Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-04-2013 15:37   Güncelleme : 17-04-2013 15:37

Faiz düstü es rizasi kaldirildi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Baskani Ali Evren, küçük ve orta ölçekli esnafi müjdeledi, kredi faiz oranin yüzde 7,8’den yüzde 6’ya indirildigini, kooperatifin kredi kullaniminda istenen es rizasinin aranmayacagini açikladi.

Faiz düstü es rizasi kaldirildi

YÜRÜRLÜGE GIRDI

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Baskani Evren, Sonsöz gazetesine kredi dünyasinda yasanan son gelismeleri anlatti. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yakindan ilgilendiren kefalette es rizasinin istenmesine iliskin Türk Borçlari Kanununun 584’üncü ve Türk Ticaret Kanununun 64’üncü maddesinde degisikleri içeren “6455 Sayili Gümrük Kanunuyla Bazi Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun” Resmi gazetede yayimlanarak yürürlüge girdi.

Söz Konusu Kanunun 77’nci maddesiyle, Türk Borçlari Kanunun 584’ncü maddesine su fikra eklendi: “Ticaret siciline kayitli ticari isletmelerin sahibi veya ticaret sirketinin ortak yada yöneticisi tarafindan isletme veya sirket ile ilgili olarak verilecek kefaletler, mesleki faaliyetleriyle ilgili olarak esnaf ve sanatkarlar siciline kayitli esnaf ve sanatkarlar tarafindan verilecek kefaletler, 27 Aralik 2006 tarihi ve 5570 sayili Kamu Sermayeli Bankalar Tarafindan Yürütülen Faiz Destekli Kredi Kullandirmasina Dair Kanun kapsaminda kullandirilacak kredilerde verilecek kefaletler ile tarim satis ve esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri ile kamu kurumu ve kuruluslarinca kooperatif ortaklarina kullandirilacak kredilerde verilecek kefaletler için esin rizasi aranmaz.”

YÖNLENDIRDI

Darbogaza giren küçük ve orta ölçekli esnafin imdadina kosan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi yogun çalismanin meyvesini topladi. Her firsatta daralan esnafin yardimina kosan kooperatif, agir sartlar altinda inim inim inleyen esnafi bir kez daha sahiplendi! Esnafin canini yakan gelismeler karsisinda harekete geçen Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatif Baskani Ali Evren, Ankara’da yasanan gelismeleri yakindan takip etti, yazismalarla yetkilileri yönlendirdi.

Esnafa verilen kredilelerle ilgili yeni gelismelerin oldugunu belirten Evren, “1 Temmuz 2012’de çikan Türk Ticaret Kanunu’yla ilgili olarak, kooperatifleri engelleyici bazi kanun çikti. Müracaatlar neticesinde Basbakan Erdogan’in talimatiyla Gümrük Bakani Hayati Yazici’nin çikardigi yeni yönetmelikler var. Yönetmelik elimize yeni ulasti. 11 Nisan’dan itibaren esnaf ve sanatkarlar kredi alirken eslerini getirmeyecek, esler muaf tutuldu. Kredi kullananlarin kooperatifi gelmesi yeterli olacaktir. Ancak halen yürürlükte olan Türk Ticaret Kanunu’nun ailelerle ilgili kisminda eger ki esi krediyi kullanacaksa is yerinin evin tapusu kendi adina ise kredi basvurusunda esiyle gelecek. Kredi kullaniminda kefil olanlarin esi gelmeyecek, sadece kefil gelecek” dedi.

ESNAFIN MENFAATINE OLDU

Baskan Evren, sunlari söyledi: “Müracaatlarimiz neticesinde yeni gelismeler oldu. 7.8 olan Halk Bankasi’ndaki kredideki anaparanin devletin sübvansiyondan dolayi 6’ya düsürüldü. Esnaf ve sanatkara bizim kapimiz devamli açiktir. Esnafin ve sanatkarin bu krediden faydalanmasi, teknolojilerini yenilemesi gerekmektedir. 100 bin lira verdigim zaman esnaftan 3 bin lirasi kesiliyordu. Kredi 7,8 oldugu zaman 3 bin lira kesilmektedir. Kredi 6’ya düstügü için esnafimizin 3 bin lira menfaati var. 75 bin liradan 2 bin lira, 50 bin lirada bin lira menfaati ortaya çikti. Esnafimiza ve sanatkarimiza çok güzel bir kredi uygulamasi geldi. Esnaf ve sanatkar kredileri kullanirken halen bazi kesinti var, bunlarla ilgili çalismalar devam etmektedir. 22 Nisan’da Basbakan Erdogan’in bir toplantisi olacak, bizleri de çagiracaklar 5084’le ilgili bazi muafiyetten esnafa bazi düsüs getirecek. Hatta emekli olduktan sonra kesinti olanlarin yüzde 15’inin kaldirilmasi için müracaatin olumlu olacagini temenni ediyoruz.”

150 BIN LIRAYA YÜKSELTILECEK

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinin esnafa 100 bin liraya kadar kredi verdigini belirten Evren, “22 Nisan’daki toplantidan sonra kredi limitleri de yükselecek. 150 bin liraya kadar kredi verecek. Iç piyasanin gelismesi için esnafin kredi kullanmasi gerekir. Kredi kullandigi zamanda teknolojiyi, bilimi yakalamasi, her zaman yerinde saymamasi lazim. Krediyi kullanan arkadaslarin teknolojik makineleri almadigi, yerinde saydigi müddetçe kendisi bir zaman gelir biter diyorum. Esnafimiza çagrimiz krediyi düzenli alin, kullanin, teknolojiyi yakalayin ve çalismaniza devam edin” diye konustu.

Evren, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) hükümet neslinde esnafin sorunuyla ilgili çalisma yürüttügünü belirtti.