Malatya
Giriş Tarihi : 24-04-2017 18:11   Güncelleme : 24-04-2017 18:11

Faiz Ana Parayi Geçti Üretici Magdur

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, Malatya’da üreticilerin borçlarinin 5 yildir faiziyle ertelendigini, üreticilerin bu borçlari ödeme gücü kalmadigini belirterek T.C. Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatifleri, elektrik dagitim sirketlerine olan her türlü borç faizlerinin bir defaya mahsus olmak üzere affedilmesini ve ana paranin faizsiz olarak esit taksitler halinde ödenmesini istedi

Faiz Ana Parayi Geçti Üretici Magdur

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, geçtigimiz yillarda oldugu gibi bu yil da Malatya’nin bazi bölgelerinde meydana gelen soguk hava, don ve dolu felaketi nedeniyle kayisi üreticilerin yasadiklari sorunlari gündeme getirmeye devam ediyor.

ÜRETICI HER YIL DON VE DOLU ILE IMTIHAN VERIYOR

Agbaba, üreticilerin yasadiklari sikintilari siraladigi yazili açiklamada; “Malatya’da her yil oldugu gibi bu yil da mart ve nisan aylari kayisi üreticilerinin don ve dolu ile imtihaniyla geçiyor. Geçtigimiz günlerde Kale’nin tamaminda, Akçadag’a bagli  Bahri, Ören, Ilicak, Güzyurdu, Dogu, Derinbogaz, Yagmurlu, Altunlu, Aksaray mahalleleri, Yazihan’a bagli Tecirli, Bahçelievler, Sinan, Dedekargin, Balaban Mahalleleri, Yesilyurt’a bagli  Dilek, Sahnahan, Battalgazi Alisar, Hasircilar, Kadiçayiri mahallelerinde don ve doludan kaynakli, Eski Battalgazi’de ise rüzgardan kaynakli kayisi üreticileri çok büyük zarar gördü” dedi.

 ICRA DAIRESIYLE TANISMAYAN ÜRETICI KALMAYACAK

“Gübre, ilaç, elektrik, su gibi sabit giderleri olan kayisi üreticilerinin bu giderleri nasil karsilayacaklari merak konusu. Üreticiler bu yil da Ziraat Bankasina, tarim kredi kooperatiflerine ve elektrik dagitim sirketine olan borçlarini nasil ödeyeceginin telasina düstü” diyen Agbaba, “Malatya’da 5 yildir faiziyle ertelenen borçlar üretici tarafindan ödemesi imkansiz hale geldi. Pek çok üreticinin ödemesi istenen faiz, anaparayi geçmis durumda. Pek çok üretici borçlarini ödeyemedigi için icralik durumda. Bu sekilde devam ederse Malatya’da icra dairesiyle tanismayan üretici kalmayacak” ifadelerini kullandi.

 MALATYA EKONOMISINI CANLANDIRIR

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, “Malatya’da üreticilerin borçlari 5 yildir faiziyle erteleniyor. Üreticilerin bu borçlari ödeme gücü kalmadigini herkes biliyor. Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatifleri ile elektrik dagitim sirketlerine olan her türlü borç faizleri bir defaya mahsus olmak üzere affedilmeli, anaparanin ise faizsiz olarak esit taksitler halinde ödenmesi yönünde alinacak karar Malatyali üreticiler ve Malatya ekonomisi için önemli bir adim olacaktir” ifadelerini kullandi.