Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-04-2021 17:16   Güncelleme : 26-04-2021 17:16

Esnaflar Tek Tek Kapatıyor

Çay Ocakları Kısmi Kapanma kararının ardından İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar  ile Ramazan ayında sadece Esnafa servis yapma şartı ile açık tutuluyor. Kimi Esnaf günü siftahsız kapatırken, kimisi de “Devren” yazısını camlara astı.

Esnaflar Tek Tek Kapatıyor

Koronavirüs salgını sürecinde vaka sayılarının artması gerekçe gösterilerek getirilen kısıtlamalar ile birçok meslek dalı sancısı yıllar boyu sürecek ekonomik buhrana girdi. Kısmi Kapanma sürecinin başlamasıyla çıkış yolu arayan Çay Ocağı ve Kıraathane Esnafı yeni kira döneminin başlaması ve kredi taksitlerinin ödeme gününün gelmesiyle birlikte adeta çıkmaza girdi. Kent merkezinde hemen hemen her sokakta bulunan sayısı 800 ‘ü geçen Çay Ocağı ve Kıraathane gibi işletmelerin çoğu kepenk kapatıyor.

“Devren Kiralık” veya “Devren Satılık” yazısını camlara asan esnaflar birikimlerinin kalmadığını ve kısmi kapanma süreci ile birlikte umutlarının tamamen tükendiğini söyledi. Deprem ve Pandeminin kendilerinde sarılamayacak kadar derin izler bıraktığını kaydeden Esnaf Mustafa Akın, şu ifadelere yer verdi,” Sivrice merkezli depremin ardından bir türlü toparlanamadık. Tam her şey normalleşti derken Koronavirüs salgını başladı. Bu süreçte acı reçeteyi hep esnaf içti. Yaklaşık 13 aylık süreçte kira, faturalar ve SGK ücretlerinin hepsini cepten ödedik. Şimdi ise kısmi kapanma ve ardından uzayacak yasaklar silsilesine dayanacak gücümüz kalmadı. Bu nedenle işletmelerimizi kapatıyoruz. Bundan sonra mitinglere katılacağız.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER