Eğitim
Giriş Tarihi : 06-01-2022 17:46   Güncelleme : 06-01-2022 17:46

Eğitimde Fırsat Eşitsizliği Kaynak Kitap Dağıtımı İle Kalkıyor

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci ve öğretmenlere destek olmak amacıyla hazırlanan ve Malatya’ya tahsis edilen 216 bin adet beceri temelli yardımcı kaynak kitabın dağıtımına başlandı. Bu kapsamda yaklaşık 13 kaynak kitap temsili olarak Öğretmenler Ortaokulunun öğrencilerine Vali aydın Baruş tarafından takdim edildi.

Eğitimde Fırsat Eşitsizliği Kaynak Kitap Dağıtımı İle Kalkıyor

Öğretmenler Ortaokulunda düzenlenen kitap dağıtım törenine, Vali Aydın Baruş, Milli Eğitim İl Müdürü Battal Kanbay, Yeni Malatyaspor 'un takım kaptanı Adem Büyük ile futbolcu Sadık Çiftpınar ve öğrenciler katıldı. Programın selamlama konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay,Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından LGS ve YKS kapsamında Türkiye genelinde 23 milyon 500 bin öğrenciye ücretsiz bir şekilde dağıtılacak kaynak kitap basımı gerçekleştirildi. Malatya’da 82inci sınıf öğrencilerimize dağıtılması için 12 bin 483 kaynak kitap dağıtımına başlanacaktır. İlimize toplamda 216 bin adet kitap geldi. Bugün kitap dağıtımının ilk adımını Öğretmenler Ortaokulunda Sayın Valimiz ile birlikte gerçekleştireceğiz.  Başarı Rehberim Projesi kapsamında başlattığımız bu proje oldukça önemlidir. Geçtiğimiz yıl Sayın Valimizin talimatlarıyla biz Malatya’daki bu proje olmadan önce 8’inci sınıf öğrencilerimize Yunus Emre Meslek Lisemizde kaynak kitap basmış ve dağıtmıştık. Bu sene Milli Eğitim Bakanlığımız bunu başlattı. Başarı Rehberim Projesine kaynak kitabı basımı önemli bir katkı sağladı. Ben her zaman yanımızda olan eğitim ile ilgili bizleri yönlendiren Sayın Valimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Kitap dağıtımından önce konuşan Vali aydın Baruş, Malatya’da 216 nin kaynak kitabın en ücra okula kadar ulaştırılacağını söyledi. Başarı Rehberim Projesi kapsamında geçtiğimiz yıl Malatya’da kaynak kitap basımının ve dağıtımının gerçekleştirildiğini hatırlatan Vali Aydın Baruş, ”Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basımı gerçekleştirilen ve ilimize gönderilen kaynak kitapların öğrencilerimize tebliği edilmesiyle ilgili olarak bir araya geldik. İlimizde toplamda 216 bin kaynak kitap dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu 2.sınıftan 12.sınıfa kadar olan öğrencilerimizi kapsamaktadır. Kaynak dağıtımının amacı öğrencilerimizin ders kitabı dışında hem sınavlara hazırlık hem de derslerinde olan gelişimini hızlandırmak için Milli Eğitim Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu bir proje. Okullarıma devam eden öğrencilerimizin tamamının derslerine destek sağlayacak kaynak kitapları edinmede mali gücü yok. Dolayısı ile bu çok önemli bir açığı tamamlayacak. Diğer taraftan biz Başarı Rehberim Projesi kapsamında Mili Eğitim Müdürümüzün ifade ettiği gibi öğrencilerimizin hem LGS hem de YKS sınavlarına çalışabilmesi için geçen yıl bir çalışma başlatmıştık. Bu kapsamda öğrencilerimize binlerce kitap dağıtıldı. Bunun semerisini de sınavlardaki başarının artmasında gördük. İnşallah bu kaynak kitap dağıtımı ile birlikte çocuklarımız hem sınavlarına daha iyi hazırlanma, hem de derslerini daha iyi anlama manasında güzel gelişme kaydetme imkanına sahip olacaklar. Şimdiden dağıtacağımız kitaplar hayırlı uğurlu olsun. En ücra köşedeki okullarımıza kadar bu kitaplar ulaştırılacak. Hiçbir öğrencimiz kaynak kitaplardan mahrum bırakılmayacak.” diye konuştu.

>> Ebubekir Atilla