Malatya
Giriş Tarihi : 03-07-2017 16:50   Güncelleme : 03-07-2017 16:50

Egitimde “Bagimlilik” Adimi!

Yesilay ve Milli Egitim Bakanligi, 2014’ten bu yana uygulanan ‘Türkiye Bagimlilikla Mücadele Egitim Programi’nin (TBM) sürdürülebilirligi ve egitim kazanimlarinin müfredata girmesi için uygulama protokolüne imza atti

Egitimde “Bagimlilik” Adimi!

Yesilay ve Milli Egitim Bakanligi arasinda "Türkiye Bagimlilikla Mücadele Egitim Programi (TBM) Uygulama Protokolü” imzalandi. Yesilay Genel Müdürü Savas Yilmaz ve T.C. Milli Egitim Bakanligi (MEB) Hayat Boyu Ögrenme Genel Müdürü Ali Riza Altunel’in imzasi ile uygulamaya alinan protokol, TBM’nin, MEB sistemi içerisinde sürdürülebilirliginin saglanmasini ve egitimlerde elde edilen kazanimlarin tüm müfredata yerlestirilmesini amaçliyor.

 

TBM UYGULAMA PROTOKOLÜ NELER GETIRIYOR?

 

Protokol ile TBM kazanimlari müfredat içerisine yerlestirilecek ve TBM Modülleri Talim Terbiye Kurulu Baskanligi tarafindan ögretmenlere kaynak kitap olarak önerilecek. Imzalanan protokol sayesinde meslege yeni atanan tüm ögretmenlerin hizmet içi egitim programi içerisine TBM Uygulayici Egitimi yerlestirilecek ve rehber ögretmenler TBM ögrenci ve veli egitimlerini okullarda yil içerisinde uygulamaya devam edecek. Ayrica TBM Etkilesimli içerikleri (dijital içerikler) EBA sistemine entegre edilerek, TBM modüllerine ait tüm materyaller akilli tahta uygulamasi ile uyumlu hale getirilecek. Protokol TBM Yetiskin Egitimleri Halk Egitimi Merkezleri üzerinden ülke genelinde yayginlastirilmaya devam edecek.

 

YESILAY TBM ILE 11 MILYON ÖGRENCIYE ULASTI

 

Yesilay’in sigara, alkol, uyusturucu, teknoloji bagimliligi ve saglikli yasam alanlarinda yas gruplarina ve hedef kitleye özellestirilmis ve alan uzmanlari tarafindan hazirlanmis içeriklerle olusturulan Türkiye Bagimlilikla Mücadele Egitim Programi (TBM) tüm ögrencilere ulasmaya devam ediyor. 28 bin rehber ögretmenin birebir egitim alarak ögrencilere verdigi ve bir bagimlilik temelli koruyucu-önleyici egitim programi olan TBM ile ögrenciler ve velileri bagimliliklar ve korunma yöntemleri hakkinda dogru, güvenilir ve detayli bilgilere sahip oluyor. nbMilli Egitim Bakanligiyla yapilan isbirligi neticesinde hayata geçirilen TBM kapsaminda; 2015-2016 egitim ögretim yilinda rehberlik ögretmenleri tarafindan yapilan egitim faaliyetleri ile yaklasik 11 milyon ögrenci ve 2 milyona yakin yetiskine ulasildi.