Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-07-2021 07:15   Güncelleme : 10-07-2021 07:15

Etil Alkol Fabrikasındaki 20 Yıllık Garabet Son Bulsun

Malatya’da görenlerin içini burkan bazı tesisler hayat bulmayı bekliyor. Doğuda YİMPAŞ, Batıda Vagon Onarım Fabrikası tekrar Malatya ekonomisine kazandırılınca gözler uzun süre önce üretimi durdurulan Etil Alkol Fabrikası'na çevrildi. Malatya'da kapalı bulunan Etil Alkol Fabrikası'nın tekrar açılması isteniyor

Etil Alkol Fabrikasındaki 20 Yıllık Garabet Son Bulsun

20 yıldan beri atıl bir vaziyette bekleyen Malatya Şeker Fabrikasının yerleşkesindeki şeker pancarından alkol üretim fabrikası ölü yatırım haline bürünmüş, kendi haline terk edilmiş binası, milli servetin çürümeye terk edildiği bir yapı halinde. Malatya’da 2000 yılının başında arıtma tesisi bulunmadığı için kapatılan Şeker Fabrikası bünyesinde bulunan Etil Alkol Fabrikasında çarkların tekrar dönmesi bekleniyor.

Pandemi dönemiyle birlikte kişisel hijyen ürünlerine talep arttı ve son 1 yıl içerisinde dış alımın artması nedeniyle alkol üretimin gerekliliği bir kez daha gözler önüne serildi. Bu şartlar altında yıllar önce kapatılan Türkiye’deki 4 alkol fabrikasından biri olan Malatya Alkol Fabrikası tekrar gündeme geldi. Malatya Şeker Fabrikası’nın kurulurken, İspirto Fabrikası, Küp Şeker Fabrikası, küspe kurutma ve besicilik gibi kapsamlı şekilde kurulduğu yıllarca Malatya’ya hizmet ettikten sonra, ispirto- diğer adıyla alkol fabrikası- arıtma tesisi olmadığından, atıklarının çevreye zarar verdiği gerekçesiyle 2000 li yıllarda kapatılmıştı. Fabrikaya daha sonra biyolojik arıtma tesisi yapılmasına rağmen, saf alkol üretip, ilaç, kozmetik, savunma sanayinde kullanılan alkol fabrikası tekrar açılmamıştı.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Araştırmacı Yazar Fikri Demirtaş,”  Türk ekonomisine katkı yaptığı yılların hatırasıyla baş başa kalmış, demiryolunun paralelinde yeni yapılan  Anayurt  yolunun  kenarında sessiz sedasız akıbetini bekliyor. Artık fabrikada  makinelerin müzik sesi gelmiyor. Bacasından duman tütmüyor. Yarasalar, güvercinlerin barınağı olmuş. Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF’in yanı sıra Sağlık Bakanlığı da Covid-19 olarak da adlandırılan yeni tür Koronavirüse karşı alınacak en etkili tedbirin kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek olduğunu vurgularken, kişisel hijyen ve dezenfektan materyallerinde kullanılan en önemli ürünün saf alkol olduğu belirtiliyor. Ülkemizde Koronavirüse yönelik tedbirler kapsamında, etil alkol, tıbbi maske ve oksijen cihazlarına uygulanan gümrük vergileri tamamen sıfırlandı. Cumhurbaşkanlığının kararlarıyla dökme etil alkol ithalatındaki gümrük vergisi de kolonya ve dezenfektan üreten sanayiciler için yüzde 10'dan sıfıra indirildi. Küresel ölçekte yayılan Koronavirüs, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de  dezenfektan ürünlere yönelik yoğun bir talep yaratırken, şimdilerde dezenfektan ürünlerde kullanılan saf alkol sıkıntısı baş gösterdi. Oysa aralarında Malatya’nın da bulunduğu birçok ildeki Tekel Alkol Fabrikaları, sağlık ve ilaç sektörlerinde kullanılan saf alkol üretiyor, Türkiye sağlık ve ilaç sektörlerinin ihtiyacını karşılıyor, hatta dünyaya ihraç ediyordu. Bu fabrikalar, son 20 yılda, ya özelleştirme sonrası yok edildi ya da Malatya’da olduğu gibi Çevreye zarar veriyor ile doğrudan kapatıldı. Halbuki bunun altında yatan gerçek sebep; bazı muhafazakar çevrelerin alkolü sadece ‘içki’ olarak algıladıklarından, güçlü ve etkili lobileriyle bu fabrikaların sonunu getiren çalışmalar yaptılar ve etkili de oldular. Siyasal iktidarın bu konuda destekledi ve fabrikalardaki alkol üretimini durdurdu. İçkinin çok ötesinde birçok stratejik ürün için alkol ihtiyacı olan ülkemizi dışarıdan alkol ithal etmek zorunda bıraktılar.” dedi.

Ebubekir Atilla