Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 14:50   Güncelleme : 31-05-2021 16:25

Esnaf Evde Aç Susuz

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel CHP İl Başkanlığında basın açıklaması yaparak gündemi değerlendirdi. Pandemi sürecinde alınan tedbir kararlarının esnafı olumsuz etkilediğine vurgu yapan Ağbaba “Evde kal” diyorsun, ne beş kuruş yardım yapıyorsun, ne kirasına, ailesine bir gelir sağlıyorsun. Esnaf Evde aç susuz, bu insanlar taş mı yesin? Hukuk devletinde yasalar gibi cezaların da bir mantığı olur” dedi

Esnaf Evde Aç Susuz

Pandemi nedeniyle alınan kararları  eleştiren Ağbaba, AK Parti tarafından yapılan kongrelerde maske ve mesafe kurallarının hiçe sayıldığını ifade ederek; “Sokağa çıkma yasağı yönetmeliğini imzalayan İçişleri Bakanı, kendisine desteğe gelenlere ayağınıza sağlık diyor. Maske mesafe diye yüzlerce uyarıda bulunan Sağlık Bakanı binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde boy gösteriyor. Bir yanda, evsize, garibe, atık toplayıcısına, esnafa cezalar yağdırılıyor. Diğer yanda, Gençlik ve Spor Bakanlığı Boğaz'da yüzlerce insanın katıldığı fetih kutlaması yapıyor. “Evde kal” diyorsun, ne beş kuruş yardım yapıyorsun, ne kirasına, ailesine bir gelir sağlıyorsun. Esnaf Evde aç susuz, bu insanlar taş mı yesin? Hukuk devletinde yasalar gibi cezaların da bir mantığı olur” İfadelerini kullandı. 

Daha sonra söz alan ve CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ise, “Görüyorum ki 1 yıllık bu zor süreçte Aslında Türkiye'nin gündemi çok net ve açık. Ankara'da da, İstanbul'da da, Adana'da da aynı gündem var. Türkiye'nin gerçek gündemi 1 yıldır pandemi. Pandeminin faturasını vatandaşa ödeten ekonomik krizde vatandaşı başbaşa bırakan iktidar. Gerçek gündemi bugün açlık sınırının 2830 lira olduğu ülkemizde Asgari ücretin açlık sınırının altında olmasıdır. Türkiye'de gerçek gündemi iş bulamadığı için intihar eden gençlerimiz, Türkiye'nin gerçek gündemi aylardır kapalı olan artık dayanacak gücümüz kalmadı diyen esnaflarımız. Türkiye'nin gerçek gündemi Yurt dışına gidip mesleklerinin uzmanlıkların gerektirmediği işlerde de çalışmak için yanıp tutuşan gençlerimiz. Türkiye'nin gerçek gündemi 1 yıldır online eğitim sistemi ile eğitim aldıklarını düşünen ama internete ulaşamayan, doğru bir müfredatla buluşamayan gençlerimiz öğrencilerimiz. Bugün sadece öğretmenlerin yüzde 15'i nin aşılandığını biliyoruz. Okulların açılması için tek bir çaba yok. Türkiye'de bir neslin kaybolması gibi bir sorunla baş başayız. Ama Turizm Bakanı'nın gündemi, görüyorsunuz turistleri nasıl çekeriz. Turizm sektörünü nasıl kurtarırız. Türkiye'deki eğitim önceliğini göz ardı edip, Vatandaşını göz ardı edip, sadece turistler için Turizm sektörünü geliştirmeye niyetlenen bir anlayış var. Esnaf kan ağlıyor dükkânlar aylardır kapalı faturalar ödenmiyor kiralar ödenebiliyor zaten maaş ödeme şansı yok primlerini ödeyemiyorlar. Peki, iktidar ne yapıyor. Kongreler ile övünüyor. Diğer taraftan İstanbul'un fethinin 568 yılıydı. Evvelsi gün hepimiz kutladık. Ama ne yazık ki vatandaş evinden çıkmaya zorlanırken İstanbul Boğazı'nda Gençlik Spor Bakanlığı fasıllı eğlence ile bir kutlama yaptı ve yine dönüp esnafa Siz evinizde oturun açlıkla baş başa kalın ben istediğimde eğlenceyi yaparım. Vur patlasın çal oynasın yaparım dedi. İşin aslı 19 yıldır Türkiye'yi yöneten iktidar 5 li çetelerin arkasında duruyor. Bütün kaynakları onlara seferber ediyor. Ama kendisine 30 yıl vergi ödeyen esnafa 30 gün bakmaktan acil durumda. Şöyle bir istatistikten bahsetmek istiyorum Almanya milli gelirinin yaklaşık yüzde on birini pandemi yardımlarını alacakmış. Peki Türkiye'ye arkadan harcamış sadece 1.9 unu Yani Almanya 5'te 1'i oranında bir yardım bile yapamam sezonunda çok gerisindeyiz neredeyse 6'da 1'i oranındayız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak pandemi sürecinde özellikle defalarca çözümü anlattık esnafın nasıl desteklenmesi gerektiği hibelerin ne kadar önemli oldu kira ertelenmesi gerekirdi yani gerekiyorsa hiç alınmaması gerektiği primlerinin aynı şekilde çalışmayan bir esnaftan prim toplamanın stopaj almanın doğru olmadığını defalarca anlat bunları ertelemenin çözüm olmadığını hibe verilmesi gerektiğini Kredi verilmesinin anlamı olmadığını anlattık.” İfadelerine yer verdi.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz