Malatya
Giriş Tarihi : 22-11-2016 17:50   Güncelleme : 22-11-2016 17:50

Egitim Seferberligi

Yesilay ve Milli Egitim Bakanligi isbirliginde hayata geçirilen Türkiye Bagimlilikla Mücadele Egitim Programi (TBM) kapsaminda 208 rehber ögretmen daha TBM formatörü olmak için Antalya’da egitime katildi. Dünyanin en genis kapsamli bagimlilikla mücadelede önleme temelli egitim programi olan TBM ile Türkiye genelinde 28 bin rehber ögretmene bagimliliklar hakkinda egitim verildi; simdiye kadar 11 milyon ögrenci ve 2 milyon veli bilinçlendirildi

Egitim Seferberligi

Yesilay’in sigara, alkol, uyusturucu, teknoloji bagimliligi ve saglikli yasam alanlarinda yas gruplarina özellestirilmis ve alan uzmanlari tarafindan hazirlanmis içeriklerden olusan Türkiye Bagimlilikla Mücadele Egitim Programi (TBM) kapsaminda Antalya’da düzenlenen 4 gün süreli programda 208 rehber ögretmene egitim verildi. 2014 yilinda hayata geçirilen TBM ile her ilden 5’er rehber ögretmen, farkli bagimlilik alanlarinda egitim alarak TBM formatörü olarak yetistirildi. Yetistirilen bu formatörler, Türkiye genelinde 28 bin rehber ögretmene bire bir egitim verdiler. Yesilay’in Milli Egitim bakanligiyla hayata geçirdigi bu programda 28 bin rehber ögretmen vasitasiyla simdiye kadar 11 milyon ögrenci ve 2 milyon veliye ulasildi.

“HEDEFIMIZ 18 MILYON ÖGRENCIYE ULASMAK”

Antalya’da düzenlenen egitimlerle TBM’nin ailesine yeni formatörler katildi. Programin kapanisinda konusan Yesilay Genel Müdürü Savas Yilmaz, bagimliliklar konusunda uzmanlasan rehber ögretmenler araciligiyla yaklasik 18 milyon ögrenciye ulasmayi hedeflediklerini söyledi.Bagimlilikla mücadelede egitim seferberligi baslattiklarini belirten Yilmaz, “TBM ülkemizin mevcut ihtiyaçlari göz önüne alinarak, bagimlilik alanlarinda uzman akademisyen, hekim, psikolog ve iletisimcilerin olusturdugu bagimlilik koruyucu, önleyici bir egitim programi. 2014’te Milli Egitim Bakanligi isbirligiyle çiktigimiz bu yolda bugüne kadar 11 milyon ögrenci ve 2 milyon veliye yas gruplarina uygun olarak bagimlilik egitimlerini ulastirdik; onlari bu konuda bilinçlendirdik. Her ilden tütün, alkol, uyusturucu, teknoloji bagimliligi ve saglikli yasam alaninda yetistirdigimiz 5 formatör kendi illerindeki tüm rehber ögretmenlere bu egitimleri ulastirdilar. Bu seferberlikle toplumumuzun farkindaliginin artirilmasina ve bilinçlendirilmesine önemli bir katki saglayacagimiza inaniyoruz” dedi.

ÜZERINDE CIDDI DÜSÜNÜLMESI GEREKEN BIR KONU

Toplantiya katilan Milli Egitim Bakanligi Özel Egitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürü Celil Güngör ise Yesilay’la birlikte yürütülen bu seferberlik ile Türkiye’nin dört bir yanindaki ögrencilere bagimliliklar konusunda dogru ve güvenilir bilgileri ulastirmayi basardiklarini söyledi. Güngör, su degerlendirmelerde bulundu: “Bagimlilik, hangi yas grubuna, nasil anlatilmasi gerektigi üzerinde ciddi düsünülmesi ve karar alinmasi gereken çok hassas bir konudur. Yesilay’la birlikte bu zorlugu asarak ögrencilerimize bagimliliklar alaninda dogru ve güvenilir bilgileri ulastirmayi basardik. Bu noktada TBM’yi çok önemsiyoruz. TBM bir görev degil milli bir ödevdir. Her ögretmenin bu mücadeleye katki vermesini arzuluyorum. Bu egitimlerin de milyonlarca ögrencimize ve velilerimize ulastirilmasi, daha da yayginlastirilmasi konusunda elimizden gelen destegi verecegimizi belirtmek istiyorum.”