Malatya
Giriş Tarihi : 02-04-2021 19:57   Güncelleme : 02-04-2021 19:57

Erbaş’ın Katılımı ile Üniversite Camii İbadete Açıldı

İnönü Üniversitesi’nde yapımı tamamlanan İlahiyat Cami ve İslami İlimler Kütüphanesi, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımı ile ibadete açıldı. Açılışta konuşan Erbaş, ”Üniversitelerimiz içinde camilerimizi gördüğümüz zaman şöyle bir sıcaklık yüreğimize iniyor, elhamdülillah. Onun yokluğunu da çok çektik. 40 yıl camisiz üniversiteler oldu memlekette.” dedi

Erbaş’ın Katılımı ile Üniversite Camii İbadete Açıldı

İnönü Üniversitesi kampüsünde 3 yıl önce yapımına başlanan İlahiyat Cami ve kütüphanesi tamamlanarak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımı ile Cuma namazı ile ibadete açıldı. Törene Malatya Vali Vekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Hakan Kahtalı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile çok sayıda davetli, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Camisi ve İslami İlimler Kütüphanesinin açılışında yaptığı konuşmada, mübarek cuma gününde bu güzel caminin bahçesinde, gölgesinde olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Camilerin ırk, renk, zengin-fakir demeden bütün statüleri, sınıfları sıfırlayan bir özelliği olduğunu belirten Erbaş,  İnönü Üniversitesinde de bütün Türkiye'den ve yurt dışından öğrencilerin olduğunu, bu caminin herkesi kuşatacağını söyledi.

Üniversitelerin içerisinde camileri gördükçe sevindiğini ifade eden Prof. Dr. Ali Erbaş,” Yüreğimize bir sıcaklık iniyor. Onun yokluğunu çok çektik, 40 yıl camisiz üniversiteler oldu bu memlekette. Şimdi geçmişi, geçmişin sıkıntılarını konuşmak bize bir fayda vermez. Bugüne bakalım, geleceğe bakalım inşallah, istikbale bakalım. Bugün Elhamdülillah bütün üniversitelerimizde işte bu güzel cami gibi camilerimiz yükseliyor, çoğu tamamlandı. Şu an itibarıyla yine de 30 civarında üniversitemizde tamamlanmak üzere camilerimiz var” dedi.

Özellikle üniversitelerdeki camilerin en önemli özelliğinin mektep oluşu olduğunu da ifade eden Erbaş, “Sevgili Peygamberimizin Medine'yi Münevvere'ye geldiğinde ilk yaptığı işin Mescit kurmak olduğunu biliyoruz. Mescid-i Nebevi kurulduktan sonra da Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam'ın ilk yaptığı iş mektebi kurmak oldu. İnşallah bu camimizde de binlerce öğrencimiz, hocamız ellerine kitap alacaklar, bir köşeye oturacaklar ve kitap müzakeresi yapacaklar. Bütün camilerimizin bu yönünün öne çıkmasını istiyoruz. Şu anda ülkemizde 90 bin camide cami derslerimiz var. Salgından önce epeyce artmıştı şuan dijital ortamda yapmaya çalışıyoruz. Ayasofya Camiinde Kur'an-ı Kerim dersi veriyoruz. Şu anda zaten İstanbul'daki pek yok camimiz de bu dersler devam ediyor, bu yönlü öne çıkarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Artık bütün üniversitelerde camilerin yükseldiğini, 30 civarında üniversitede tamamlanmak üzere olan camilerin bulunduğunu anlatan Erbaş, göreve geldikten sonra Malatya İnönü Üniversitesindeki caminin temelini attıklarını, Tunceli Munzur, Edirne, Bandırma, Yalova ve daha birçok üniversitede de atılan temellerin yükseldiğini kaydetti.

Türkiye’de 40 yıl boyunca Üniversitelerin Cami ’siz kaldığını hatırlatan Erbaş,” Camia üniversitenin Arapça karşılığıdır. Camiatül Ezher, Camiatül İslam, Camiatül Ümmül Kur'an, duymuşsunuzdur. Üniversite demek. Ne kadar yakın birbirine, yani o kadar yakışıyor birbirlerine, isim olarak da yakışıyor, fiziksel olarak da yakışıyor. Üniversitelerimizin içinde camilerimizi gördüğümüz zaman şöyle bir sıcaklık yüreğimize iniyor, elhamdülillah. Onun yokluğunu da çok çektik. 40 yıl camisiz üniversiteler oldu memlekette. Ama şimdi elhamdülillah biz geçmişi, geçmişin sıkıntılarını konuşmak bize bir fayda vermez, bugüne bakalım, geleceğe bakalım, inşallah istikbale bakalım." dedi.

İnönü Üniversitesi yerleşkesinde 2017 yılında temeli atılan ve hayırseverlerin yardımıyla tamamlanan İnönü Üniversitesi Cami ve Kültür Merkezi Cuma geçtiğimiz yıl Kasım ayı içinde kısmen hizmete alınmıştı.  Resmi olarak açılışı yapılan camide İlk Cuma Namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayı sonunda hizmet vermeye başlayan İnönü Üniversitesi Merkez Camii, külliyesinde, bünyesinde 100 bin ciltlik kitap barındıran İslami İlimler Kütüphanesi, okuma ve toplantı salonları ile öğrencilere araştırma ve çalışma imkânı sunuyor.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da 3 katlı caminin alt katının İslami İlimler Kütüphanesi olduğunu, camiye Diyanet İşleri Başkanlığının yanı sıra yurdun pek çok yerinden hayırsever iş insanlarının destek sağladığını söyledi. Kızılay, Selçuklu ahşap oyma sanatının da kullanıldığı caminin Türkiye'de kubbe açıklığı ile sayılı camilerden olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından İlahiyat Cami Kütüphanesi ve Cami, protokol üyelerinin kurdele kesimi ile birlikte hizmete girdi.

Açılışın ardından İlahiyat Camisinde ilk cuma namazı kılındı. Cuma namazında hutbeyi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş verdi.

Ebubekir Atilla