Malatya
Giriş Tarihi : 02-04-2017 19:26   Güncelleme : 02-04-2017 19:26

Esnaf Kredilerde Sikinti Çekiyor

KOSGEB kredilerinde sikinti çektiklerine dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ( TESKOMB) Bölge Birlik Baskani Ismet Bayram “30 bin lira faizsiz krediyi alanlarin çogu Esnaf Kefalet Kooperatifi ne is yapar bilmiyorlar. Bu para öncelikle faize düsmüs esnafimiza verilmeli... Bir diger yanlislik ise KOSGEB kredisi kullananlar süre sonuna kadar 5 yil gibi baska kredi kullanamiyorlar. Bu yanlisligin bir an önce düzeltilmesi gerek.” dedi

Esnaf Kredilerde Sikinti Çekiyor

>>Kayhan inceoglu

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ( TESKOMB) Malatya Bölge Birliginin 2016 yili Mali genel kurulu Ankara yolu Dival Hotel de gerçeklestirildi. Bagli bulundugu 21 Bölge illerindeki Esnaf Kooperatifi Baskan ve temsilcilerinin katildigi kongrede Divan Baskanligina Malatya Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Özbek, Katip Üyeliklere Dogansehir ESKKK Baskani Basri Polat, Akçadag ESKKK Baskani Battal Yardimci seçildi.Divan tesekkülü sonrasi gündem maddelerine geçildi. Saygi durusu ve Istiklal marsindan sonra Yönetim Kurulu faaliyet Raporu okundu. TESKOMB Bölge birlik baskani Ismet Bayram faaliyetlerle ilgili yaptigi konusmasinda Genel kurullar eksikliklerin, noksanliklarin konusuldugu yerlerdir ifadelerine yer verdi.

 

“KOOPERATIFLER KAPATILMAYACAK”

 

Genel kurullar eksikliklerin, noksanliklarin konusuldugu yerler oldugunu söyleyen Bölge Birlik baskani Ismet Bayram”  Isteyen, istedigini burada konusmalidir. Disarida konusacagimiza dedikodu yapilacagina burada herkes içinden gelerek seviyeli bir sekilde her seyi konusmalidir. Genel kurullar bunun için önemlidir. Sorunlarin konusuldugu, eksikliklerin söylenildigi yerlerdir.   Bölgemiz geçmis yillara oranla daha derli toplu çalismalari oldu. Çalismalar oldukça verimli geçti. Yeni kooperatifler kuruldu. Eski ve yeni kooperatifler ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Su an bölgemizde 25 kooperatifimiz aktif olarak görev yapmakta. Kooperatif baskanlarimizin  tümü burada. Ziraat bankasi nasil  ki çiftçilerin bankasi ise Halk bankasi da bizlerin bankasi. Devlet bankasi. Sorunlari ikili iliskilerle sizlerin gayretleriyle çözmeniz gerekiyor. Kirginlik, darginlik küslük olmaz. Kooperatiflerde sevk ve idarenin iyi olusu, ikili iliskilerle ekonomik girdinin iyi olmasi sayesinde  üyelere daha çok kredi vermek sizlerin elinizde. Bir bakiyoruz ayni yilda kurulmus bir kooperatifimizin verdigi kredi 25 Trilyon, digeri 3 trilyon. Bu is Kooperatif baskanlarimizin gayretlerine bagli. Potansiyeli sizler olusturacaksiniz. Bu da çalismalarinizla olur. Son günlerde kooperatifler kapatilacak mi? Diye ortada bir laf dolasiyor. Bu tamamen yalan bir dedikodudur. Kooperatifler bu ülkenin olmazsa olmazidir. Su an 580 Milyon lira yani eski parayla 580 Trilyon lira esnafin üzerinde paramiz var. Bu parayi kooperatiflerin haricinde hiçbir babayigit toplayamaz” seklinde konustu.

 

“KOSGEB KREDILERINDE SIKINTI ÇEKIYORUZ”

 

Bayram söyle devam etti; “Son günlerde KOSGEB kredilerinde sikinti çekiyoruz. 30 bin lira faizsiz kredi. Yerinde kullanilmiyor demistik yanlis anlasildi. Alanlarin çogu Esnaf Kefalet Kooperatifi ne is yapar bilmiyorlar. Bu parayi faize düsmüs esnafimiza öncelikli verelim dedik. Bir diger yanlislik ise Kosgeb kredisi kullananlar süre sonuna kadar 5 yil gibi baska kredi kullanamiyorlar. Bu yanlisligin bir an önce düzeltilmesi gerek. 3 ay sonra eline troplu para geçtiginde borcunu ödese dahi süresi bitmeden baska bir kredi alamiyor.  Islerin daha iyi yürümesi için çalisanlara seminer verecegiz. Kooperatif baskani her seyi bilemez. Çalisanlar egitim seminerlerinde aldiklari bilgilerle Baskana su yanlis bu dogru diyebilmeliler. Basit ve önlenecek hatalara düsmememiz lazim. Yaptigimiz her isin hesabini vermeliyiz. Görev yaparken mevzuat ve kanun hükümlerine çok dikkat etmeliyiz. Her yönetici mevzuata hakim olarak verilen görevi yasalara uygun olarak yapmalidir. Personelimizi ve yöneticilerimizi bu konuda egitmemiz lazim, bunun içinde seminerler düzenleyecegiz” diye konustu.

Mali genel kurulda hesaplar ve bilanço ile Yönetim Kurulu ibra edilirken, Bölge birligi adina 300 bin lira gayrimenkul alimi için yetki verilmesi ve 2017 yili bütçesinde tahmini bütçe ise yaklasik bir milyon 350 lira olarak kabul edildi.”