Türkiye’de artik kaynaklar hizmetlere gidiyor. Faize giden para kamuda çalisanlara maas olarak yoksula sosyal yardim olarak,  KÖYDES, hava alani duble yol ve yatirim olarak geri dönüyor. Sadece Türkiye içinde degil Türkiye disina da el uzatan bir ülke haline geldik. Dünya da baska ülkelere yardim yapan ülkeler siralamasinda 4’üncü siraya yükseldi Türkiye. Artik alan el degil veren el haline geldik. IMF’den borç kullanan kredi kullanan, IMF kapilarinda bekleyen bir ülkeden bugün artik borcunu sifirlamis, IMF’in karar organlarinda karar alacak bir ülke haline geldik. Büyük projelere imza atiyoruz. Eskiden hayal dahi edilemeyen isler birer birer gerçeklesmekte. Basbakan Erdogan’in önderliginde son derece tecrübeli ve fedakâr bir ekiple vatanimiza milletimize hizmet etmekteyiz.”

“TÜRKIYE ASIL BIR TAVIR ORTAYA KOYDU”

Bakan Yilmaz,  “Aramizda Suriyeli kardeslerimiz var, onlarla birlikte iftar yapiyoruz. Allah insani evinden vatanindan uzak hale düsürmesin, zor bir durum. Suriye’de yasananlari hep birlikte görmekteyiz. Orda zalim bir yönetim diktatör bir yönetim, halka dayanmayan, halkin iradesine dayanmayan bir yönetim halkina zulüm ediyor. Yüzbinlerce insan gelip Türkiye’ye sigindi. Bunlar tarihi dönemlerdir, bu tür dönemlerde bir milletin ortaya koydugu tavir asirlar boyunca hatirlanir. Çok sükür Türkiye asil bir tavir ortaya koydu, gelen bütün insanlara kucak açti, bunlarin bir kismini da Malatya misafir ediyor. Bu güzel anlayisindan ev sahipliginden dolayi Malatyalilara tesekkür ediyorum. Suriyeli kardeslerimiz bu geçici zorluklari asacaklar. Suna inaniyorum, kisa vadede bir takim sikintilar yasaniyor Suriye’de Misir’da baska ülkelerde fakat bunlar yeniden dogan bir cografyanin dogum sancilari adeta . Dünyada her tarafta demokrasi var da Orta Dogu’da niye olmasin, Misir’da Suriye’de niye olmasin. Birçok ülkede halka dayali rejimler oluyor da Islam dünyasinda niçin olmasin? Bunu engelleyenler ne yaparlarsa yapsinlar, eninde sonunda bu cografyalarda daha güçlü demokrasiler olacak, halka dayali yönetimler güçlenecek. Iste o zaman Türkiye’nin bugünkü asil durusu çok daha iyi taktir edilecek. Bazilari Müslümanlara demokrasiyi yakistiramiyorlar. Müslümanlarin yaptigi seçimlerde is basina gelenlere maalesef hak ettikleri saygiyi göstermiyorlar. Bunu Cezayir’de Filistin’de Misir’da gördük. Bu cografyalarda demokrasi güçlenecek” seklinde konustu.

“BIRBIRIMIZE SAYGI DUYACAGIZ”

“Türkiye nüfusunun çogunlugu Müslüman bir ülke olarak hizla kalkinan bir ülke olarak aslinda bütün dünyaya sunu gösteriyor, Islam ile demokrasi pekala bir arada yasayabilecek bir arda gidebilecek sistemlerdir” diyen Bakan Yilmaz sunlari aktardi:  “Bunu görmek istemeyenler Türkiye’ye baksinlar, aslinda biraz da bu yüzden Türkiye’nin basarisini gölgelemeye çalisiyorlar. Uluslararasi medyanin son aylarda yaptigi seyleri kasit disinda izah etmek mümkün degil. Adeta Türkiye’yi dünyaya çok farkli bir sekilde yansitmaya çalisanlar Türkiye’nin bu basarisini çekemeyenler Türkiye’nin gelismesinden hoslanmayanlardir. Kim ne yaparsa yapsin Türkiye yoluna devam edecek bir taraftan demokrasisini gelistirirken, daha ileriye tasirken bir taraftan da kalkinmasini hizla devam ettirecek. Bu toplumun bütün unsurlari baris içinde farkliliklarini zenginlik olarak görüp bir arada yasamaya devam edecek. Birbirimize saygi duyacagiz, fikir hürriyetini düsünce hürriyetini en genis manada yasayacagiz. Ekonomimizi büyütecegiz, refahimizi artiracagiz.” Kalkinma bakanligi olarak Malatya’da çok sayida isler yaptiklarini söyledi.

Programda konusan AK Parti Il Baskani Avukat Bülent Tüfenkci, sunlari bildirdi:  “Siyaseti insanlarin mutlulugu ve huzuru için yapariz. Bizim hizmet anlayisimizda kisinin rengine bakarak ayrimcilik yoktur. Hiç kimsenin diline inanicina bakim ötekilestirmeyiz. Bizim için esas olan kisi hak ve özgürlükleri baris, kardeslik ve dayanismadir, haktir hukuktur, adalettir. AK Parti’den önce Türkiye yönetilemez bir haldeydi. Millet siyasetin arkasinda degil, siyaset milletin arkasinda gidecek dedik, karanligi aydinliga kavusturmak için çaba sarf ettik. Daima dik durduk ama diklenmedik. Kimsenin adalet terazisine tas koymasina müsaade etmedik. Milletin adina çiktigimiz bu yolda milletin iradesine sonuna kadar sahip çiktik, çikmaya da deva m edecegiz.”

NEREDEN NEREYE

Bülent Tüfenkci,  “IMF’e olan 23 milyar dolarlik borç ödendi, dün 70 cente muhtaç bir Türkiye varken, bugün borç veren bir Türkiye var. Memurunun maasini veremeyen bir Türkiye’den dünyanin dört bir yanina ulasan yetisen bir Türkiye var. Ama bundan rahatsiz olanlar var. Muhalefetin yetersizligini görüp, sandiktan umudunu kesenler sokaklari terörize ederek, azinligin çogunluga hükmetmesini istemekteler. Elbette ki azinligin haklari önemlidir ve güvenceye alinmalidir. Ancak maksadi asarak azinlik diktasi kurmaya da bu millet asla müsaade etmez” seklinde konustu.

“AK PARTI’NIN MÜHRÜNÜ VURACAGIZ”

Tüfenkci,  “Karaciger Enstitüsünün temelini attik, AK parti Hükümetinin ciddi katkilari var. Milletvekillerimizin, teskilatimizin, Belediye Baskanimizin gayretleriyle Malatya büyüksehir olmus, istikrarli bir sekilde kalkinmasini sürdürmektedir. 2014 yerel seçimlerine Malatya büyüksehir statüsüyle girip, Malatya’nin tamamina AK Parti’nin mührünü vuracagiz. Bu mana da bütün teskilatimiza büyük sorumluluk düsmektedir. Halkin içinde halkin sesine kulak vererek basta büyüksehir olmak üzere, ilçe belediyelerinin tamamini AK Parti belediyeciligiyle bulusturarak Malatya’nin gelisimine dönüsümüne daha çok katki sunacagiz. Hak parti her zaman zulme zalimlige karsi sesini yükseltmis, haksizlik karsisinda sessiz kalarak dilsiz seytanlardan olmamistir. Bu vesileyle Misir’da Suriye’de Gazze’de yasanan acilarin dökülen gözyaslarinin, akan kanin bir an önce son bulmasini Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Programin sonunda AK Parti Il Baskani Avukat Bülent Tüfenkci, Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz’a kayisi hediye eti. Iftar programina Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz, AK Parti Il Baskani Avukat Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Milletvekilleri, Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir ve çok sayida sivil toplum kurulusu temsilcisi katildi.