Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-12-2021 11:47   Güncelleme : 20-12-2021 11:47

Esnaf Odası Destek Taleplerini Sıraladı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Esnafın zor bir süreçten geçtiğini belirterek, BAĞ-KUR primlerine yeni yılda zam yapılmaması gerektiğini söyledi. Yakıttaki ÖTV’nin kaldırılması, MTV oranının düşürülmesi gerektiğini kaydeden Başkan Keskin, Esnafa 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteğinin verilmesini istedi.

Esnaf Odası Destek Taleplerini Sıraladı

Pandemi sürecinin sıkıntılarını üzerinden atamayan esnaf kesiminin yeni bir ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya kaldığını belirten Keskin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret her kesimden destek görmüştür. Ancak; asgari ücrete gelen zam oranıyla birlikte yeni yılda Bağ-Kur primleri de aynı oranda zamlanacak. Esnafımızın indirime ihtiyacı varken 2022 yılında Bağ-Kur primlerine zam yapılmamalı. Sattığı ürünün fiyatına aynı ürünü rafına koyamayan, fiyat artışları nedeniyle sermayesi eriyen, zorlaşan ekonomik koşullarda kredi taksitlerini ödeyemeyen, halen pandemi sürecindeki sıkıntılarını üzerinden atlatamadan yeni ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan esnafımız için Sayın Cumhurbaşkanımızdan 2022 yılı BAĞ-KUR primlerinin ve vergi oranlarının arttırılmaması konusunu da müjde bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza çağrımız şudur; esnaf kesimi sizin arkanız da ve yanınızda 19 yıl dimdik durdu ve durmaya devam edecektir, hükümetinizde esnafın arkasında durmalı.” dedi.  Akaryakıta getirilen zamlar ile Ticari taşımacılık yapan esnafın sancılı bir sürece itildiğini kaydeden Keskin, ”Kontağın çalıştırılmadığı, direksiyonun çevrilmediği, yani ticari taşımacılığın durma noktasına geldiği bir yerde ekonomik istikrar ve istikbal olmaz. Çünkü hayat durur. Taksici, minibüsçü, servisçi, kamyoncu, otobüsçü, yolcuyu ve yükü alırken deposuna doldurduğu yakıt ücreti ile yolcuyu ve yükünü indirdiği zamanki yakıt ücreti aynı değil, arada büyük fark oynuyor.  Pandemi döneminin en mağdur kesimlerinden birisi ticari taşımacılık yapan esnafımızdır, ama bugünde yakıt fiyatlarından dolayı yine en mağdur kesim ticari taşımacılık yapan esnafımızdır.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan bu konuda müjde bekliyoruz, ticari taşımacılık yapan esnafımız için yakıttaki KDV ve ÖTV kaldırılmalı, MTV oranları düşürülmeli. Akaryakıt fiyatları mutlaka makul bir düzeye çekilmeli. Reis esnafı duymalı.” diye konuştu.

Stokçulara ve fırsatçılara karşı etkin mücadelenin getirilmesi gerektiğini vurgulayan Keskin, “Çarşı, pazar, piyasa rahatlatılmak isteniyorsa öncelikle stokçulara, karaborsacılara, vurgunculara ve fırsatçılara yönelik yapılacak mücadele en az terörle mücadele kararlılığı gibi olmalıdır.  Şu anki ekonomik sıkıntı sürecinin büyümesinde, stokçuların artmasında, fırsatçılara imkan verilmesinde en büyük neden denetimlerin yetersiz olmasıdır.” ifadelerine yer verdi.

Esnafın borçlarını ödeyebilesi ve sermaye olarak kullanabilmesi için 100 bin TL’lik faizsiz kredi verilmesini isteyen Keskin,” Deprem ve ardından Pandemi ile birlikte esnafımız ödemeler noktasında kriz yaşamıştır. Faizsiz kredi talebimiz ile ilgili nedenlerimiz bu ekonomik zorlukların yaşandığı süreçte daha da kuvvetlenmiştir. Esnafımız sattığı ürünü tekrar rafa koyamıyor. Bu nedenle esnafa can suyu olacak kesin çözümlerin devreye alınmasını talep ediyoruz. İnanıyoruz  ki her alanda stratejik çözümler üreten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda da esnafı rahatlatacak müjdeyi verecektir.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla