Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-01-2021 18:12   Güncelleme : 01-01-2021 20:53

ESKKK Başkanı Bayram, Küçük Esnafa Desteğin Sürmesi İçin Çağrıda Bulundu

21. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, Küçük esnafın zor durumda olduğunu söyledi. Bayram küçük esnafa çağrıda bulunarak,  almış oldukları kredilerin faiz oranı artmadan ödenmesinin önemine dikkat çekti.

ESKKK Başkanı Bayram, Küçük Esnafa Desteğin Sürmesi İçin Çağrıda Bulundu

2020 yılı ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan ESKKK bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, 2020’nin dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sıkıntılı günlerin yaşandığı bir yıl olduğunu ifade ederek şöyle konuştu. “2020 yılı Ocak ayı başından bu güne kadar hem ekonomik olarak, hem sosyal ve kültürel anlamda büyük sıkıntıların yaşandığı bir yıl oldu.  Bu sıkıntılar yıl boyu da sürdü. Özellikle bu dönem içinde küçük esnaf ve sanatkârın belli bir kesimi çok büyük sıkıntılar yaşadı. Ciddi anlamda ekonomik olarak zararlar gördüler. Çünkü zaman zaman işyerleri kapatıldı. Zaman zaman esnek çalışmalar adı altında uygulanan kısıtlamalarla işyerlerini açamadılar. Zaman zaman sokağa çıkma yasakları getirildi. Bundan da en fazla zarar gören küçük esnaf ve sanatkârlar kesimi oldu.”

ESNAFIMIZ ZOR BİR YIL YAŞADI

2020 yılının küçük esnaf açısından sıkıntılı bir yıl olduğunu kaydeden Bayram; “Bu arada küçük esnaf ve sanatkârların Esnaf kefalet kooperatifleri vasıtasıyla kullanmış olduğu krediler oldu. Kredilerin alımında önce bir sıkıntı çekmeye başladılar.  Bütün bunlarla birlikte bir de Elazığ ve Malatya’da bir deprem olayı yaşandı. Karadeniz bölgesinde sel olayı yaşandı.  Akdeniz, Ege bölgelerinde sel felaketi yaşandı. Bu afetlerden de yine en çok etkilenen bizim küçük esnafımız oldu. Daha sonra Korona virüs Pandemisi ortaya çıktı. 2020 yılı gerçekten hem dünya hem de ülkemiz için unutulmayacak olumsuz anılarla dolu bir yıl oldu. Temennimiz inşallah, Cenabı Allah bizleri ve Tüm insanlığı bu afetlerden bu sıkıntılardan korusun diye niyaz ediyoruz.  Diğer yandan Esnaf ve sanatkârlarımız hem esnaf kredilerini hem de depremden dolayı verilen ve ertelenen kredileri önümüzdeki aydan itibaren ödemeye başlayacaklar. Esnafımızın işyerleri, dükkânları kapalı. Bunu nasıl ödeyecekler? Bu konuda TESKOMB Genel Başkanımız Abdulkadir Akgün beyle, Halk Bankası Genel Müdürümüz Osman Arslan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile görüşmelerimiz sürüyor. Esnafımız için neler yapabilir. Ne tür kolaylıklar uygulayabiliriz. Bunları istişare ediyoruz” diye konuştu.

KREDİLERİNİZİ ZAMANINDA ÖDEYİN, 5 YIL ZAMAN KAZANIN

Açıklamasının sonunda Küçük esnaf ve sanatkâra yönelik çağrıda bulunan İsmet Bayram, esnafları uyararak önerilerini şu şekilde dile getirdi. “Küçük esnaf ve sanatkârlarımıza bir çağrımız var. Almış oldukları kredileri ödesinler. Biz tekrar kendilerine kredi verelim. Böylelikle en azından faiz yükü altına girmekten kurtulurlar. Konuyla ilgili olarak Halk Bankası Genel Müdürümüzle de görüştük. Onun da teklifi bu yönde.  En azından bu süre içinde esnafımız 5 yıl daha zaman kazanır. En azından bir yerlerden tedarik edip yatırırsa biz 1 yıl sonra kendilerine tekrar kredi veririz. Böylelikle esnafımız önünü görme imkanına kavuşur. Aynı zamanda kredi fazileri de yükselmemiş olur. Malumunuz bizim kredilerin faiz oranları yüzde 4.5 iken ödenmediği takdirde bu oran yüzde 20’lere çıkıyor. Esnaf yüzde 20 Faizin altından kalkamaz. Zamanında öderlerse yüzde 4.5 den öderler ve tekrardan kredi alma şansını da elde ederler. Bunun için esnafımızın yeniden kredi almaları için mevcut kredilerini ödemeleri gerekiyor. Başta da dediğim gibi 2020 yılı gerçekten Küçük esnaf ve sanatkar için çok acı ve sıkıntılı bir yıl oldu. Temennimiz 2021 ve ondan sonra gelen yıllarda Küçük Esnaf ve Sanatkarlar bu sıkıntıları bir daha yaşamaz diye ümit ediyorum.”

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay (Özel Haber)