Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-05-2013 12:06   Güncelleme : 03-05-2013 12:06

Faiz orani yüzde 5’e çekildi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Baskani (ESKKK) Ali Evren, esnafin 25 bin liraya kadar kullandigi kredinin bir yil için faizini yüzde 4’e 100 bin liraya kadar kullandigi kredilerde de yüzde faizin 5’e çekildigini söyledi.

Faiz orani yüzde 5’e çekildi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Baskani  (ESKKK) Ali Evren, “ Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birligi (TESKOMB) toplantisi Ankara’da yapildi, çok verimli oldu. 7 bin kisiye yakin arkadasimiz toplantiya katildi” dedi.

Toplantida Basbakan Erdogan’in esnafa verdigi müjdeyi anlatan ESKKK Baskani Ali Evren, “Suanda esnaf ve sanatkarimiza verilen kredilerde, kooperatif hissesi olarak kesinti yapilirken yüzde 2 aliyorduk personel giderleri için. Bu kesinti yüzde 1.5’e çekildi. Bloke denilen esnaf ve sanatkârimizdan kesilen yüzde 3’ü yüzde 2’ye çekildi. Banka ve üst kurulusumuz meslek birligine ayri ayri kesilen yüzde birlikleri de 0,5’ çekildi. Daha önce bankalardan kredi kullanan esnaflarimiza bankalarca istihbarat yapilirdi, bunun için kendi istihbaratini yaptigi için her esnafimizdan 300 bin liraya kadar para aliniyordu bu uygulamada tamamen kaldirildi Basbakan Erdogan’in emri ile.

YÜZDE 47’LERDEN YÜZDE 5’E DÜSTÜ

Ali Evren, düsürülen kredi faiz oranlari için AK Parti Hükümeti’ne tesekkür ederek sunlari aktardi: “Küçük esnaflarimizin bazilarinin 25 bin liraya kadar kullandigi bir kredi var, bunun bir yil için faizini yüzde 4’e 100 bin liraya kara olan kredilerde de yüzde 5’e çekildi. Yani esnaf bir yillik 25 bin lira kredi kullanirsa yüzde 4, yine bir yillik 100 bin liraya kadar kredi kullanirsa yüzde 5 faiz ödeyecek. Bunu söylemekte fayda görüyorum, biz yüzde 47 faizden yüzde 5’e gelmisiz. Çalisma sistemi ayni, para limitleri yukari çekildi, is hacmi artti, faizler bu kadar düstügü için devletimize, hükümetimize sükran duyuyoruz. Kredi faizi düsüsünden itibaren 50 bin lira kredi kullanacak esnaf arkadaslarimizin daha önceye göre 2 bin 600 lira bir kari var. Diyelim ki esnafa 100 bin lira kredi verdik, faiz oranlari düstügü için arkadasimizin 6 bin 491 lira kari var.”

Basbakan Erdogan’in esnafin önünü açmak için faiz oranlarini düsürdügünü vurgulayan Evren, “ Esnafimizdan beklentimiz teknolojilerini yenileyerek islerine devam etmeleridir. Esnafimiz bu faizi ödeyebilir, yeter ki esnafimiz teknolojiyi alsin isini gelistirsin. Dada önce yine Ankara’da yapilan toplantida esnaf ve sanatkarlarimizin yaninda çalisanlar için 1 ile 9 kisi arasinda çalisanlarin muafiyeti vardi 5084 yasasi” seklinde konustu.

“ILETILMEDIGINI TAHMIN EDIYORUM”

Basbakan Erdogan’a,  esnaf ve sanatkarin sorunlarinin iletilmedigini anlatan Evren, sunlari bildirdi: “ Bu 5084 yasasi 31 Aralik 2012 itibariyle durduruldu, buna uygun bir sey çikacakti, Basbakan Erdogan’in talimatiyla ancak bu çikmadi. Bizi üzmüstür. Bundan 6 ay önce Salih Kapusuz’a ve yanindaki 2 milletvekiline izah ettim, esnaf ve sanatkarlarimizdan emekli olduktan sonra, is yerini devam ettirenlerin ayliklarindan yüzde 15 bir kesinti vardi, bunun kaldirilmasini arzu ettik, yaninda bir kalfa veya bir çirak çalistirma kosuluyla. Bu konunun Basbakan Erdogan’a iletilmedigini tahmin ediyorum. 5084 ve maastaki yüzde 15’lik kesinti konusu Basbakan Erdogan’a gitseydi, ‘esnaf ve sanatkarlar bu hususta magdur’ deselerdi Basbakan Erdogan kaldirirdi. Çünkü Basbakan Erdogan esnafin önünün açilmasini ve esnafin çalismasini arzu etmekte. Raporlarla götürseler Basbakan’in bu destegi verecegine kaniyim ben.”

Evren,  sözlerine sunlari ekledi:”5084 yasasina ek olarak bir sey gelmesi gerekiyordu gelmedi, maaslarda yapilan yüzde 15’lik kesinti ve baska sorunlar ile ilgili rapor hazirlayacagiz.  Raporlarimizi, Basbakan Erdogan ulasmak için elimizden geleni yapacagiz, esnafimizin menfaatine olan konulari iletecegiz.”