Sağlık
Giriş Tarihi : 16-10-2017 15:25   Güncelleme : 16-10-2017 15:25

Erken Menopoza Yol Açan 14 Neden!

Günümüzde ABD’de menopoza girme yasi ortalama 52, Avrupa’da 50 iken, ülkemizde ise kadinlar genellikle 46-47 yaslarinda menopoza giriyor. Ayrica yapilan çalismalara göre, ülkemizde her 100 kadindan 3'ü erken menopoz açisindan risk altinda. Adet döngüsünün 40 yasindan önce kalici olarak kesilmesi durumu olan erken menopoz uzun vadede infertilite (kisirlik), osteoporoz, kardiyovasküler hastaliklar ve felç gibi ciddi saglik problemlerine yol açabiliyor. Bunlarin yani sira annelik sansi da yitirilmis oluyor. Bu nedenle erken menopoza karsi önlem almak sart!

Erken Menopoza Yol Açan 14 Neden!

Yumurtaliklara zarar veren ya da östrojen üretimini durduran herhangi bir etkenin erken menopoza neden olabilecegini belirten Acibadem Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Jale Dal Agca “Bu risk faktörlerinin büyük bir kismini, degistiremeyecegimiz etkenler olusturuyor. Ancak erken menopozda hatali aliskanliklar ve davranislarimizin da önemli bir rol oynadigi bir gerçek. Dolayisiyla üreme sagligi için yasam aliskanliklarimiza dikkat etmemiz çok önemli” diyor. Peki erken menopoza neden olan faktörler neler? Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Jale Dal Agca erken menopoza yol açabilen etkenleri anlatti, önemli bilgiler verdi.

ERKEN TESHIS ÇOK ÖNEMLI!

Erken menopozda erken teshis çok önemli. Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Jale Dal Agca bu konuda yapilacak en dogru seyin ise bir jinekologa basvurmak oldugunu ifade ederek, “Günümüzde AMH (anti müllerian hormon) testi ve ultrasonla yumurta rezervleri çok kolay tespit edilebiliyor. Bu sayede özellikle çocuk sahibi olmayan kadinlara yumurtalarini dondurma sansi saglanmis oluyor” diyor. Annenizin menopoza girme yasi, sizin menopoza giris yasinizi belirleyebiliyor. Dolayisiyla erken menopoz için tibbi bir neden yoksa, altta yatan faktör genetik geçis olabiliyor

SIGARA IÇMEK

Birkaç çalismanin analizi, uzun süredir ya da düzenli sigara içen her 10 kadindan birinin erken menopoz için risk altinda oldugunu gösteriyor. Yapilan çalismalara göre; günde 20'den fazla sigara içen kadinlar, içmeyen kadinlardan 2 yil önce menopoza giriyor. Bunun sigara dumaninda bulunan polisiklik hidrokarbonlardan kaynakli oldugu düsünülüyor. Çok zayif olmak, örnegin yag kitle indeksinin yüzde 12’in altinda olmasi daha az yag dokusu ve östrojen deposuna sahip olmak demek. Bu tablo da adetlerin kesilmesine ve bu kadinlarin üçte birinin erken menopoza girmesine neden olabiliyor. Bunun tam aksine çagimizin önemli bir problemi olan obezite de erken menopoza yol açan önemli etkenler arasinda yer aliyor.

EGZERSIZ YAPMAMAK

Hareketsiz bir yasam tarzi, asiri hormonlarin ve toksinlerin vücutta birikmesine neden oluyor. Hormonlarin vücutta birikimi ile toksinler de erken menopoz nedeni olabiliyor. Bunun aksine egzersizle kalp hizimiz artiyor, bu da vücuda daha fazla oksijenli kanin pompalanmasini sagliyor. Dolasimdaki bu artis toksinlerin giderilmesine de yardimci oluyor. Ayrica egzersiz vücut isisini arttirarak ter bezlerini tetikliyor. Ter vücutlarimizin toksinlerini atmasinin baska bir yolu. Bu nedenle haftada en az 3 gün, mümkünse 5 gün spor yapmayi ihmal etmeyin. Yapilan çalismalarda D vitamini eksikliginde daha az folikül, yani yumurta gelistigi gözlenmis. Bunun disinda beslenme açisindan, gida kaynaklarindan en çok D vitamini alan grupla en az alan kadinlarin kiyaslandigi çalismalarda, D vitamini alan grupta erken menopoz riskinin yüzde 17 daha düsük oldugu tespit edilmis. Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Jale Dal Agca, “Bu nedenle beslenmede D vitamini içeren besinler de düzenli olarak tüketilmeli. Ayrica mart-ekim aylari arasinda günes kremi sürmeden, her gün 11.00-15.00 saatleri arasinda, 25-30 dakika güneslenmek çok önemli. Her sene mutlaka D vitamini seviyesine baktirilip, gerekirse takviye ilaç almak için doktora basvurmakta da fayda var” diyor.

KALSIYUMDAN EKSIK BESLENME

Yapilan çalismalarda gida kaynaklarindan en çok kalsiyum alan kadinlarda erken menopoz yüzde 13 oraninda daha az gözlenmis. Bu nedenle kalsiyumdan zengin beslenmeye özen gösterin. En önemli kalsiyum kaynaklari ise süt ve süt ürünleridir. Bunun disinda pekmez, susam, kurubaklagiller, yesil yaprakli sebzeler, kuru meyveler, findik ile fistik da kalsiyumu zengin gidalar arasinda yer aliyor. Psikolojik stres üremeyle iliskili hormonal sistemde degisiklige neden olabiliyor. Yapilan arastirmalar, kronik endise, hüzün, korku ve diger olumsuz duygularin, üreme sistemi ekseni isleyisini degistirerek erken menopoza yol açabilecegini tespit etmis. Çalismalara göre psikolojik stres beynin hipotalamusunda bazi moleküllerin açiga çikmasina neden oluyor.