Genel
Giriş Tarihi : 04-10-2017 15:35   Güncelleme : 04-10-2017 15:35

Elektronik sigarada gizli tehlike: Aroma

Türkiye’de elektronik sigara konusunda yapilan ilk arastirmalardan biri Ege Üniversitesi Madde Bagimliligi, Toksikoloji ve Ilaç Bilimleri Enstitüsü tarafindan tamamlandi. Arastirmaya göre, elektronik sigarada tüketilen aroma, kanserlesme sürecinde rol aliyor olabilir

Elektronik sigarada gizli tehlike: Aroma

Tanitimi amaciyla Istanbul’da yapilan 800 kisilik parti organizasyonu ile yeniden gündeme gelen elektronik sigara (e-sigara) konusunda Türkiye’de yapilan bilimsel arastirmalarin ilklerinden biri Ege Üniversitesi Madde Bagimliligi, Toksikoloji ve Ilaç Bilimleri Enstitüsü tarafindan tamamlandi. Ege Üniversitesi Madde Bagimliligi, Toksikoloji ve Ilaç Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardimcisi ve Madde Bagimliligi Anabilim Dali Baskani Doç. Dr. Görkem Yararbas’in yürütücülügünde iki yil süren TÜBITAK destekli arastirma, e-sigaralarda kullanilan aromalarin olasi bir kanserlesme süreciyle iliskili olabilecegini ortaya koydu. Doç. Dr. Yararbas, “Arastirma sonucunda e-sigaralarin nikotin tüketimi disinda da zararlari oldugunu gördük. Internet üzerinden satin alinabilecek yüzlerce çesit aroma bulunuyor. Bunlarin hepsi farkli kimyasal içeriklere sahip. Kendilerinin kimyasal olarak zararli olmalarinin yani sira e-sigaralarin buhar üretme mantigina bagli olarak isitilma sonucu içeriklerinde birtakim degisiklikler oluyor. Daha zararli ve daha öngörülemez bilesikler haline dönüsebiliyorlar” dedi. Arastirmada, Türkiye’de, internetten temin edilebilen 11 farkli e-sigara aromasinin saglikli karaciger ve solunum yolu hücreleri üzerindeki etkileri tespit edildi.

"E-SIGARA PAZARI 2030’A KADAR 17 KAT BÜYÜYECEK"

Türkiye’de ruhsatsiz olarak her yerde satisi söz konusu olan e-sigara pazarinin dünyada 2030 yilina kadar 17 kat büyüyeceginin öngörüldügü bilgisini aktaran Yararbas, “Firmalar tarafindan 2 ayda bir yeni model piyasaya sürülüyor. Bu da ruhsatlandirma için standardizasyonu zorlastiriyor. Ayrica yüzde 98 oraninda internet üzerinden satilmasi nedeni ile sigaranin tabii oldugu yasal düzenlemelere takilmiyor” diye konustu.

INTERNET IÇERIGINI DE SATICI FIRMALAR ÜRETIYOR

E-sigara konusunda internette yer alan her türlü forum, video, reklam paylasiminin da üretici firmalar tarafindan olusturulduguna dikkat çeken Doç. Dr. Görkem Yararbas, e-sigaranin zararlari konusunda internet üzerinden saglikli bilgiye ulasmanin mümkün olmadigini söyledi. Bu konuda enstitü olarak bir bülten hazirladiklarini belirten Yararbas, kisa zaman içinde Ege Üniversitesi disindaki kurum ve kuruluslarla basili ve dijital olarak paylasilacak bülten içinde bilimsel kanitlara dayandirilan bilgilerin ve bagimlilik konusunda güncel haberlerin yer alacagini belirtti.

"AROMALAR NEDENI ILE ÇOCUK ZEHIRLENMELERI ARTTI"

E-sigara sivilarinin içilmesi halinde, bir çocugu ciddi sekilde zehirleyecek oranda nikotin içerdigini belirten Yararbas, söyle devam etti: “Ingiltere, e-sigaranin yogun olarak kullanildigi ülkelerin basinda geliyor ve arastirmalar gösteriyor ki e-sigara sivilarinin içilmesi nedeniyle çocuk zehirlenmeleri ciddi oranda artmis durumda. Tütün ve tütün mamullerinin 18 yas alti ergen ve çocuklara satilmamasi konusunda ciddi bir mesafe kaydedildi ancak e-sigaralarin ruhsatsiz sekilde her yerde satiliyor olmasi, yeni bir tehlike olusturmus durumda."

"YENI HASTALIKLAR GÖRÜLECEK"

 

E-sigara konusunda özellikle basinda yer alan degerlendirmelere deginen Doç. Dr. Yararbas, “Elektronik sigaranin ne derece zararli oldugunu sigara ile mukayese etmek, bu alanda çalisan uzmanlarin yaptigi en sik hata. Çünkü zararli bir seyi bir diger zararli sey üzerinden degerlendirmek, onu oldugundan daha masum ve tehlikesiz gösterebilir. Öyle de oluyor. E-sigaranin neden oldugu hastaliklar söz konusu oldugunda ilk olarak KOAH ya da akciger kanseri gibi hastaliklarin gündeme geliyor. Oysa ilerde e-sigara nedeniyle görülen farkli hastaliklarin ortaya çikmasi da söz konusu. Örnegin Harvard Üniversitesinde yapilan bir arastirma, Pop-Corn adinda nadir görülen bir akciger hastaligin e-sigara kullananlarda kullanmayanlara kiyasla daha fazla görüldügünü ortaya koyuyor” uyarisinda bulundu.

NEDEN E-SIGARA KULLANIYORLAR?

E-sigara kullanimini artiran önemli sebeplerden birinin, buhar ile etkilesime giren aroma ve nikotin içeriginin kullanici tarafindan hazirlaniyor olmasi oldugunu ifade eden Yararbas, bu yolla tüketiciye kontrolün kendisinde oldugu yanilsamasinin yasatildigini söyledi. Bir sonraki arastirmalari için e-sigara kullanan kisi profilini incelemeye basladiklarini ifade eden Yararbas, “Dünyada sigarayi birakma metodu olarak üretilip yasam tarzi olarak pazarlanan e-sigara, milyonlarca insan tarafindan kullaniliyor. Bunun neden tercih edildigini saptamamiz e-sigara kullaniminin meydana getirdigi zararlari topluma aktarmada yardimci olacagina inaniyoruz” açiklamasinda bulundu.>>IHA