Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-01-2021 17:38   Güncelleme : 20-01-2021 17:38

Ekmek İsrafına Dur Deyin!

Günde 120 milyon adet ekmek üretildiğini belirten Akgün, "Yüzde 10'u yani 12 milyonu israf ediliyor. Her yıl bu israftan dolayı 1,5 milyar dolar çöpe gidiyor.

Ekmek İsrafına Dur Deyin!

Ülke genelinde yılda 43 milyar adet ekmek üretildiğini ve yaklaşık 5 milyar adet ekmeğin israf edildiğini aktaran Ev Ekonomisi Uzmanı Zeynep Akgün, ekmek tüketimi noktasında vatandaşlara “İhtiyacınız kadar alın” uyarısında bulundu.

Malatya’da ekmek israfı ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarını az olduğunu vurgulayan Akgün, israfın önlenmesi için çalışmaların sıklaştırılması gerektiğini hatırlattı. Akgün,” Tarım ve Orman Bakanı sayın Bekir Pakdemirli’nin başlatmış olduğu Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık kampanyasının dışında yerel bazda ve ülke bazında üretilen bir çalışma bulunmuyor. Bu nedenle israf konusunda en temel ve en çok israf edilen ekmek ürünü üzerinde bilinçlenmeliyiz. Bu bilinçlenme için de ilk adım olarak ihtiyacımız kadarını almamız gerekiyor. Bunun dışında detaylı ve geniş kapsamlı israfın engellenmesi adımları için de gidanikoru.com adresini ziyaret etmelisiniz.” dedi.

Ekmek israfının önüne geçmek için ihtiyacımız kadar ekmek almayı öneren Ev Ekonomisi Uzmanı Zeynep Akgün, bayatlayan ekmekleri çöpe atmadan değerlendirmenin yollarını paylaştı. Akgün, bayat ekmeği değerlendirme yollarını şu şekilde sıraladı: “ Bayat ekmekleri köfte harcının içine katabilirsiniz. Ekmek fırında veya açıkta bekletilerek kıtır hale getirildikten sonra öğütülüp galeta unu haline getirilir. Galeta unu, köfte yaparken, ekmek yerine harca katılabilir. Bayat ekmeği küp şeklinde kesip fırında kızarttıktan sonra çorbaların içine atarak değerlendirebiliriz. Bayat ekmeği yumuşatmak istenirse ekmek dilimleri bir kevgire konulur; kevgir, su dolu bir tencerenin üzerine oturtulup kapatılır. Su kaynadıkça, ekmeği nemlendirip yumuşatır. İhtiyaçtan fazla ekmek alınmamalıdır. Ekmekler poşette saklanmalıdır. Uzun süreli saklama amaçlanıyorsa ekmeğin derin dondurucuda ve poşet içerisinde saklanabilir. Ekmek dilimlenerek tüketilmelidir. Kuruyan ekmekler, içinde az miktarda su kaynayan tencerenin üzerine yerleştirilen süzgeç üstüne konularak tüketilmelidir. Bayat ekmek kullanılarak yapılabilecek tarifler vermek gerekirse şunları söyleyebiliriz, Ekmek çorbası, Peynirli bayat ekmek köftesi, Bayat ekmek kanepesi, Vişneli ekmek tatlısı, Bayat ekmek pizzası, Ekmek tatlısı, Kalacuş, Ekmek oğması, Muhammara yapabilirler. “

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER