Malatya
Giriş Tarihi : 02-05-2016 19:42   Güncelleme : 02-05-2016 19:42

Enver Kiraz’dan Sahin’e “Milli Sef” tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Malatya Il Baskani Enver Kiraz, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Sahin’in Ismet Inönü hakkinda yaptigi konusmaya tepki gösterdi. Kiraz, “Dönüp 40 yil 50 yil önceyi elestireceginize bugüne gelin. Ey Mustafa Sahin senin Ismet Inönü ile alip veremedigin nedir? Bunu merak ediyoruz” dedi

Enver Kiraz’dan Sahin’e “Milli Sef” tepkisi

Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Sahin’in AK Parti Kale Ilçesi Danisma Toplantisi’nda kullandigi “asil diktatörlük o milli sefin oldugu dönemdedir” seklindeki ifadelerine tepki gösteren Enver Kiraz, parti il binasinda basin toplantisi düzenledi. Sahin’in konusmalarinda sürekli CHP ve Ismet Inönü’yü elestirdigini dile getiren Kiraz, söyle devam etti: “Ismet Inönü en son 44 yil önce siyaset yapmisti.  Dönüp 40 yil 50 yil önceyi elestireceginize bugüne gelin. Ey Mustafa Sahin senin Ismet Inönü ile alip veremedigin nedir? Bunu merak ediyoruz. Ensar Vakfi’nda 45 çocuga tecavüz edildi, Aile Bakaniniz çikip ‘Bir kereden bir sey olmaz ‘ dedi buna bir laf edemediniz. Okullarda her gün bir sürü ahlaksizlik oluyor, yönetici konumundaki ögretmen halay çeken çocuklar ‘Zina yapiyor’ diyor, ögretmeni alip baska bir okula adeta ödüllendirir gibi atama yapiyorsunuz, tek kelime etmediniz. Suç olaylari, fuhus olaylari yüzde 500 artmis, ülkenin her yerinde terör var ve almis basini gidiyor, bunlarla ilgili tek kelime söylemiyorsunuz, dönüp dolasip 50 yil önce Inönü söyleydi, 100 yil önce ‘Atatürk böyleydi’ demekten baska isiniz yok. Bir günümüze gelin de su günümüzde birlikte siyaset yaptik. Tabi Mustafa Sahin agzindan ne çiktigini bilmiyor.  Kin, nefret kusan bir çerçevede böyle bir milletvekilligi olmaz. Milletvekilinin birlestirici olmasi lazim sehrine katki sunmasi lazim, her seferinde nefret söylemi ile gündem yapmaktan baska bir seyi yok” diye konustu.

“INÖNÜ SAYESINDE MILLETVEKILISIN”

Demokratik sistemi Ismet Inönü’nün kurdugunu vurgulayan Kiraz, “Birak her seferinde klasik ezberledigin cümleleri de asil isine dönerek Malatya’nin milletvekili ol. Inönü’ye diktatör diyenlerin sunlari bilmesi lazim ki,  Ismet Inönü bu ülkeye çok partili sistemi getirerek, kendi rakibini yaratma hosgörüsü göstererek bugün Mustafa Sahin gibilerin de milletvekili olmasina imkan tanimistir. Bu sistemi, demokratik sistemi Inönü kurmustur.  Inönü, bu konuda demokrasi kahramani olup dünyadaki ender kisiliklerden biridir.  Ey Mustafa Sahin, diktatör diyerek dil uzattigin Ismet Inönü sayesinde milletvekilisin.  Inönü sayesinde iktidarsiniz. AKP varsa Inönü sayesinde var. Sizin birlikte mecliste oturdugunuz, koltuklari paylastiginiz insanlarin dedeli hangi partidendi?  Bunu da Mustafa Sahin’e soruyorum. Mustafa Sahin bir an önce görevine dönüp millete hizmet etsin.” Ifadelerini kullandi.

“CUMHURBASKANI NEYIN AÇILISINI YAPACAK?”

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in Malatya ziyaretine iliskin açiklamalarda da bulunan Kiraz, “Cumhurbaskanimiz Malatya’ya geliyor. Toplu açilis törenleri yapilacagi ifade ediliyor.  Cumhurbaskaninin Malatya’ya gelisi ile ilgili bütün çagrilari bütün ilanlari AKP Il Baskani yapiyor. Çagriyi AKP il baskani yapacaksa Malatya valisi niye var? Acaba biz farkinda olmadan, AKP’nin il baskanlarini o hep elestirdiginiz tek parti dönemi gibi ilin valileri görevini mi verdiniz?  Valiler de mi il baskanlarindan sorumlu? Bir cumhurbaskani geliyorsa bu isin ev sahibi Malatya valiligidir. Dolayisiyla bu çagrilari Valilerin yapmasi gerekiyor. Herhangi bir siyasi partinin hakki ve haddi degildir.  Eger Cumhurbaskani AKP’nin iddia ettigi gibi bütün herkesin cumhurbaskani ve tarafsiz bir cumhurbaskani ise böyle bir çagri yapmak hiçbir partinin hakki ve yetkisi degildir. Cumhurbaskanligi makaminin temsil anlamini biliyoruz. Bir de açilis yapacaklarini söylüyorlar. Her seferinde her toplu açilislar yapilacagi söylendiginde bu açilislar neden kamuoyu ile paylasilmiyor. Malatya’ya yeni ne yapilmis bilmek istiyoruz. Üzerinden günler geçiyor ama biz nelerin açildigini bilemiyoruz. Malatya’ya nelerin kazandirildigini bilmek istiyoruz. Yeni ne yapilmis, görmedigimiz hangi yatirimlar var. Biz de takdir ede ede görelim” Seklinde konustu.