Röportaj
Giriş Tarihi : 03-03-2021 17:40   Güncelleme : 03-03-2021 17:40

Esnaf Gözüyle Sanayi Sitesi…

Yeni (Küçük) Sanayi Sitesinin esnaflarından olan oto tamirci ustası Abdulkadir Kördüğüm site ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Kördüğüm sanayi esnafının başlıca sorunlarına taleplerine dikkat çekti. Kördüğüm “Aileler sanayiyi kötü bir yer olarak görmesinler.  Sanayi,  insanların gelip bir meslek öğrendikleri yer.” dedi

Esnaf Gözüyle Sanayi Sitesi…

Gazetemizin bu haftaki konuğu  Yeni (Küçük) Sanayi Sitesinde 1986 yılından beri oto tamirciliği yapan usta Abdulkadir Kördüğüm.  Kördüğüm ile usta gözüyle sanayi sitesini tüm yönüyle değerlendirdik.

İlk olarak sorunlardan başlamak istiyoruz sanayi sitesinde esnaf olarak ne gibi sıkıntılar sizi karşılıyor?

“Gerek ustalarımız olsun, gerek sanayiden ekip arkadaşlarımız olsun, sanayimizden memnunuz. Geleceğe usta yetiştiriyoruz. Ancak sanayi de çırak bulma konusunda biraz sıkıntılarımız var. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, yanımızda çalışan çıraklarımızı kendi çocuklarımızdan ayırt etmiyoruz. Bunun yanında burada bizim verdiğimiz uygulamalı eğitimin yanında yanımızda çalışan çocuklarımıza asıl eğitim Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi yani bizim tabirimizle çıraklık okulunda veriliyor. Ailelerimiz çocuklarını güvenle gönderebilirler.” 

Sanayide çalışan çocukların sosyal hakları ve ücretleri nasıl belirleniyor, neler yapıyorsunuz bu konuda?

“Çocukları kendi anneleri, babaları getiriyor. Buranın ortamını görüyorlar.  Çocukların ailesine diyorum ki, 15 günde bir, ayda bir gel çocuğunun durumunu sor. Çocuklarımız sabah gelirler 17.30’ta da çıkıyorlar. Gelen çocuklara kendi çocuklarımız gibi bakıyoruz. Diğer ustalarımız da aynı o şekilde. Devletimizden Allah razı olsun. Çocukları çalıştırıyoruz diye bize 450 lira aylık katkı veriyor. Biz de onun üstüne bir miktar koyup asgari ücretin üçte birini veriyoruz. Bunun yanında yemeğini de veriyoruz. Gerekirse üstlerine başlarına bakıyoruz. Her türlü sorunlarını dinliyoruz. Maddi durumu iyi olmayan çocuklarımıza da elimizden gelen katkıyı,  yardımı yapıyoruz.”

Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi’ndennasıl yararlanıyorsunuz? 

“Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezi var. Bunların çok faydası oluyor. Çocuklar haftada bir gün okula gidiyor. Hocalarımız onlara ahlak eğitimi veriyorlar, meslek eğitimi veriyorlar. Ben çok gördüm mesela okul idaresi olsun, öğretmenler olsun, çocukların anne babalarının ziyaretlerine kadar gidiyorlar. Sıkıntılı olan çocuklar olduğu zaman hoca bizi arıyor.”

Sanayi Sitesinin talepleri konusunda ne dersiniz?

“Altyapımız yoktu. Altyapımız tertemiz oldu. Kanalizasyon yapıldı bağlandı. Mesela çöplerimiz alınmıyordu, şimdi çok şükür alınıyor. Sabahları 6'da 7’de temizlik şirketi temizlik yapıyor. Ama tabii ki sanayimiz biraz daha büyüse,  iş yerlerimiz biraz daha büyük olsa,  hem bizim için de iyi olur hem gelecek çıraklar için de iyi olur hem de gelen müşterilerimizin oturma alanı olur. Daha güzel daha temiz ve hijyenik yerde çalışılır.  Ama sonuçta küçüklük, büyüklük çok önemli değil iş yerinde. Önemli olan iş ahlakının güzel olmasıdır.”

Ailelere tavsiyeleriniz nelerdir?

“Ailelere tavsiyemiz sanayiyi kötü bir yer olarak görmesinler akıllara kötü bir yer gelmesin. Çünkü sanayi,  insanların gelip burada bir meslek öğrendikleri, edindikleri yer. Burada bir meslek sahibi oluyorlar. Geleceğe usta yetiştiriliyor. Ben kendi çocuğumu bile burada tamirci olarak yetiştirmişim. Okur, üniversiteyi de okur. İş bulamazsa gelip burada mesleğini yapar. Geçimini temin eder. Sanat altın bileziktir.  Esnaf adam, sanatı olan adam hiçbir zaman aç kalmaz. Ekmeğini bir şekilde kazanır. Bunun böyle bilinmesi lazım. Çünkü mesleği olmayan bir çocuk hayatı boştur. Çocuklar en azından bir meslek edinsin. Bizim burada sadece oto tamiri yok. Kaporta var, elektrik var, kaynakçılık var. Yani sanayide çok şükür her türlü öğreneceği iş var. Yeter ki çocuk gelsin okul müdürümüze desin ki ben bu işi öğrenmek istiyorum. Okul müdürümüz de ona uygun iyi bir usta bulup götürüp kendi eliyle de yerleştirir. Biz buna şahit oluyoruz. Bazen hocamız getiriyor, bazen ailesi ile de geliyor. Bazen de tek öğrenci ile geliyor. Biz ne olmak istiyorsun, Ne yapabilirsin? Diye çocuklarla konuşuyoruz.  Onlara uygun ortamlarda iş vermeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz, gelecek açısından otomobil bitmeyecek bir konu. Her zaman insanlar var oldukça otomobil de olacak, tamirat da olacak. Her okuyan çocuk görüyorsunuz üniversiteden mezun oluyor elinde bir meslek olmadığı için boş geziyor ondan öyle olacaklarına gelsinler çocuklar burada meslek sahibi olsun, ailelerde bu konuda çocuklarına destek versin.”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit’in Röportajı