Malatya
Giriş Tarihi : 08-09-2017 18:02   Güncelleme : 08-09-2017 18:02

“En Büyük Sorun Kayit Disilik”

Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler Odalari 42. Dogu ve Güneydogu Anadolu Platform Toplantisini Malatya’da gerçeklestirdi. Toplantida meslek örgütünün sorunlari ve sikintilari görüsüldü. Toplantiya konuk olarak katilan Agbaba yaptigi konusmada, “bugünkü sikintilardan en büyügü kayit disiliktir. Yasaminda her alaninda bu kayit disilik almis basini gidiyor. Malatya Odamiz siyasi anlamda da kendi meslegini savunan, meslegin sikintilarini her siyasi platformda söyleyebilen örgütlerden birisidir, hiçbir siyasi partinin de arka bahçesi olmamistir.” dedi

“En Büyük Sorun Kayit Disilik”

>>M. ALI GÜNAYDIN

Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler Odalari 42. Dogu ve Güneydogu Anadolu Platform Toplantisini Malatya’da gerçeklestirdi. MSMMM Odasinin düzenledigi toplantiya CHP Genel Baskan Yardimcisi Malatya Milletvekili Veli Agbaba, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Ertan Mumcu, Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, CHP Il Baskani Enver Kiraz, Esnaf Kefalet Kooperatif Birlik Baskani Ali Evren, Ticaret Il Müdürü Ahmet Demiraga, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arikan, Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler Odasi Malatya Sube Baskani Nuh Boyraz, Oda Baskanlari ve üyeleri katildi. CHP Genel Baskan Yardimcisi Malatya Milletvekili Veli Agbaba Meslek örgütleri ile ilgili en büyük sorunun kayit disiligin olduguna dikkat çekerek, “bundan 25-30 yil önce ö gün ki tartismalari hatirliyorum, Türkiye’nin en önemli isini yapan ama meslek örgütü olmayan tek grup vardi o da muhasebecilerdi. TÜRMOB Türkiye’nin hem en genç hem de en basarili meslek örgütüdür. Malatya odasi ise en güçlü en ciddi meslek örgütlerinin basinda geliyor. Bu anlamda Malatya’daki meslek üyelerinin haklarini savunmasinda katkilari olan tüm baskanlari tesekkür ediyorum, Malatya Odamiz siyasi anlamda da kendi meslegini savunan, meslegin sikintilarini her siyasi platformda söyleyebilen örgütlerden birisidir, hiçbir siyasi partinin de arka bahçesi olmamistir, bu konuda emek verenleri kutlamak istiyorum. Belki söylenen konusma gerçeklesse Türkiye çok daha her anlamda yasanabilir bir ülke olacak. Denetlenebilir, seffaf, hesap verebilir; bunu her anlamda becerebilirsek Türkiye’de birçok sorun kalmaz. Gelir Dagimi konusu ve bugün ki sikintilardan en büyügü ise kayit disiliktir. Yasaminda her alaninda bu kayit disilik almis basini gidiyor. Bunu yolu da yöntemi de bu isi en iyi bilen meslek örgütleriyle birlikte çalisarak, o meslegin dilek ve temennilerini gerçeklestirebilir” diye konustu.

MESLEGIN ZORLU SÜRECI

Serbest muhasebeci mali müsavirlik mesleginin zorlu sürecini anlatan Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Ertan Mumcu sunlari ifade etti, “serbest muhasebeci mali müsavir olmak için Üniversite ekonomik ve muhasebeyle ilgili bir bölüm okuyacaksiniz, 3 yillik bir stajyerlik sürecini gögüsleyeceksiniz ve meslek sinavlarina gireceksiniz, eger bir çirpida kazanirsaniz ne mutlu. Yaklasik 8 yillik bir egitim, çaba, staj ve meslek sinavlarindan sonra meslek çalisani olmaya hak kazanacaksiniz. Bu açidan bakildiginda meslegin mesakkati üniversiteye baslayip diplomayi alana kadar ki çok zorlu bir süreci yasiyorsunuz. Bu anlamda mai müsavirlik günümüz Türkiye’sinde Prestijli bir konumdadir.” Dünyada muhasebecilik konusunda ilk kayitlarin Malatya’da oldugunu belirten Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, “Malatya’da böyle bir toplantinin yapilmasi Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler odasi adina bir kazanimdir. Tercih iyi bir tercih, çünkü Muhasebecilik tarihine baktiginiz zaman dünyada ilk muhasebe kayitlarinin tutuldugu yer Malatya’dir, bu tescillenmis bir seydir. Bu anlamda bu toplantinin Malatya’da yapilmasi önemlidir. Belediye olarak Mali Müsavir ve muhasebeci arkadaslarla yakin temas ve iliski içerisindeyiz. Belediyeciligin temel ilkesinde, sehrin degerleri ile sehrin yönetme ilkesi ile esastir. Sehrin degerleri ise Muhasebeciler, isçi sendikalari, sivil toplum örgütleri, derneklerimiz, kanaat önderlerimiz, yerel yönetimlerimiz vardir. Bu anlamda bu toplantidan çikacak sonuç anlamli ve manidardir. 21 il, 12 odanin katildigi bu toplantinin verimli olacagina inaniyorum. Biz egitimin iletisim ve etkilesimin ürünü oldugunu düsünüyoruz” dedi.

“SEFFAF, HESAP VEREBILIR, DENETLENEBILIR BIR ÜLKE”

Daha iyi bir Türkiye için Seffaf, hesap verebilir, denetlenebilir bir ülke olmak gerektiginin altini çizen TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arikan söyle konustu, “1990 yilinda kurulan genç bir meslek örgütü olan TÜRMOB, meslek odalari içerisinde en son kurulan, son 26 yilda 78 ilde Mali Müsavir Odasi olan, yaklasik 100 bine askin Mali Müsavir üyesi olan, 5 bine yakin yeminli Mali Müsavir üyesi olan ve 30 bine yakin stajyeri olan dev bir örgüttür. Suan ki yasadigimiz süreç büyük bir degisim ve dönüsümü yasiyor. TÜRMOB olarak üyelerimize meslek egitimi veren bir örgüt degiliz, bugün Türkiye’deki her hangi bir ildeki odamiza gidin Mali Müsavirlerin odalarini göreceksiniz, camianin olmazsa olmazidir. Eski Bakanlardan Hayati Yazicinin bulundugu bir toplantiya katildik, dedik ki Türkiye Seffaf, hesap verebilir, denetlenebilir bir ülke olsun. Artik isletmeler kurumsal bir yapiya kavussun ve bati ile rekabet edebilecek güce erissin. Eger Türkiye büyüyüp gelismek istiyorsa hesap verebilir ve denetlenebilir yer olmasi gerekiyor. Mali Müsavirler olarak bu ülkenin denetimi için aday oldugumuzu ifade ediyoruz. Bugün Mali Müsavirler toplumun temel tasidirlar.”

“SORUNLAR ARTARAK DEVAM EDIYOR”

Meslek örgütü ile ilgili sikintilara deginen Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler Odasi Malatya Sube Baskani Nuh Boyraz ise, “önemli bir meslegi icra eden meslek mensuplari olarak, her geçen gün artan mesleki sorunlarimiz olmasina ragmen sorumlulugumuz geregi bu hizmetleri yine de yerine getirmekteyiz. Üzülerek belirtmen gerekir ki bizlerin bu gayret ve çabalarina ragmen mesleki sorunlarimiz azalmadigi gibi artarak devam etmektedir özellikle son dönemde yapilmasi düsünülen düzenlemeler 3568 sayili kanun kapsaminda ruhsat almis Serbest Muhasebeci Mali Müsavir yetkilerini, ilkeleri ve 28 yillik mesleki birikim yok sayilmaktadir. Bugün yapilmasi düsünülen bu düzenlemelerle vergi beyannamelerinin gönderilme yetkisi de meslek mensubunun elinden alinmaya çalisilmaktadir. Bir diger konu ise bilgi ve teknolojinin en ileri oldugu bir dönemde bizlere angarya olarak yüklenen is ve islemlerdir. Bizlerin asli görevi ekonomik olaylarin kayit altina alinmasi ve denetimidir. Fatura âdetinin veya yazar kasa fisin sayisini tespit etmek degil” ifadesini kullandi.