Malatya
Giriş Tarihi : 06-11-2013 18:10   Güncelleme : 06-11-2013 18:10

Emniyet Kemeri Takan Sürücülere Karanfil Verildi

Malatya’da emniyet kemeri uygulamasinda basari saglandigi bildirildi. 2013-2014 yillari ‘emniyet kemeri, kask ve hiz yili’ ilan edilmesi nedeniyle Malatya’da daha etkin önlemlerin alinacagi belirtildi. Emniyet kemeri takan 140 araç sürücüsüne karanfil ve brosür dagitilarak çalisma yapildi.

Emniyet Kemeri Takan Sürücülere Karanfil Verildi


Emniyet Müdürlügü tarafindan konuyla ilgili olarak yapilan açiklamada, “Ülkemizde de tüm dünyada oldugu gibi trafik sorunu gündemin birinci sirasinda yer almaktadir. Her yil binlerce vatandasimiz trafik kazalari nedeniyle ya hayatini kaybetmekte, ya da yaralanip sakat kalmaktadir. 30 yil içerisinde Ülkemizde yaklasik 12 milyon trafik kazasi meydana gelmis bu kazalar nedeniyle 163 bin kisi hayatini kaybederken 3,5 milyon vatandasimizda yaralanmistir. Yapilan arastirmalar neticesinde araçta emniyet kemeri takili olmasi durumunda meydana gelen trafik kazalarinda ölüm ve yaralanmalarin yüzde 65 oraninda azaldigi tespit edilmistir” ifadeleri kullanildi.
Açiklama, söyle devam etti:
“Sayin Basbakanimizin baskanliginda 30 Mayis 2012 günü yapilan Karayollari Güvenligi Yüksek Kurulu 3. Toplantisiyla hayata geçirilen Trafik Güvenligi Stratejisi ve Eylem Plani kapsaminda; ülkemizde 2013-2014 yillari ‘emniyet kemeri, kask ve hiz yili’ ilan edilmistir.
Emniyet kemeri kullaniminin önemini vurgulayarak, meydana gelen kazalarda can ve mal kaybinin azaltilmasi amaciyla ; ülke genelinde baslatilan kampanyaya destek olarak 2014 yilinda büyüksehir olacak ilimizde Mayis ayinda Sayin Valimizin öncülügünde ‘Yavas Git Ömrün Uzasin! Kemerini Tak Kayitsiz Olasin’ slogani ile ‘Kemer Altindayim! Güvendeyim’ isimli proje uygulamaya konulmus olup, proje kapsaminda gerçeklestirilen emniyet kemeri kullanim oranlarinin bilimsel ölçütlere göre ilk sayimi Mart ve Nisan aylarinda yapilmistir. Kasim ve Aralik aylarinda yapilacak ikinci sayim öncesinde üniversite ögrencileri ile birlikte yapilan çalismalarda, projemize örnek davranislari ile destek vererek emniyet kemeri takan 140 araç sürücüsüne karanfil ve brosür dagitilarak çalisma yapilmistir.”