Siyaset
Giriş Tarihi : 04-04-2013 16:03   Güncelleme : 04-04-2013 16:03

Enver Kiraz dogal afet bölgesi ilan edilmesini istedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, "CHP Il Örgütü olarak 15 gündür degisik platformlarda kayisi çiçeklerini vuran dondan kaynakli Malatya’nin dogal afet bölgesi ilan edilmesini, üreticilerin borçlarinin ertelenmesini istiyoruz" dedi

Enver Kiraz dogal afet bölgesi ilan edilmesini istedi
Parti binasinda yaptigi basin açiklamasinda, TBMM’de kayisi üreticilerinin zararlari karsilansin arastirma önergesine ret verilmesini degerlendiren CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “18-19 Mart tarihlerinde ilimizde meydana gelen don olayi kayisi için bir felaketi beraberinde getirmistir. CHP Il Örgütü olarak 15 gündür degisik platformlarda kayisi çiçeklerini vuran dondan kaynakli Malatya’nin dogal afet bölgesi ilan edilmesini, üreticilerin borçlarinin ertelenmesini istiyoruz. Ama maalesef biz söylüyor biz dinliyoruz. Sadece biz de degil konuyla ilgili sivil toplum örgütleri de defalarca üreticilerin perisan oldugunu ve yardim beklediklerini belirtmislerdir” ifadelerini kullandi.
Emver Kiraz sunlari kaydetti: “Milletvekilimiz Veli Agbaba ve Istanbul Milletvekilimiz Mevlüt Aslanoglu ile 23 CHP’li vekilin imzasiyla dondan zarar gören üreticilerin magduriyetinin tespiti ve giderilmesi için meclise sunulan arastirma önergesi AKP’lilerin oylariyla reddedildi. Malatyali üreticilerin sikintilarinin giderilmesi önergesine CHP’nin disinda Malatya’dan hiç vekili olmayan MHP ve BDP’den de tam destek geldi. Mecliste bu önergeye tek destek vermeyen parti ise Malatya’da 5 Milletvekili olan, yüzde 69 oy alan AKP oldu. Üstelik de önergenin aleyhine ne kadar üzüntü vericidir ki baska milletvekilleri yokmus gibi Malatya Milletvekili'ni çikardilar.” 

"Dondan dolayi kayisisi zarar gören köylere nasil gidecek"

Kiraz,  sunlari söyledi: “Simdi sormak lazim. Mecliste arastirma önergesinin aleyhinde konusan vekil, dondan dolayi kayisisi zarar gören köylere nasil gidecek? Gidip köylerde üreticilere ne diyecek? Üreticinin yüzüne nasil bakacak? Malatya’nin neredeyse tek geçim kaynagi olan kayisinin ortalama yüzde 70’i yok olmus. Halkimiza sormak istiyorum. Bundan daha büyük bir felaket olur mu? Bundan daha kötü bir yil olur mu? Malatya simdi afet kapsamina alinmayacak da ne zaman alinacak? Malatya’ya ve kayisi üreticilerine simdi yardim yapilmayacak da ne zaman yapilacak? Hükümet daha ne bekliyor? Anlamak mümkün degil. AKP’li yöneticilerin ve vekillerin Malatya’ya karsi bu kindar tavirlarindan vazgeçmesini, üreticilerin sorunlarina kulak vermelerini istiyoruz. Hangi kentin vekili olduklarina karar versinler.Malatya’nin milletvekilleri iseler , bari bundan sonra Malatya’nin hakkini savunsunlar.”