Malatya
Giriş Tarihi : 02-03-2012 10:03   Güncelleme : 02-03-2012 10:03

Egitimi kesen zihniyetin altinda yatan gerçek nedir?

Malatya merkez, kar yagisindan çok fazla etkilenmemesine ragmen egitime bir gün ara verilmesi tepki çekti. Yetkililerin egitimi kesen ani karari, Milli Egitim Müdürlügüne bagli okullarda yasanan isinma sorununu gizlemeye yönelik oldugu iddia edildi. Kamuoyu, egitimi sekteye ugratan zihniyeti, sorgulamaya basladi.

Egitimi kesen zihniyetin altinda yatan gerçek nedir?

Egitime tatil yamasi

   Malatya Valiliginin önceki gece aldigi bir kararla Merkez, Dogansehir, Yesilyurt, Akçadag, Hekimhan ve Pütürge ilçesine bagli köylerde egitime bir gün ara verildi. Kar yagisinin aniden bastirmasi yetkilileri, ivedilikle egitime “ara verme” kararini almaya zorladi. Karar alindi, uygulamaya kondu, egitime bir gün de olsa mola verildi. Kar, merkezde sabah saatlerinde etkisini azaltinca sehir homurdanmaya basladi. Iddialar havada uçustu, saibeli kararin üzerinde dolasan “Bulut”un dagitilmasi istendi. Sehir merkezinde yasanan sözde “Kara Kis” egitimde tatil zilini bir kez daha çaldirdi.

 

Takke düstü

   Kis egitimini, bu yolla kolayci bir bakis açisiyla tamamlamayi planlayan yetkililerin, egitim yuvasindaki isinma sorununu “Tatil Yamasi”yla kapatmayi hedefledigi ileri sürüldü. Okullarda dogalgazli isinma sorunu basin yoluyla gün yüzüne çikmasiyla takke düstü kel göründü. Malatyagaz’la Milli Egitim Müdürlügü arasindaki sikinti gün yüzüne çikti. Proje atismasiyla dert ortaya çikti, sorun sahiplenilmedi, olan yine egitim camiasina oldu. Kamuoyu su sorularin cevabini beklemeye basladi: Kar yagisi bahane edilerek, egitimi kesen zihniyetin altinda yatan gerçek nedir? Tatil kilifiyla yetkililerin aciziyeti örtbas edilmeye mi çalisiliyor?  

 

Egitimi kesme basitlesti

   Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi, yillarca kuraklik tehlikesiyle bogustu, simdilerdeyse kar esareti altina girdi, “Beyaz Çile” hayati olumsuz yönde etkiledi. Bölge, en sert kis mevsimini yasadi. Merkez’le kirsal arasinda ulasim ve iletisim baglantisi kesildi, insanlar bu süreci dört duvar arasinda geçirmek zorunda kaldi. Gözle görülen sikintilarin yasanmasina yol açan kar yagisi, egitimi de derinden vurdu. Yetkililerin aldigi keyfi karar sinirleri gerdi, tansiyonu yükseltti. Kar tatili, her firsatta dillendirilmeye baslandi. Valilik ve Milli Egitim Müdürlügü sadece tatil zilini çalmaya odaklandi. “Yagis siddetine ve süresine bakilmaksizin egitimi kesme kültürü gelistirildi” algisi uyandirildi. Malatya’da merkez basta olmak üzere bazi ilçede birkaç kez egitim kesintiye ugratildi. Bu durum egitim camiasinin motivasyonunu düsürdü, ögrenci ve ögretmeni zorda birakti. Önceleri, bölgede daha soguk ve sert geçen kis aylarinin yasandigi düsünüldügünde, “egitimi kesintiye ugratma” dogrultusundaki kararin çok rahat alinmasi mantiginin mercek altina yatirilmasi istendi. Bu defaki “günesli tatil karari” ciddi manada tartisilmaya açildi. Kamuoyu konunun açikliga kavusturulmasini beklemeye koyuldu.

 

Bedeli kim ödedi?

   Yetkililerin aldigi “günesli karar” kadar, kulaktan kulaga dolasan söylentiler güne damgasini vurdu, insanlarin kanini dondurdu. Milli Egitim Müdürlügüne iliskin bazi çevrenin ön yargili yaklasimini göz önünde bulunduran kamuoyu, kararin ne kadar saglikli alindigini masaya yatirdi, tartismaya açti. Yazili basinin mansetine tasidigi egitim yuvalarinda isinma sorununu örtmek için ince ayarin verildigi öne sürüldü. Yetkililerin egitimi kesen kararin “örtülü” oldugu iddiasi gündeme bomba gibi düstü. Malatyagaz’la Milli Egitim Müdürlügü arasinda yasanan proje çizimi tartismasinin bedelini her zamanki gibi egitim camiasi çekti. TOKI’de bulunan ilkögretim okullarinda, ögrenciler elektrikli isiticiyla ders islerken fotograflandi. Mansetlerden düsmeyen okullarin isinma probleminin, egitim camiasina bronsit, nezle ve soguk alginligi gibi hastalikla yansidigi bildirildi. Ögrencilerin ve ögretmenlerin tepkisini bertaraf etmek adina kar yagisinin bahane edildigi aslinda ceza olan kar tatilinin ödül olarak sunuldugu açiklandi.

   Kamuoyu, cehalete bayrak açan, egitime katilimin arttirilmasina yönelik kampanya baslatan Milli Egitim Bakanliginin, Malatya’da kar yagisin ardindan egitime mola verdiren keyfi kararin alinmasindaki sir perdesinin açilmasini istedi. Haberin yazildiginda Malatya merkezde günes açti, çatidaki karlar eridi.

 

Ilçelerde okullar tatil edildi

   Malatya merkeze bagli alti ilçede kar nedeniyle okullar tatil edildi. Kar yagisinin yogun olmasi, ögrencilerin okullara gidip gelmede sikinti yasayacagi gerekçesiyle Malatya merkez, Dogansehir, Akçadag, Yesilyurt, Pütürge, Hekimhan ve Arapgir ilçesinde ilkögretim ve liseler egitime ara verilmesinin dogal oldugu bildirdi.

   Öte yandan Hekimhan’da kar tatili bir gün daha uzatildi. Kaymakamlik tarafindan alinan karar geregi kar nedeniyle ilkögretim ve liseler, ilçede kar yagisi devam edince bugün de tatil edilmesi kararlastirildi.

Kar esir aldi

   Malatya'nin Pütürge ve Doganyol ilçelerine ait karayollarinin kar nedeniyle kapali oldugu bildirildi. Ilçede yagan yogun kar ve tipi nedeniyle, Kubbe Dagi'nda yolun 4 gündür kapali oldugu belirtildi. Kubbe Dagi güzergahindaki yolun kar ve tipi nedeniyle kapali olmasindan Kale ilçesindeki yeni açilan yolun iki gündür kullanildigi, burasinin da kapanmasiyla iki ilçeye iki gündür ulasilamadigi aktarildi. Bu arada, Pütürge'de 49, Doganyol'da ise 10 köy yolunun ilçe merkezleri irtibatlarinin kesik oldugu kaydedildi.

   Meteoroloji yetkilileri, cuma ve cumartesi güne de yer yer kar beklendigini belirterek, pazar günü ise saganak yagisi beklendigini bildirdi.

   Yetkililer, en düsük sicakligin eksi 7-8 derece, en yüksek sicakligin da 1-3 derece civarinda seyretmesinin beklendigini aktardi.