Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-05-2021 07:03   Güncelleme : 25-05-2021 21:42

Eğitime 1 Milyarlık Yatırım

​​​​​​​ 24 Ocak depreminde Malatya’da birçok yapıda büyük ölçüde hasar meydana geldi. Hasar gören yapıların başında eğitim alanları ve okullar vardı. Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Milli eğitim Bakanlığı, TOKİ ve hayırseverlerin katkılarıyla Malatya’da toplamda 388 derslikten oluşan 70 okul yapılacağını belirtti. 10 okulda yapım çalışmalarının devam ettiğini aktaran Kahtalı, diğer okul projelerini yatırım programına alındığını söyledi.

Eğitime 1 Milyarlık Yatırım

Malatya’da depremin izleri kısa sürede silinirken, yeniden inşa süreci ise ek yatırımlar ile güçlendirildi. Eğitim sektöründe yaklaşık 1 milyar TL değerinde yeni yatırımlar ile güçlü bir gelecek inşa ettiklerini söyleyen Milletvekili Kahtalı,” Talihsiz bir deprem yaşadık. Bu depremin yaralarını hızlı bir şekilde sardık elhamdülillah. İlk etapta hasar gören 38 okulumuzun ve 2 hizmet binamızın yapı güçlendirme işlemlerini sağladık. Ardından yetersi kaldığı düşünülen okullarımız için kolları sıvadık. Milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda Malatya’mız için TOKİ’den 188 derslikli 9 okul, Hayırsever İş insanlarımızdan 100 ve Milli Eğitim Bakanlığımızdan 100 dersliği yatırım programına aldırdık. İnşallah bu okullarımız tamamlandıktan sona, öğrencilerimiz daha nezih ve daha güzel tesislerde eğitimlerini almaya devam edecekler.” ifadelerine yer verdi.

Ak Parti hükumeti olarak Eğitim sektörüne verdikleri değerden bahseden Milletvekili Kahtalı” 2002´de hükümete gelirken ülkeyi eğitim, öğretim, sağlık, adalet ve emniyet üzerine yükseltme sözlerimizi adım adım yerine getiriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Eğitim öğretimi bütçede birinci sıraya çıkardık. Bugüne kadar Türkiye genelinde 18 yılda 336 bin, Malatya’da ise 5 bin 35 yeni derslik inşa ettik. Malatya’da 18 yılda 1,28 Milyar TL’lik yatırımlarımız varken yapılması planlanan projelerimizle birlikte bu rakam 2 milyar TL’nin üzerine çıkacak. Gelecek nesiller için verdiğimiz sözü tuttuk.” dedi.

Yatırımlar ile gençler için güzel bir gelecek hazırlandığını söyleyen Kahtalı,” Yapılacak bu eğitim kurumlarında eğitim görecek olan gençlerimiz yani evlatlarımızdır. Ak Parti hükumeti olarak bizler gençlerimize sağlam zemine oturmuş gelecek tahsis etmeye çalışıyoruz. Dünün ve bugünün Türkiye’sini işte bu farkla gençlerimize devredeceğiz. Hayali olmayanın istikbali olamaz.” diye konuştu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER