Genel
Giriş Tarihi : 25-10-2021 12:29   Güncelleme : 25-10-2021 12:29

Engelli Çocuklarımızın Eğitimini Engellemeyin

2016 Yılı Mayıs ayı içinde kurulum işlemlerini tamamlayarak başta Arapgir olmak üzere Elazığ’ın Ağın ve Keban, Erzincan’ın Kemaliye, Sivas’ın Divriği ve Malatya’nın Arapkir ve Arguvan ilçelerindeki  engelli çocuklara yönelik hizmet veren Türkiye Beyazay Derneği Arapgir Şubesi çevresinde yapılan kazı çalışmaları nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.

Engelli Çocuklarımızın Eğitimini Engellemeyin

Arapgir ve çevresindeki engelli çocukların eğitimleri, rehabilite edilmeleri ve hayata kazandırılmaları için 2016 yılında kurulan Türkiye Beyazay Derneği Arapgir Şube binası, Arapgir Belediyesi tarafından derneğe tahsis edilmişti. İlçenin Mehmet Akif Mahallesi Huzur Sokak’ta yer alan 2 katlı bina Arapgir Belediyesi,  dernek ve hayırseverlerin yardımı ile   altı ay süren tadilat işleminin ardından tamamen yenilenerek hizmete alınmıştı. Yaklaşık 6 yıldır hizmet veren bina yine Arapgir Belediyesi tarafından çevresinde yapılan kazı çalışmalarıyla sıkıntılı günler yaşamaya başladı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Türkiye Beyazay Derneği Arapgir Şube Başkanı Sadık Karagöz dernek tarafından yapılan faaliyetleri;  “ Derneğimiz Başta Arapgir olmak üzere Ağın, Kemaliye, Divriği, Arguvan ve Keban ilçelerimizdeki engellilerimize hitap edecek şekilde ‘Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi’ olarak planlandı. Gelinen süreç içinde Çevre düzenlemesini tamamladık, çalışmalara başladık ve Türkiye’ye örnek, bölgemizde de ilk olacak şekilde çalışmalar yaptık. Alanın kullanılması Arapgir Belediye Meclisinin 02.01.2015 tarih ve 9 sayılı kararıyla 2 Ocak 2039 tarihine kadar 15 yıl süreyle Kullanım hakkı derneğimize tahsis edildi. Bu güne kadar bölgemizdeki engelli çocuklarımıza da hizmet vermeye devam ederek, Türkiye’de örnek gösterilen çalışmalar sergiledik. Ancak son günlerde Arapgir Belediyesi tarafından bize tahsis edilen alan üzerinde yapılan çalışmaların derneğimiz faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceği endişesi taşıyoruz” şeklinde özetleyerek endişelerini dile getirdi.

VELİLERİMİZ ENDİŞE İÇİNDE

Türkiye Beyazay Derneği Arapgir Şube Başkanı Sadık Karagöz konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasının devamında yapılan çalışmalardan dolayı velilerin de endişe içinde olduklarını kaydederek şu ifadeleri kullandı.  “Ülkemizde engellilere yönelik faaliyetler gösteren Türkiye Beyazay Derneğinin Arapgir şubesini 2014 yılında kurduk. Mülkiyeti Arapgir Belediyesi'ne ait 5015 metrekare arsayı Arapgir Belediyesi Belediye Meclis kararıyla 2015 yılında 02.01.2030 tarihine kadar 15 yıl süreyle derneğimize tahsis etti.  Biz de bu atıl durumdaki binanın tadilatını yaparak  hem Arapgir için hem çevresindeki Malatya'nın Arapgir ve Arguvan Elazığ Keban ve Ağın,  Erzincan'ın Kemaliye ve Sivas’ın Divriği ilçesi olmak üzere  4 ilin 6 ilçesindeki özel gereksinimli ve dezavantajlı  grupları Beyazay kalitesinde ve Arapgir güvencesinde burada rehabilite etmeye çalışıyoruz.

ENGELLİLERİMİZE İSTİHDAM ALANI OLUŞTURUYORUZ

Bu hizmetlerimizin yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleriyle de engelli istihdamına yönelik faaliyetlerimiz oldu.  5015 metrekare parsel üzerinde Tarım Kredi Genel müdürlüğümüz ile görüşerek 1 dönümlük sera yapımı talebimiz oldu. Bu alanda çocuklarımızla birlikte topraksız tarım yaparak çilek üretimi gerçekleştirdik. Bu alanda 8-10 engelli istihdam edebileceğimizi, Tarım İl Müdürlüğüyle görüşüp ceviz, tut badem ve üzüm fidanları üreterek 8-10 engelliyi istihdam edebileceğimizi, Orman İl Müdürlüğü görüşerek yine Orman fidanları üretebileceğimizi planlıyorduk. Maalesef Arapgir Belediyesi, burayı bize tahsis ettiğinden 1 yıl sonra 2016 yılında kararı iptal ederek bu parselimizi başka bir kamu kuruluşuna tahsis etmiştir. Bunu biz geçen gün yüklenici firmanın gelip bahçemize çizgi çizmesiyle öğrendik. Kararı bizden gizlemişler.”

HİZMETE DEVAM ETMEK İSTİYORUZ

Karagöz, açıklamasının sonunda ise; “Bizim merak ettiğimiz konu şu. 2015 yılında bize tahsis ettiğiniz parsel, bizim özel çocuklarımız, o günahsız insanlar size ne yaptı da içinizdeki bu engelli  düşmanlığı nedir de 1 yıl sonra siz bu parseli başka bir kamu kuruluşuna verdiniz . Bunu yaparken bizden resmi olarak muvafakat almadınız veya nezaketen istişare halinde olmadınız. Bunu biz yüklenici firmadan öğrendik. Yüklenici firma şu an gelmiş çalışmalara başlamış. Binamızın 3 metre yakınına kadar gireceğini ve 10 metre derinlikte boşaltacağını söylüyor. Şimdi ben size soruyorum. Temelinin dibi 10 metre boşaltılmış yıkılma tehlikesi ile baş başa kalmış O tehlikeli binada çocuklarımıza yıkılma korkusu olmadan nasıl hizmet vereceğiz. Bu karardan dönülmesini, çocuklarımıza verdiğimiz hizmetlerin devam etmesini istiyoruz” ifadelerini kullanarak taleplerini dile getirdi. 

A.Vahap Kaygusuz-Ali Nihat Yavuz