Malatya
Giriş Tarihi : 14-11-2017 16:29   Güncelleme : 14-11-2017 16:29

Fabrikalariniza Bomba Yerlestirmeyin!

Bursa’da bir tekstil fabrikasinda meydana gelen ve 5 isçinin ölümüne neden olan buhar kazani patlamasi sonrasinda gözler tekstil fabrikalarinin buhar kazanlarina çevrildi. Malatya’daki buhar kazanlarinin durumlarini, buhar kazanlarini kullanirken dikkat edilmesi gerekenleri, alinmasi gereken önlemleri ve daha fazlasini A Sinifi Is Güvenligi Uzmani Fatih Sezer’e sorduk

Fabrikalariniza Bomba Yerlestirmeyin!

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Bursa’da bir tekstil fabrikasinda meydana gelen ve 5 isçinin ölümüne neden olan buhar kazani patlamasi sonrasinda gözler tekstil fabrikalarinin buhar kazanlarina çevrildi. Malatya’daki tekstil fabrikasi buhar kazanlarini ve durumunu Malatya Analiz Ortak Saglik ve Güvenlik Birimi A Sinifi Is Güvenligi Uzmani Fatih Sezer’le konustuk.  Fabrika içlerinde yer alan buhar kazanlarinin birer bomba olarak nitelendiren Sezer sunlari dile getirdi: “ Bursa Organize Bölgesindeki buhar kazani durumu ile Malatya’daki arasinda biraz fark var. Biz de bir arastirma yaptik. Buhar kazani ana binanin içinde olmamali çünkü buhar kazanlari bir bomba. Buhar kazaninda sensörler manometreler var. Büyük bir kazan var içinde de su,  atesle buhar kazanini isitiyorsunuz. Kayniyor ve buhari çalistiriyor. Kazandaki su azalirsa otomatik sistemle su eklenir otomatiktir ya da gözle bakarlar. Bursa’daki patlayan buhar kazani içindeki su bitmis ama grodör yanmaya devam ediyor. Kazan içi bos bir sekilde yaklasik 2 bin derece sicakliga geliyor. Manometreler, sensörler bozuk oldugu için su pompasi da çalismadigi için su eklenmiyor. Orada çalisan personel bunu görmüyor, çünkü göstergeler de bozuk, çok eski bir kazan. Isçi gelip kazanin bos oldugunu görünce su vanasini açiyor ve patliyor. Buradaki sikinti buhar kazaninin oldugu birimde emniyet sübapi yok, kazan suyu seviye göstergesi yok, buhar basinç manometresi yok ya da çalismiyor. Su olmayinca ocak otomatik sönmelidir, o sistem de yok, suyun olup olmadigi kontrol eden yok. Su yoksa ve kazan çalismaya devam ediyorsa önce ates söndürülür, buhar kazani vantilatör sistemi ile sogutulur. Belli bir derece altina indikten sonra yaklasik 100 derecenin altina indikten sonra su basilir.”

“BILINÇSIZLIK VAR”

Sezer: “Isçi kazanin gelip bos oldugunu görünce ne yapacagini bilmez.  Bunu o birimin sorumlusu isvereni bilir. Is güvenligi ona bakmali, yapilmasi gerekenleri büyük ihtimalle  yazmistir ama yazmakla da bitmiyor. Osgb uzmanlari yapilmasi gerekenleri kâgida yazip veriyor is böyle bitmiyor bunun bir de kontrolü denetimi var, ya da bilinçsizlik var.” dedi.

“BUHAR KAZANLARI FABRIKA IÇINDE OLMAMALI”

Sezer: “Buhar kazani bir bomba oldugu için üzerini normal betonla kaplayip üzerine ek bina ya da normal fabrikanin içine koyamazsiniz. Binanin disinda ve üzeri hafif alasimli atermit dedigimiz çatilardan olmali. Gene patlarsa hafif bir malzeme olursa üsten patlayip gider ve çok zarar vermez. Ama kazani fabrikanin içine koyarsaniz fabrikayi da havaya uçurursunuz. Ihmaller zinciri ortaya çikar.” seklinde konustu.

 

“MALATYA’DAKI KAZANLARIN BÜYÜK BIR KISMI FABRIKA BINASI DISINDA”

Sezer sözlerini su sekilde sürdürdü: “Malatya Organize Sanayi Bölgesindeki buhar kazanlarinin çok büyük bir kismi fabrika binasinin disinda ve üzeri hafif alasimlidir. Organize sanayi bölge müdürlükleri var, bu birimin denetimi çok önemlidir. Malatya’da bizim iplikle ve tekstille ilgili fabrikalarimiz var, onlarin kazanlari disarida. Teknolojiye ayak uydurmak gerekiyor. Buradaki fabrika ve etrafi berbat bir durumda ne yazik ki. Malatya ona göre çok çok iyi durumda. Bu sadece buhar kazani ile ilgili degil. Bir diger basinçli kabimiz daha var Kompresör, Malatya’daki birçok tekstil firmalarinin disinda yer almakta Kompresörler. Çalisan kisilerin oldugu alanda degil binanin disinda kendine özgü küçük bir kulübesi vardir orada durur.  Olmasi gereken de bu zaten.”

“BUHAR KAZANLARININ YILLIK KONTROLLERI YAPILMALI”

Sezer sunlari siraladi: “Bu malzemeler sürekli çalistigi için bunlarin yillik kontrolleri var. Mutlaka yetkili bir firma tarafindan kontrol edilmesi gerekiyor.  Bozok sayaçlar, sensorlar oldugu zaman gerekli verimi alamazsiniz ondan.  Buhar kazani kullanirken nelere dikkat edilmeli: “ bu kazanda isi üretecegimiz için önce gözle kontrol yapar orada çalisan kisi buhar basinci manometresini gözlemler. Normal basincinin bir buçuk kati ölçüm yapilir. Bursa’daki olayda basin manometresi bozuk oldugu için gözle kontrol edemedim. Otomatik yanma kontrolü var. Bunda da otomatik yanma cihazi vardir. Basin yükselirse otomatik durdurur, azalmissa çalistirir. O da bozuk. Kazan suyunun seviye kontrolü vardir. En tehlikeli durum için mevzuatta söyle denir; ‘ susuz bir kazanin isitilmasidir.’ Susuz bir kazanin isitilmasi sonrasi su dökerseniz patliyor çünkü. Kazandaki suyun seviyesinin hep ayni orandan kalmasini saglamak için bir gözle kontrol edilmeli. 2 tane su gösterge seviyesi olmali. “

BUHAR VE SICAK SU KAZANLARINDA ALINACAK IS GÜVENLIGI ÖNLEMLERI

Buhar ve sicak su kazanlarinda alinacak is güvenligi önlemlerini Sezer su sekilde siraladi: “Isyerinde kullanilan bütün kazanlar, yangina ve patlamaya karsi dayanikli, çatisi hafif malzemeden yapilmis ayri bir bölmede veya binada olacaktir. Kazan dairesinin üstünde kat olmayacak ve isçi çalistirilmayacaktir. Kazan daireleri sürekli olarak ve etkin bir sekilde havalandirilacaktir. Buhar kazanlarinda 2 adet Buhar basinç manometresi, 2 adet Kazan suyu seviye göstergesi, kazan suyu veya buhar sicakligi termometresi, 2 adet Emniyet sübapi, besleme suyu basinç ve giris sicaklik göstergeleri, buhar debisi göstergesi ve kaydedicisi, yakma havasi basinç ve miktar göstergeleri, sivi yakit yakan kazanlarda, yakit basinç ve sicaklik göstergeleri bulunmali. Yanma Kontrolü: Kazan buhar basincinin, istenen sabit bir degerde tutulmasi amaciyla yapilir. Bu basincin-kazan etiketinde belirtilen azami basinci geçmemesi gereklidir. Yanma kontrolü, iki yolla yapilir. Gözle kontrol: Buhar basinci manometresi sürekli olarak gözlenerek, kirmizi ile isaretlenen azami basincin üzerine çikilip çikilmadigi anlasilir. Otomatik Kontrol: Otomatik yanma kontrolü, basinç kontrol cihazi (presostat) ile saglanir. Buhar basinci belli bir seviyenin üzerine çikinca, bu cihaz otomatik olarak brülörü durdurur, altina düserse çalistirir. Kazan Suyu Seviye Kontrolü: En tehlikeli durum, kazanin susuz kalmasi oldugu için, bu suyun devamli belli bir seviyede ve basinçta tutulmasi gereklidir.  Kazanlar ehliyeti, Hükümet veya mahalli idareler tarafindan kabul edilen yetkili, belgeli ve tecrübeli sahislar tarafindan isletilecektir. Buhar ve sicak su kazanlari, kazanlarda yapilacak degisiklik, onarim ve bakimlardan sonra, en az 3 ay kullanilmayip, yeniden devreye girerken ve ayrica genel ve periyodik olarak her senede bir defa bütünüyle yetkili teknik bir eleman tarafindan kontrol ve deneye tabi tutulacak, kontrol tarih ve neticeleri sicil karti veya defterine islenecektir. Kazanlarin isletilmesi süresince yetkililer tarafindan su tedbirler alinacaktir: Kazan dairesi personelinin birinci görevi, isletme süresi içinde, kazan ve bagli donanimlarini sürekli olarak kontrol etmektir. Bu personel isletme süresi içinde kazanlari kontrolsüz birakmayacaklardir. Yapilan onarim ve bakimlardan sonra, isletmeye sokulmadan önce, kazan ve müstemilati iyice kontrol edilecek, kazan içerisinde yabanci maddelerin kalmadigindan emin olunacaktir.”