Sağlık
Giriş Tarihi : 20-04-2017 13:56   Güncelleme : 20-04-2017 13:56

Egzersizle Diyabeti Kontrol Edebilirsiniz!

Günümüzün en yaygin hastaliklarindan biri olan diyabet, dogru beslenme, tibbi tedavi ve uygun egzersiz programi ile kontrol altina alinabiliyor. Egzersiz kilo kontrolünün saglanmasini kolaylastirirken kan sekerini düsürmede 48 saate kadar etkili oluyor. Diyabetliler egzersiz yaparken 10 öneriye kulak vermeli

Egzersizle Diyabeti Kontrol Edebilirsiniz!

Uluslararasi Diyabet Federasyonu verilerine göre tüm dünyada 11 kisiden 1’inin diyabet hastasi oldugunu belirten Üsküdar Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yildiz Erdoganoglu, tani konulan diyabet hastalarinin yüzde  90’indan fazlasinin Tip 2 diyabet hastasi oldugunu söyledi

EGZERSIZIN ETKISI 48 SAAT SÜRÜYOR

Diyabetin dogru beslenme, tibbi tedavi ve uygun egzersiz programi ile kontrol altina alinabilen bir hastalik oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Erdoganoglu, egzersizin iki yolla diyabet hastalarina fayda sagladigini kaydederek “Bunlardan ilki kalori harcamasi ile kilo kontrolünü saglamayi kolaylastirmasidir. Diger önemli etki ise kan sekerini düsürmesi (Egzersiz esnasinda kaslarin çalismasi ile glikoz kaslar tarafindan kullanilir) ve hücrelerin insülin hassasiyetini artirmasidir. Bu etki yaklasik olarak 48 saat devam edip sonra eski haline dönmeye basladigi için kan sekerini uzun vadeli düsürmede düzenli egzersiz yapmak önemlidir” diye konustu. Yrd. Doç. Dr. Yildiz Erdoganoglu, Tip 2 Diyabet hastalarinin egzersiz yaparken bazi kurallara uymasi gerektigini belirterek su tavsiyelerde bulundu: “Egzersiz öncesi saglik kontrolü sart: Egzersize baslamadan önce mutlaka bir saglik kontrolünden geçin. Beslenmenizin, insülininizin veya kullandiginiz ilaçlarin düzenlenmesi gerekebilir.

EGZERSIZI EGLENCEYE DÖNÜSTÜRÜN

Egzersizi bir mecburiyet halinden çikarin ve eglenceli hale getirin. Ne tür bir aktiviteyi tercih edeceginiz tamamen kisisel zevklerinizle ilgilidir. Illa bir spor salonuna devam etmek durumunda degilsiniz. Seçtiginiz egzersiz, dans, yoga, yürüyüs ve yüzme olabilir. Kalp atis hizinizi arttiran her sey sayilir. Egzersiz sürenizi yavas yavas artirin: Daha önce aktif olmayan bir kisiyseniz 10 dakika ile baslayin ve 30 dakikaya yavas yavas çikin. Hafta sonu uzun saatler süren bir egzersiz programi uygulamaktansa hafta içi birkaç gün yapilan, kisa süreli programlari daha etkilidir.Egzersiz öncesi kan sekerinizi ölçün: Kan sekerinizi egzersize baslamadan önce kontrol edin. Egzersize baslamadan önceki ideal kan sekeri 120–180 mg/dL arasinda olmalidir. Eger uzun süreli (1 saatten fazla) egzersiz yapmayi planliyorsaniz, egzersiz süresince kan sekerinizi düzenli olarak kontrol edin. Böylelikle herhangi bir atistirmaya ihtiyaciniz olup olmadigini anlarsiniz.

YANINIZDA KARBONHIDRAT TASIYIN

 Ani kan sekeri düsmesi ihtimaline karsilik yaninizda mutlaka karbonhidrat bulunmali. Meyve veya küçük meyve sulari seklinde olabilir. Kuvvet antrenmalari yapabilirsiniz… Ideal bir egzersiz programi, dayaniklilik, kuvvet ve esneklik egzersizlerini içerir. Kuvvet antrenmanlari, kan sekeri kontrolünü artirabilir. Haftada 2 gün kendi vücut agirliginizla, dirençli egzersiz bantlariyla veya agirlik kullanarak kuvvet antrenmani yapabilirsiniz.

 

Spor arkadasiniz diyabetinizi bilmeli: Diyabet hastasi oldugunuzu ve kan sekeriniz çok düstügünde ne yapacagini bilen birisiyle veya halka açik yerlerde çalismaniz sizin için hem daha eglenceli hem de daha avantajli olabilir. Ayrica tibbi durumunuzun yazili oldugu bir tanimlama etiketi veya bir kart tasiyabilirsiniz. Ayak bakimini ihmal etmeyin: Spor ayakkabinizi yapacaginiz spora uygun seçin ve her gün mutlaka ayaklarinizi kontrol ederek bakimini yapin.

SU TÜKETIMINE DIKKAT EDIN

Egzersiz öncesinde, sirasinda ve sonrasinda mutlaka su için… Yüksek sekerde egzersiz yapmayin: Ani ortaya çikan agrida ve kan sekerinizin 250 mg/dL üzeri oldugu degerlerde egzersizi sonlandirin.