Sağlık
Giriş Tarihi : 01-10-2013 17:31   Güncelleme : 01-10-2013 17:31

Emzirme Haftasi

Malatya Il Halk Sagligi Müdürü Kemal Sener, “Bebek ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin saglanmasi gerekir” dedi.

Emzirme Haftasi

Il Halk Sagligi Müdürü Kemal Sener, konuya iliskin yaptigi açiklamada su ifadelere yer verdi:
“Bebeklerin sagliginin korunmasi ve gelistirilmesi için yürütülen çalismalar daha bebekler dünyaya gelmeden baslar ve dogumla birlikte artarak devam eder. Saglikli bir beslenmeye giden yolda atilmasi gereken ilk adim, anne sütü ile emzirmenin korunmasi, desteklenmesi ve yayginlastirilmasidir.
Ülkemizde çocuklarda ölüm nedenleri arasinda beslenme yetersizlikleri ilk siralarda yer almaktadir. Bebek ve küçük çocuklar için önemli bir besin kaynagi olan anne sütü, çocukluk dönemi hastaliklarina karsi bagisiklik saglamakta ve yeni dogan bir bebegin özellikle ilk 6 ayda besin gereksinimini tek basina saglamaktadir.
Emzirmenin korunmasi, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanligimiz tarafindan 1991 yilindan bu yana ‘Anne Sütünün Tesviki ve Bebek Dostu Saglik Kuruluslari Programi’ yürütülmektedir.
Yürütülen programin temel hedefi; tüm dogan bebeklerin dogumdan sonra hemen emzirilmeye baslatilmasi ve ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesinin saglanmasi, altinci aydan sonra uygun tamamlayici besinlerle beraber emzirmenin 2 yasina kadar sürdürülmesidir. Bakanligimiz tarafindan anne sütünün bebek beslenmesi ve sagligindaki birincil ve vazgeçilmez yeri üzerinde önemle durulmaktadir.
Ilimiz; bu program kapsaminda yürütülen çalismalar sonucunda 2012 yilinda ‘Altin Bebek Dostu Il’ unvani ile ödüllendirilmistir. Bebek Dostu Hastaneler ve Aile Sagligi Birimlerimiz emzirmenin korunmasi, özendirilmesi ve desteklenmesi çalismalarina katki saglamaktadirlar.
Hedefimiz; yarinlarimizin daha saglikli olmasi, tüm bebeklerimize anne sütüyle beslenme hakkinin taninmasi, hiçbir bebegimizin bu haktan mahrum edilmemesidir.”