Türkiye
Giriş Tarihi : 30-07-2015 12:23   Güncelleme : 30-07-2015 12:23

Erdogan'dan Demirtas'a agir cevap

Cumhurbaskani Erdogan, HDP lideri Demirtas’in 'Suruç katliami saraya bagli gladyo örgütünün isi' sözlerine çok sert cevap verdi

Erdogan'dan Demirtas'a agir cevap


Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, temaslarda bulundugu Pekin’de basin mensuplarinin sorularini yanitladi. Erdogan, Selahattin Demirtas’in Suruç saldirisinin saraya bagli gladyo örgütü tarafindan gerçeklestirdigi iddiasina “Bu asli astari olmayan, kusura bakmayin biraz agir olacak terbiyesizce bir ifadedir” dedi.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan temaslarda bulunmak üzere geldigi Pekin’de katildigi Türk-Çin Is Forumu’nun ardindan basin mensuplarinin sorularini yanitladi. Erdogan, Çin ziyaretine dair sorulan soruya, “Genel itibariyle ziyaretimiz gerçekten çok verimli geçti. Sayin baskanla yaptigimiz görüsmede Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti iliskilerini A’dan Z’ye ele alma firsatimiz oldu. Bu ikili iliskilerde hemen hemen birçok alanda gerek siyasi gerek askeri, gerek egitim, kültürel, ticari alanlarda neler yapabiliriz, bunlari görüsme firsatimiz oldu. Gelecege yönelik de ilgili bakan arkadaslarimiza da gerekli talimatlar verildi. Bundan sonraki süreçte gerek bakan arkadaslarimiz isin takipçisi olurken gördügünüz gibi yaklasik 120 kadar bizden 160 civarinda da Çin tarafindan is adamlarinin katildigi bir is konseyi toplantisi gerçeklestirmis olduk. Ve is konseyi toplantisinda da is adamlarimizin birbirleriyle sektörel olarak bu görüsmeleri yaptilar. Su an son kapanista birlikte is adamlarimiza hitap etme imkânimiz oldu. Bu da inaniyorum ki is adamlarimizin heyecanina farkli bir heyecan katmis oldu. Bundan sonraki süreci bizim de ayni zamanda takip etme firsatimiz olacak” dedi.
Erdogan, Islam Dernegi Temsilcileri ile yaptigi görüsmeye ile ilgili olarak, “Islam Kültür Merkezi’nin temsilcileriyle olan görüsmede de bize verdikleri rakamlar filan gerçekten umut verici. Burada 35 bin camiinin ve 40 bin din görevlisinin oldugunu kendilerinden ögrendik. Ve bu mutluluk verici ve su an da bizim Diyanet Isleri Baskanligimizla da sürekli irtibat halindeler. Bu verdiklerini ben bir müjde olarak kabul ediyorum. Tabi sunu kendilerine de çok açik net bir sekilde söyledik. Aranizdaki birlik beraberligi ayni sekilde ülkenin kendi içindeki birlik beraberlige de yansitmaniz çok çok isabetli olacaktir. Ve bu konuda da onlarin bunun idrakinde oldugunu gördüm. Temenni ederiz ki büyüyen, güçlenen Çin içerisinde Müslümanlarin da aldiklari yer buna göre dogru orantili olarak devam etsin” açiklamasini yapti.

"ABISI DAGDA, KENDISI DE FIRSAT BULUNCA ORAYA KOSAR"

Erdogan basin mensuplarinin, Selahattin Demirtas’in Suruç saldirisinin saraya bagli gladyo örgütü tarafindan gerçeklestirdigi iddiasina yönelik soruya ise, “Bu asli astari olmayan, kusura bakmayin biraz agir olacak terbiyesizce bir ifadedir. Bir defa cumhurbaskanligi makaminin bu tür densizliklere alçakliklara düsmeyecek kadar yüksek bir makam oldugunu özellikle ifade etmek isterim. Her seyden önce bu ifadeleri kullanan sahis, 6-7-8 Ekim 50 kisinin öldügü o katliamin bas sorumlusudur. Su ana kadar dokunulmazlik zirhi altinda bugüne kadar bu süreci yazik ki getirmistir, lekelemistir gölgelemistir. Ve su anda da bakin hala Avrupa’nin hatta en son Amerika’nin bir terör örgütü olarak ifade etigi PKK’ya yönelik böyle bir yaklasimi ortaya koyamamaktadir. Zaten agabeyi malum dagda yetismis dagda bugüne kadar gelmis olan bir kisi, kendisi de firsati buldugunda herhalde oraya kosar. Zaten zaman zaman oradan malum talimatlari alan tipler bunlar. Bir defa bunlarin agzindan çikan her kelami kulaklarinin duymasi lazim. Her seyden önce bugüne kadar ülkenin huzur için refahi için çalisan bir cumhurbaskanina kalkip da bu tür yakistirmalarin içerisine girmek olsa olsa sadece kendi üzerindeki o karanlik bulutlari dagitmaya yönelik adimlardir. Haddini bilsin derim. Olay budur” yanitini verdi.