Siyaset
Giriş Tarihi : 01-10-2012 15:27   Güncelleme : 01-10-2012 15:27

"Evdeki hesap çarsiya uymamaktadir"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, CHP Merkez Ilçe Baskani Abdulvahap Ayzabar, CHP Il Kadin Kollari Baskani Güllü Tuncer, bazi ilçe baskanlari ve parti yöneticileriyle birlikte parti binasinda basin açiklamasi yapip, son zamlari degerlendirdi.


"Yillarca ekonomide basari masali anlatan AKP’nin maskesi düsmüstür. Iktidarin, olumlu küresel iklimin kendinden önceki iktidarlarin yaptigi reformlarin, devlete ait varliklarin satisinin ve basta on yilda yedi tane mali af olmak üzere bir defalik etkisi olan önlemlerin arkasina siginarak isi idare ettigi ortaya çikmistir" diyen CHP Il Baskani Enver Kiraz söyle konustu: 
"Bütçede evdeki hesap çarsiya uymamaktadir. Hükümet, hesabi kitabi tutturamayip 2013 bütçesini hazirlayamaz duruma düsmüstür. Basbakan da zam talimatini verip bu beceriksizligin faturasini vatandasa kesmistir. Önce akaryakit, içki, araba ve tapu harçlarina zam yapilmis, daha sonra da nisan ayinda sirasiyla yüzde 19 ve yüzde 8 oraninda insafsizca zam yapilan dogalgaz ve elektrige bir kez daha bu günden geçerli olarak yüzde 10’a varan zamlar yapilmistir. Hükümetin vatandasin cebinden elini çekme niyeti olmadigi açikça görülmektedir. Benzinden aldigi vergide dünya sampiyonu olan AKP, son zamlarla mazotta da ikincilik koltuguna oturmustur. Artik dünyada en pahali benzini biz tüketiyoruz. Fakat Basbakan kendisinin de kullandigi lüks ithal arabalara dokunmamis. Yine borç taksitlerini ödemek için bogazindan keserek zorlukla ev sahibi olmaya çalisan vatandaslarimizin ödeyecegi tapu harçlarina da zam yapmistir. Son zamlar ülkede 26 milyon kisinin eskiyen kiyafetinin yerine yenisini alamadigi, 42 milyon kisinin borç altinda ezildigi, 49 milyon insanin ay sonunu ucu ucuna getirdigi, 61 milyon kisinin konut masraflarindan sikayet ettigi ülkemizde, vatandaslarimizi daha da ezmis ve fakirlestirmistir. Son dönemde ekonominin yavaslamasi nedeniyle zorlanan insaat, otomotiv ve ulastirma gibi sektörler satis ve üretimde daha da sikinti çekeceklerdir. Bu sektörler isçi çikarmak zorunda kalacaklardir, issizlik artacaktir. Zaten Malatya’da 2002 yilinda 10 bin olan issiz sayisi su an 27 binlere ulasmistir. Bu rakam issizligin çok hizla arttiginin en önemli kanitidir. AKP’nin yanlis yönet halka ödet yaklasiminin faturasi, her geçen gün daha da artmaktadir. Bunlarin ekonomi politikalarindan anladigi zam ve zulümdür. Basbakana çagrimiz Allah için bir defa da dogru bir is yapmasi ve bu zamlari geri almasidir."
Bu arada, bir basin mensubunun CHP Genel Baskan Yardimcisi Gürsel Tekin’in Malatya ziyaretinde, "Eski kalelerimizi geri alacagiz" seklindeki sözlerini hatirlatmasi üzerine, Kiraz söyle dedi:
"Sanirim Malatya büyüksehir olacak. Büyüksehir ve eski belediyelerimiz Akçadag ile Yazihan basta olmak üzere, birçok belediyeyi almak için çaba gösterecegiz."