Malatya
Giriş Tarihi : 28-04-2014 15:12   Güncelleme : 28-04-2014 15:12

“Elazig ve Malatya’yi Nemrut Dagi ile birlestirecegiz”

Vali Sahin Firat Havzasi turizm degerler toplantisinda Malatya’nin agirligini koyacagini söyledi

“Elazig ve Malatya’yi Nemrut Dagi ile birlestirecegiz”


Kültür ve Turizm Bakanliginin üzerinde durdugu bölgesel Turizmi gelistirmek amaciyla Firat Havzasi Turizm toplantisi Malatya’da Battalgazi ilçesinde yapildi. Kültür ve Turizm Bakanligi Yatirim ve Isletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Elazig ve Malatya’yi Nemrut Dagi ile birlestireceklerini söyledi.

Vali Vasip Sahin, Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Vali Yardimcisi Dr. Abdullah A.Öztoprak, Arapgir Kaymakami Ercan Turan, Battalgazi Kaymakam Vekili Nesim Babahanoglu, Kale Belediye Baskani Cemal Akdemir, Arapgir Belediye Baskani Halük Cömertoglu, Firat Kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Mesut Öztop, Anemon, Ramada, Hilton Oteli Müdürlerinin katildigi toplantiya Ankara’dan gelen Kültür ve Turizm Bakanligi Yatirimlar ve Isletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Yatirimlar ve Isletmeler Genel Müdürlügünde görevli A.Didem Susoglu, Emine Kuleci, Nuray Topuz, K.Onur Kurt, Mücahit Üste, Kaan Yilmaz, Mert Kabasakal, Emrah Ömer Demir, Mehmet Demiral, Mehmet Serin, Asli Tasmaz, Berna Beyazit Baran, Prof.Dr. Erol Çakmak, Egemen Çakir katildilar.  

VALI SAHIN :HAVZALAR BAZLI TURIZM GELISECEK

Malatya Valisi Vasip Sahin, Malatya’nin degerleriyle projede yer alacagini belirterek "Kültür Turizm Bakanligi olarak özellikle iç sular basta olmak üzere havzalar bazli turizm proje çalismalari yapiliyor. Bizim bölgemizde de birinci etap Keban gölü havzasi seklinde basladi, ikinci etap olarak Karakaya baraj gölü havzasi çalismalarina devam ediliyor .Diger taraf biraz daha mesafe kat edildi bizim çalismalarimiz yeni basliyor. Keban'da da bizim Arapgir olarak ortakligimiz bulunmakta il olarak. Ama Karakaya Baraj Gölü daha fazla bizim ilin sinirlari içerisinde yürütülecek bir projedir, bu yaklasik bir yil oldu hem Karaya Baraj Gölü havzasi hem de Yamadagi olarak turizm alani olarak ilan edildi. Her projede de çalismalar yürütülüyor, bugünkü toplanti bu projenin paydaslarinin da katildigi projelerde gelinen asama ve mevcut yapilabileceklerin konusulacagi ve taraflarin bilgilendirilecegi bir toplantidir" diye konustu. "Kültür Turizm Bakanligi olarak özellikle iç sular basta olmak üzere havzalar bazli turizm proje çalismalari yapiliyor. Bizim bölgemizde de birinci etap Keban gölü havzasi seklinde basladi, ikinci etap olarak Karakaya baraj gölü havzasi çalismalarina devam ediliyor. Diger taraf biraz daha mesafe kat edildi bizim çalismalarimiz yeni basliyor. Keban'da da bizim Arapgir olarak ortakligimiz bulunmakta il olarak. Ama Karakaya Baraj Gölü daha fazla bizim ilin sinirlari içerisinde yürütülecek bir projedir, bu yaklasik bir yil oldu hem Karaya Baraj Gölü havzasi hem de Yamadagi olarak turizm alani olarak ilan edildi. Her projede de çalismalar yürütülüyor, bugünkü toplanti bu projenin paydaslarinin da katildigi projelerde gelinen asama ve mevcut yapilabileceklerin konusulacagi ve taraflarin bilgilendirilecegi bir toplantidir" diye konustu.
DR ASLAN:"MALATYA’YI NEMRUTLA BIRLESTIRECEGIZ”
Aslen Malatya-Hekimhanli oldugunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanligi Yatirim ve Isletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Firat Havzasi projesinin 3 asamadan olustugunu kaydederek, sunlari söyledi:

"Bizim son dönemde yaptigimiz çalismalar var. Bu çalismalardan en önemlisi 2 Mart tarihinde Resmi gazetede yayinlanan, 'Türkiye Turizm Stratejisi'nde yayinlandi. Türkiye turizm stratejisini 2023 yilinda Cumhuriyetin ilanin 100. yilinda Türkiye için belirledigimiz hedefler var. Bunlar 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir.Bu sayede turizmin çesitlendirmesi Türkiye geneline turizmde marka haline gelmesi hedeflenmektedir. Bu hedeflere ulasabilmek için de kiyi bölgelerinde çalismalara ilave olarak biz iç bölgelerde Anadolu'da turizmin nasil gelistiririz buradaki kültür ve turizmi nasil gelistiririz bu hedefler üzerinde çalismalar yapiyoruz. 2007 yilindan buyana bu çalismalarimiz devam ediyor. Firat Havzasi diye 3 asamali bir projemiz var. Firat Havzasi 1; Resmi Gazete'de yayinlanarak yürürlüge girdi. Firat Havzasi 1'in içinde; Tunceli Pertek, Harput, Malatya Arapgir ve Erzincan Kemaliye var. Keban Baraj gölünün tamami bu bölgenin içinde Turizm Kültür Koruma Gelisim Bölgesi olarak yapilmasini kararlastirildi. Bu proje ile kültür envanterlerinin korunmasi ve kültür turizmine katki sunmak için çalismalarimiz devam ediyor. Bu projeleri bir arada yürütmek imkansiz. Birinci asama ile Firat Havzasi ile ikinci asamasi ise Resmi Gazetede yayinlanmasi ile yürürlüge girmesi ile Karakaya Gölü bunun içinde Elazig ve Malatya'yi Nemruta birlestirerek ilerleyecegiz. Ilave olarak bir de kis turizmi olarak da Hekimhan Yamadagi'ni kis turizmi merkezi ilan etmistik. Divrigi ve Sivas'ta Balikli Kaplica ile birlestirerek burada bir kültür turu gerçeklestirmek istiyoruz. Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte bölgede ayrica istihdam ve göçü önleyecek."
"SURLARIN AYAGA KALDIRILMASINI HEDEFLIYORUZ"
Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan da, Malatya'nin kültür ve tarihini öne çikaracak projeleri her zaman desteklediklerini ifade etti.
Gürkan, Malatya'nin kültür baskenti olmasini hedeflediklerini kaydederek, "Yapilacak projelerde Battalgazi ilçemizde bulunan surlarin ayaga kaldirilmasini hedefliyoruz. Battalgazi ilçemizde tarihi eserlerin toplanarak kent müzesi haline getirmesi ile Malatya'nin kültür baskenti olacagini düsünüyorum" ifadelerini kullandi.