Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-01-2021 17:54   Güncelleme : 27-01-2021 17:54

ELÜS ile Kayısı Geliri Yüzde 5 Artıyor

“Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantının gündem maddelerinden biri de Elektronik Ürün Senediydi (ELÜS). Toplantıda açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, çiftçilerin ELÜS ile ürün satışlarını yaptığı takdirde Buğday’da yüzde 7, Nohutta yüzde 6 ve Kayısı ’da yüzde 5 daha fazla kar edeceğini söyledi.

ELÜS ile Kayısı Geliri Yüzde 5 Artıyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla lisanslı depoculuk sisteminin gelecek vizyonunun çizildiği, sistemdeki gelişmelerin yanı sıra yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alındığı “Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı” önceki gün video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Toplantı açılışında konuşan Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, tarımsal ürün ticaretinin artması ve borsaların gelişmesiyle, Lisanslı depoculuğun bu yapıyı destekleyen en önemli unsur olarak öne çıktığını vurguladı ve "Lisanslı depoculuk kapsamında Ülkemizde 2000'li yıllarda başlayan süreç, 2005 yılında, Lisanslı Depoculuk Kanunu'nun çıkmasıyla hız kazandı. 2010 yılında kurulan TMO-TOBB LİDAŞ ülkemizin ilk lisanslı depoculuk şirketi oldu. TMO-TOBB LİDAŞ tarafından 2011 yılında Ankara Polatlı'da kurulan 40 bin ton kapasiteli Lisanslı hububat deposu, bu alanda ülkemizdeki ilk depo" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli "Özellikle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin sağladığı imkânlar sayesinde, son 3 yılda hem lisanslı depo şirketi sayısında hem de kapasitede büyük artışlar oldu. Böylelikle; lisanslı depo şirketi sayısı 38'den, bugün 3,3 kat artarak, 126'ya ulaştı. Lisanslı Depo kapasitesi ise 1,8 milyon tondan, bugün itibariyle 4 kat artışla, 177 noktada, toplam 7 milyon tona ulaştı. Toplam kuruluş izni alan firma sayısı ise 232'ye yükselerek, kuruluş izni verilen kapasite 15,7 milyon tonun üzerine çıktı. Lisanslı depoculukta; ürün bazında hububat ile başlayan bu süreç, baklagiller ve yağlı tohumlar, pamuk, fındık, zeytin-zeytinyağı, kuru kayısı ve antepfıstığının dâhil olmasıyla giderek genişledi. Toplam lisanslı depoların bugün itibariyle yüzde 99'unu hububat oluşturmaktadır. Diğer ürünlerde ise; 13 bin 250 tonu fındık, 36 bin tonu pamuk, 5 bin tonu kuru kayısı, 2 bin tonu antepfıstığı ve 13 bin 500 tonu zeytin veya zeytinyağı lisanslı deposu faaliyet göstermektedir" dedi.

Son olarak Pakdemirli, "Çiftçimiz; bir kamyon yani 20 ton buğdayını bu yıl açıkladığımız 1.650 Lira'dan TMO işyerine sattığında, vergi, SGK ve hizmet bedeli gibi kesintilerle eline net 31 bin 350 Lira geçti. Ama Lisanslı depo üzerinde ELÜS olarak satarsa eline net 33 bin 400 Lira geçiyor. Yani geliri yüzde 7 artmış oluyor. Yine 20 ton nohudunu ELÜS üzerinden satarsa, net gelirinde yüzde 6 artış oluyor. Kuru kayısıda ise 5 ton üzerinden benzer sistemde ELÜS ile satış yaparsa net gelirinde yüzde 5 artış oluyor. Son iki buçuk yılda hız verdiğimiz çalışmaları, daha da yukarılara taşıyacağız. Bakanlığımız, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu değerlendirme toplantısının, Lisanslı Depoculuğun gelişmesine büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Ebubekir Atilla