Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-06-2015 14:28   Güncelleme : 14-06-2015 14:28

Elektrik kablosuz yayilacak

Istanbul Fatih Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisligi, enerji sektörünü heyecanlandiracak bir çalismaya imza atti. Çalisma sonucunda, Tesla bobininden çikan yüksek akim, hiçbir yere baglanmayan ampulü yakti.

Elektrik kablosuz yayilacak

PROJENIN ISMI CAFER

Tesla bobini, 1891 yilinda Nikola Tesla tarafindan icat edildi. Yüksek voltaj düsük akim ve yüksek frekansta alternatif akim üretmek amaciyla kullanilan Tesla bobini, projenin öznesi oldu. 220 voltu 100 bin volta çikartan bobin, elektrik akimini kablosuz dagitmaya zemin hazirladi. Sistematik bir biçimde çalistirilmak istenen obje, kablosuz baglanan elektrikle çalismaya baslar. 

TEK SIKINTI SPONSOR 

6 kisilik ekibin basarili çalismalarinda görev alan Malatyali Mehmet Safa Baglan, ekibin baskan yardimciligini üstlendi. Proje çalismalari sirasinda maddi sikintilarla karsilastiklarini söyleyen Baglan, basta Malatya Valiligi olmak üzere bilimsel çalismalari destekleyen resmi kamu kurum ve kuruluslarin yardimina ihtiyaçlari oldugunu bildirdi.

Projeyle ilgili bilgiler veren Malatyali Mehmet Safa Bagla, “Istanbul Fatih Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliginde 3’üncü sinifta okuyorum. Ayni üniversitede IEEE kulübü baskan yardimciligi yapmaktayim. Tesla bobinini kulüp üyelerimizle birlikte yaptik. Enes Aydin, Nermin Kalmaz, Aysenur Kan, Eyüp Mutlutürk, Umur Polat ve Ben proje ekibini kurduk. Tesla Bobini, 1891 yilinda Nikola Tesla tarafindan icat edilmistir amaci yüksek voltaj düsük akim ve yüksek frekansta alternatif akim üretmek amaciyla kullanilan desarj bobinleridir. Tesla bobini yüksek gerilim yüksek frekans ile elektrigi kablosuz bir sekilde iletmeye yarar.

ÇALISMA PRENSIBINI AÇIKLADI

Tesla bobininin çalisma prensibini söyle anlatayim. Sebekeden gelen 220 voltluk gerilimi bir mekanik neon trafosu ile yükseltip çikisinda elde ettigimiz yüksek gerilimle 1. Rezonans devresini aktif hale getiriyoruz. 1. Rezonans devresi ayarladigimiz yüksek bir frekansta bir elektro manyetik dalga yaymaya basliyor. Hemen yaninda bulunan 2. Rezonans devresini de bu dalgalari havada en iyi sekilde yakalayabilecek ayara getirip çikan dalgalarin voltajini arttirip tekrardan 2. Rezonans devresinin tepesinden en güçlü bir sekilde etrafa yüksek frekansta ve yüksek gerilimde dalga yaymis oluyoruz. Enerjiyi aktarmak istedigimiz alicinin önüne tesla bobinimizden çikan dalgalari yine en iyi sekilde yakalayabilmesi için bir rezonans devresi yapip yakaladigimiz enerjiyi aliciya aktarmis oluyoruz. Tesla bobininde kabloyu bir hortum, elektrigi bu hortumun içinde akan su, elektrik akimini suyun akisi ve voltaji da suyun basinci olarak düsünebiliriz. Hortumun ucuna bir agizlik eklendiginde ters orantili bir sekilde suyun akis hizi azalirken basinci da artar. Tesla bobininin çalismasi da bu sekilde gerçeklesir.

YETER KI DESTEK VERIN

En basitinden tesla bobiniyle ampulü hiçbir seye baglamadan kablosuz yakabiliriz. Bu projeyi Izmir'de Tepekule Kongre Merkezinde sergiledik. Orada Tesla Science Foundation üyeleriyle tanistik, bizi Amerika'ya davet ettiler. Kulübümüz her sene baska projelerde de bulunuyor. Bunlar teknik geziler, seminerler, kongreler, mühendislige giris dersleri workshoplar, ve kulübümüz seneye "biyonik el" projesini gerçeklestirecek. Kulübümüzün bu tür projeleri gerçeklestirmek için desteklerinizi bekleriz. Bir Malatyali olarak Malatya Valiliginin ve Büyüksehir Belediyesinin destekleri beni ve kulübümüzü çok mutlu edecektir. Malatyali isadamlarinin da desteklerini bekliyoruz. Bizim kulübümüzün tanitimi ve faaliyetlerimizi kamuoyuyla paylastiginiz için tesekkür ederiz.”