Sağlık
Giriş Tarihi : 13-02-2013 12:22   Güncelleme : 13-02-2013 12:22

Ezber bozan doktor

Dr. Tuncer Sümer, sebze ve meyvenin fazla tüketilmesinin obeziteye neden oldugunu, et ve süt ürünleri agirlikli beslenmek gerektigini söyledi

Ezber bozan doktor

Dr. Tuncer Sümer, 2 ay önce çikardigi “Türkler ve Müslümanlar Nasil Beslenmeli” isimli ilk kitabi ile bu zamana kadar anlatilan ve önerilen diyet listelerini alt üst edecek. ‘Koyun gibi degil, aslan gibi beslenin’ diyen Dr. Sümer, kitabinda Avrupa ve Amerika kaynakli diyetlerin Türk ve Müslümanlari ekonomik açidan fakir, beyin açisindan küçük, kilo açisindan sisman hale getirmeye çalistigini belirtiyor. Dr. Sümer, kitabinda kirmizi et yönünden agirlikli beslenilmesi gerektigini, yaglardan korkulmamasi gerektigini ifade ediyor. 
Dr. Sümer, kitabina iliskin  yaptigi açiklamada, önerilenlerin aksine sebze ve meyvenin fazla tüketilmesinin obeziteye neden oldugunu, insanlarin saglikli ve ideal kiloda olmasi için et ve süt ürünleri ile bol yumurta yemesi gerektigini ve yag tüketmenin de hiç zararli olmadigini belirtti.
13 yil önce fazla kilolarindan kurtulmak için yaptigi diyetin kendisine ilham kaynagi oldugunu belirten Dr. Sümer, “Sebze, meyve, tahil, bakliyat, tatli gibi karbonhidratlar önerildiginin aksine çok az tüketilmelidir. Domates, brokoli, mercimek, biber, yesillik yiyerek zayiflanilmaz. Insan vücudunda obeziteye neden olacak kadar yag birikmesinin sebebi gereginden fazla karbonhidrat tüketmektir” diye konustu.

“ARA ÖGÜN DIYE BIR SEY YOKTUR”
Sebze ve meyvenin minimal düzeyde alinmasi gerektigini, fazla alinmasiyla seker hastaligi, hipertansiyon, kan yaglarinin yükselmesi gibi tehlikelerle karsilasilacagini ifade eden Dr. Sümer, “Bu risk faktörleri bir araya gelince hastaya metabolik sendromlu deniliyor. Metabolik sendrom esittir ölüm demek. Nedeni açiklanmiyor ama ben nedeninin fazla karbonhidrat tüketilmesi oldugunu iddia ediyorum. Batililar bizi geride birakmak için yanlis beslenmeye yönlendiriyor. Eger karbonhidrati azaltirsaniz kan yaglariniz azalir, kilonuz düser ve diyabetik olmaktan, posetler dolusu ilaç içmekten kurtulursunuz. Seker hastalarini karbonhidrat tüketmeye yöneltmek cinayettir” seklinde konustu. 
Dr. Sümer sözlerine söyle devam etti:  “Insanlar istedikleri kadar et, yumurta, tavuk, balik, süt ürünleri tüketsinler. Yag da istenilen kadar alinabilir. Ara ögün diye bir sey yok. Bir insanin günde iki ögün yemesi yeterlidir. Sürekli yemek aralarinda elma, muz, portakal, hurma, armut, ayva, karpuz, kavun yenilmemeli. Diyet yapan herkes meyve salatasi yapiyor, sonra da ne yesem yariyor, hiç kilo veremedim diyor. O kadar meyve, sebze yenirse tabi ki zayiflanmaz. Bir tabak et, bir kase yogurt yemek daha doyurucu ve saglikli. Kitabimda hepsini detaylariyla anlatiyorum. Okuduktan sonra yemek aliskinliginiz, gittiginiz lokantalar degisecek. Dünyayi baska bir gözle göreceksiniz.”

“BU TÜRK VE MÜSLÜMAN ÜLKELERIN GERI KALMISLIGINA SON VERECEK BIR KITAP” 
5 liralik et ile tüm gün tok kalinabilecegini ama 5 liralik sebze ve meyve ile tüm gün tok kalinamayacagini anlatan Dr. Sümer, “Avrupa’da kisi basi beyaz et tüketimi 75, kirmizi et tüketimi 85 kilo. Türkiye’de beyaz et tüketimi 7, kirmizi et tüketimi 8 kilo. Onlarin 10’da 1’i kadar hayvansal gida tüketiyoruz. Ayrica bizden daha çok peynir, süt ve tereyagi tüketiyorlar. Avrupali’nin obez olmasi sadece gazli içecek, bira, cipsler, dondurma, tatli yemeleri yüzündendir. Bu kitap Türk ve Müslüman ülkelerin geri kalmisligina son verecek bir kitap. Eger kitaptaki gibi beslenilmeye baslanirsa teknolojik dünyaya çok sey verebiliriz, bilim üretebiliriz. Yeni insan kaynagimizi gelistirebilmek için gebe ve yeni doganlari iyi beslememiz gerekiyor” dedi. 
Kitap içinde yer alan Batin Içi Basinç Sendromlari (BIBAS) bölümünde posali yiyeceklerden zengin beslenmenin batin (karin) içinde basincin artmasina yol açtigini belirten Dr. Sümer, “Kitapta yer alan farkli bölümler ile hayatinizda büyük degisiklikler yapacaksiniz. Bu kitap sadece bir zayiflama diyeti kitabi degil, bir saglikli, güçlü, mutlu ve uzun ömürlü hayat kitabidir” ifadelerini kullandi.