Sağlık
Giriş Tarihi : 24-03-2017 15:02   Güncelleme : 24-03-2017 15:02

En Az 7 Bin Çesit “Nadir Hastalik” Var!

Nadir hastaliklar, adi üzerinde nadir görülüyor ama her birinin görülme sikligi tek basina az olsa da toplamda en az 7 bin çesidi bulunuyor. Avrupa ve diger gelismis ülkelerdeki tanimiyla 2000’de 1 kisiden daha az siklikta görülen hastaliklar ‘nadir’ kabul edilirken, Tourette Sendromu’ndan Albinizm’e genellikle ‘basa gelmedikçe’ toplumda da bilinmiyor. Oysa dünyada yaklasik 300 milyon, ülkemizde ise yaklasik 7 milyon kisi nadir hastaliklardan muzdarip

En Az 7 Bin Çesit “Nadir Hastalik” Var!

Yüzde 75’i çocuklari etkileyen nadir hastaliklar, erken teshis edilmediklerinde çogunlukla yasam süresini kisaltabildiginden toplumsal farkindalik yaratmak çok önemli! Bu amaçla dünyada ve ülkemizde 2008 yilindan buyana 28 Subat Dünya Nadir Hastaliklar Günü etkinlikleri düzenleniyor. Acibadem Üniversitesi Tip Fakültesi Tibbi Genetik Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Ugur Özbek, günümüzde nadir hastaliklarin sayisinin her geçen gün arttigini, her ay yaklasik 4-5 yeni nadir hastalik tanimlandigini belirterek, “Nadir hastaliklarin yaklasik yüzde 80’i genetik nedenlere bagli olup, yüzde 20’sinin nedeni çevreseldir ya da nedeni bilinmemektedir. Ülkemizde akraba evliliklerinin yaygin olmasi nedeniyle nadir hastaliklar Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha fazla görülüyor” diyor. Prof. Dr. Ugur Özbek, sürekli kafa sallayan, göz kirpistiran hatta kanat çirpan TIK/ Tourette Sendromu’ndan bembeyaz tenleri ve bembeyaz saçlariyla dikkat çeken Albinizm’e, 1 yilda 10 yas yaslandiran Erken Yaslanma Hastaligi’ndan Kistik Fibrozis ve Cam Kemik hastaligina, Kaçis Sendromu’ndan Mukopolisakkaridoz ve Lizozomal Depo Hastaliklarina dek ilginç birkaç  hastaligi anlatti, önemli uyarilar ve önerilerde bulundu.

Progeria: 1 yilda 10 yas aliyorlar

Halk dilinde ‘erken yaslanma’ hastaligi olarak bilinen Progeria, çok nadir görülen bir hastalik. Dünyada, 8 milyonda bir görülüyor. Progeria hastalari ortalama 13 yil yasiyor. 1 yilda 10 yas kadar yaslaniyorlar. Bugüne kadar kaydedilmis en yasli hastanin yasi 45. Çocuk ana rahminde büyümeye basladigi zamandan itibaren hücreler hizla yaslanmaya basliyor. Dogumda herhangi bir aykirilik gözlenmemekle birlikte, 6. aydan itibaren bazi anormal degisimler kendini göstermeye basliyor. Küçük çene yapisi, deride farklilasmalar, kellik, damarlarda belirginlesme, incelme, güçsüz düsme, kalp ve damar hastaliklari bunlardan bazilari. Büyük olasilikla kalitsal oldugu düsünülen hastaligin nedeni henüz bilinmiyor. Embriyoda bir genin mutasyona ugradigi ve çocuk gelistikçe, Progeria’yi harekete geçirdigi düsünülmektedir.
Progeria hastalarinda yaslanma sadece bedenen oluyor, beyni etkilemiyor. Progeria hastasi 7 yasinda bir çocuk, 70 yasindaymis gibi görünmekle birlikte, 7 yasindaki bir çocugun beynine ve ses tonuna sahip oluyor. Hastalik hakkinda yapilan bilimsel arastirmalar hastaligin çaresini bulmaktan ziyade hastaliga sebep olan faktörleri bulmak ve bu sayede insanligin ömrünü uzatabilmek yönünde.

Osteogenezis Imperfekta: Kemikleri cam gibi kiriliyor: di üzerinde, kisinin vücudundaki kemikler tipki bir cam misali kolay ve sik kirilabiliyor! Henüz bir tedavisi olmayan genetik geçisli cam kemik hastaligi, kemigin temel maddesini olusturan bag dokusunda kalitsal bir bozukluga bagli olarak ortaya çikiyor. Kemik sekil bozukluklarinin yani sira göz akinin koyu, mavimsi, gri olusuyla da kendini gösteriyor. Hastaligi agir boyutta yasayan bebekler çok sayida kirik ve yumusak bir kafatasi ile doguyorlar ve genellikle yasamiyorlar. Ülkemizde bati ülkelerine göre çok daha sik görülüyor. Ülkemizde birden fazla çocugu cam kemik hastaligi olan pek çok aile var.

Albinizm: Ciltleri ve saçlari beyazlasiyor : Cildimize, saçimiza ve gözlerimize renk veren melanin pigmenti vücutta ya hiç bulunmuyor ya da çok az bulunuyor. Hal böyle olunca albinizm hastalari her yasta bembeyaz saçlari ve bembeyaz ciltleri ile dikkat çekiyor. Ciltleri günes isinlarina karsin tamamen korumadan yoksun oldugundan cilt kanserine yakalanma riskleri artiyor. Albinizmli çocuklarin zihinsel ve bedensel gelisimleri ise genellikle normal oluyor.

Mukopalisakkaridoz ve Lizozomal Depo Hastaliklari (MPS): Ülkemizde 1000 kisi MSP’li

Çok nadir rastlanan hastaliklar arasinda yer alan MPS’nin teshis edilebilmesi kadar tedavisi de çok zor. Ülkemizde yaklasik 1000 MPS hastasi oldugu tahmin ediliyor. Vücutta enzim adi verilen özel maddelerin üretilememesi ya da az üretilmesine bagli olarak ortaya çikan hastalikta, parçalanamayan seker zincirleri vücuttaki hücreler ve dokularda vücuda zarar verecek boyutta asiri miktarda birikiyor. Bu birikme de hücrelerde ilerleyici bir hasara yol açiyor. Bunun sonucunda hastanin görünümünden fiziksel becerilerine ve zeka gelisiminde bozulmaya dek birçok sorun ortaya çikiyor.

Alveoler Mikrolitiazis: En çok Türklerde görülen hastalik: Tüm dünyada en çok Türklerde görülen tek hastalik! Hastaligin Türklerde sik görülmesinin nedeni bilinmiyor. Alveoler mikrolitiazis, akciger dokusunda hava kesecikleri içinde sayisiz, minik küçük taslarin olusumu ile karakterize bir hastalik. Hastalik ilk kez 1918 yilinda tanimlanmis ve 2001 yilina kadar 424 kiside bu hastaligin saptandigi bildirilmis. Erken dönemdeki hastalarin önemli bir yakinmasi olmuyor, birçok hastaya herhangi bir nedenle çekilen akciger röntgeninde saptanan belirtilerle tani konuyor. En çok rastlanan belirtiler öksürük ve ilerleyici nefes darligi, ancak bunlar hastaligin ilerlemis evrelerinde ortaya çikiyor. Bazi hastalarda öksürükle beraber balgam ya da küçük kanamalar da görülebiliyor. Hastalik iyice yayginlastiginda, bacaklarda sisme, karacigerde büyüme, karinda sivi toplanmasi, boyun damarlarinda genisleme, tirnak ve dudaklarda morarma gibi sag kalp yetersizligi bulgulari ortaya çikiyor. Oturur durumda bile nefes darligi oluyor. Hastalik çok yavas seyrediyor.