Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 16:10
Advert

Advert

Ekonomide “Özal Modeli” Uygulamaya Alınmalı

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de baş gösteren ekonomik buhrana 17. ve 18. Dönem Anavatan Partisi Malatya Milletvekili Talat Zengin’den öneri geldi. Ekonomik krizin önüne geçmek için Özal Modelinin uygulamaya alınması gerektiğini kaydeden Zengin,” Emekli ve işçi kesimin desteklenmesi gerekiyor. 1980 döneminde enflasyon baskınını merhum Turgut Özal bu şekilde önlemişti” dedi

Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-06-2022 21:01
Ekonomide “Özal Modeli” Uygulamaya Alınmalı

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük ’ün vefatının yıl dönümü üzerine Malatya’ya gelen 17. ve 18. Dönem Anavatan Partisi Malatya Milletvekilliği ve TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapan Talat Zengin, Malatya’da bir takım temaslarda bulundu. Gazetemize gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zengin, yaşanan ekonomik bunalımın tek çaresinin Özal Modeli ’nin uygulanması olduğunu söyledi.

1987’li yıllarda yaşanan enflasyon dalgasına benzer bir enflasyon yükselişinin yaşandığını aktaran Zengin, ”Enflasyon yüzde 80’ler civarında. Merhum Turgut Özal döneminde 1987 seçimleri döneminde de aynı oranlarda bir yükseliş vardı. Turgut Özal radikal kararlar aldı. Ezilen gruba işçiye, emekliye, memura enflasyon farkını verdi. Mevcut ödenekleri yüzde 150 artırarak, milleti rahatlattı. Hayat tefekkürlerden ibaret. O yıllarda 35 yıl öncesinde yaşanan olaylar bugün de aynı seyirde devam ediyor. Pandemiden ve yaşanan savaşlardan dolayı oluşan krizler ekonomiyi bu hale getirdi. Bugün de umut ediyorum ki sayın cumhurbaşkanı bir iyileştirme yapacaktır. Vatandaşımız yine aynı şekilde rahatlar. Memurlarımız, işçimiz, emeklimiz bu sıkıntılardan bertaraf olur. Ekonomide geçmişe dönük Özal Modeli uygulanırsa eğer, geçişten ders alınarak uygulamalar yapılırsa eğer sıkıntılar çözülecektir.” diye konuştu.

“Orta ve düşük gelirli grubu korumak gerekiyor” diyen Zengin,” Belirli dönemlerde ekonomik sıkıntılar yaşanır. Milletimiz geçmişte gösterdiği sabrı bu dönemde de gösterecektir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok partili dönemin başlaması ile birlikte büyük yatırımların ve kalkınmanın en çok olduğu dönemler Adnan Menderes, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemleridir. Bu süreç içerisinde gerçekleştirilecek dönüşümler kısa vadede sancılara yaşatacaktır. Bu sancılı dönemde orta ve düşük gelirli grubu korumak gerekiyor. Bu kesimlere verilecek destekler, maaş artırımları, yaşam standartlarının yükseltilmesi gibi girişimler hem vatandaş nezdinde refahı artırır, hem de ekonomide güvenilir bir zemin oluşturur.” sözlerini kullanıldı.  

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR