Sağlık
Giriş Tarihi : 29-05-2013 14:16   Güncelleme : 29-05-2013 14:16

Ekranlar göz sagliini tehdit ediyor

“Ekranli Araçlarla Çalismalarda Saglik ve Güvenlik Önlemleri” hakkindaki yönetmelik is yerinde göz sagligina yeni bir boyut kazandirdi.

Ekranlar göz sagliini tehdit ediyor

Bu yönetmelik ile is veren, ekranli araçlarin kullanimindan dogan risklerin en aza indirilmesi için her türlü saglik ve güvenlik önlemlerini almakla yükümlü hale getirildi. Dünyagöz Samsun’dan Dr. Sefa Kaçar, söz konusu yönetmelikle çalisanin sagliginin korunmasinin amaçlandigini hatirlatarak, “Ekranli araçlarin kullanimindan dogan risklerin en basinda göz sagligi geliyor. Ekranli araçlarla çalisanlar göz sagligina gerekli önemi vermeli, belli araliklarla rutin göz kontrollerinden geçmeli ve doktorlarin bu konudaki tavsiyelerine uymalidir” dedi.
Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi tarafindan Resmi Gazete’de yayinlanarak yürürlüge giren 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu kapsamina giren ve ekranli araçlarla çalismalarin yapildigi tüm is yerlerini kapsayan ve “Ekranli Araçlarla Çalismalarda Saglik ve Güvenlik Önlemleri” hakkindaki yönetmelik ile is yerinde söz konusu araçlarla çalisan kisilerin is sagligi ve güvenligi konusunda önemli bir adim atildigina dikkati çeken Uzm. Dr. Sefa Kaçar, “Ekranli araçlarla çalismak, çalisanda özellikle görme, fiziksel ve mental stresle ilgili sorunlar olusturuyor. Bu yönetmelik ile söz konusu sorunlarin ortadan kaldirilmasi ve en aza indirilmesi hedefleniyor. Yönetmelik ile isverenin öncelikle çalisanlarini bilgilendirmesi ve egitmesi gerekiyor. Bu egitimlerde en önemli konulardan birini ise göz sagliginin korunmasi olusturuyor. Isveren, çalisani özellikle gözlerin korunmasi, gözleri en az yoran yazi karakterleri ve renkler, çalisma sirasinda gözleri kisa sürelerde dinlendirme aliskanligi ve gözlerin kas ve iskelet sisteminin dinlendirilmesi konularinda bilgilendirmesi gerekiyor. Ekranli araçlarla çalismadan kaynaklanabilecek görme zorluklari yasandiginda ise isverenin, çalisaninin mutlaka bir göz hekimi tarafindan göz muayenelerinin yaptirilmasi gerekiyor” diye konustu.

EKRANLI ARAÇLARLA ÇALISANLARA TAVSIYELER
Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Sefa Kaçar, ekranli araçlarla çalisanlarin özellikle gözlerini çok iyi korumasi gerektigini söyleyerek, bu sekilde çalisanlarin göz sagligini korumalari için su tavsiyelerde bulundu: “Uzun saatler ekran karsisinda çalismak gözlerde kuruluk, yanma, kizariklik, isik hassasiyeti, bulanik görme, göz ve bas agrilarina yol açabilir. Belli önlemler alarak bu sikayetleri azaltmak mümkündür. Monitörün üst kenari göz hizasinda, bifokal gözlük kullananlarda ise biraz daha asagida olmalidir. Gözle ekran arasi mesafe monitör boyutlarina göre 50-80 cm arasinda ayarlanmalidir. Ekranda açik renk zemin üzerine koyu renk ve uygun büyüklükte yazi karakterleri kullanilmalidir. Standartlara uygun aydinlatma kosullari saglanmali, yapay aydinlatma kaynaklarinin yeri ve teknik özellikleri ekran üzerinde parlama ve yansimayi engelleyecek sekilde olmalidir. Her yirmi dakikada bir yirmi saniyelik mola verilmeli ve gözler en az alti metre uzaga odaklanarak rahatlamasi saglanmalidir. Ekran karsisindayken göz kirpma sayisi azalarak göz kuruluguna yol açabilir. Sik göz kirparak, gerekirse damlalarla takviye yapilarak göz yüzeyi nemlendirilmelidir.”
Dr. Sefa Kaçar, ekranli araçlarla çalisanlarin göz sagliklarinda bir problemle karsilasmalari durumunda ise hemen muayene olmalari gerektigini ifade ederek, söyle konustu: “Is yerlerinde, ekranli araçlarla çalismaya baslamadan önce, yapilan risk degerlendirmesi sonucuna göre belirlenecek düzenli araliklarla ve ekranli araçlarla çalismadan kaynaklanabilecek görme problemleri yasandiginda uzman göz doktorlari tarafindan çalisanlarin göz muayeneleri yapilmalidir. Özellikle uzak ve yakin görme seviyeleri, refraksiyon kusurlari ve kuru göz bulgulari degerlendirilmelidir. Muayene sonucunda gerekirse antirefle cam, numarali gözlük ve damlalarla kisinin tedavisi düzenlenmelidir.”