Malatya
Giriş Tarihi : 17-03-2017 17:33   Güncelleme : 17-03-2017 17:33

Eczacilar Odasina Ziyaret

CHP Il Baskani Enver Kiraz ile birlikte hayir kampanyasi için bir dizi programlar gerçeklestiren CHP Parti Meclisi üyesi Hüsnü Süslü bu baglamda Eczacilar Odasini ziyaret ederek, referandum için “Dünyada hiçbir sekilde esi benzeri olmayan bir baskanlik sistemi oldugunu düsünüyoruz biz bunun sakincalarini anlatmaya çalisiyoruz. Su konuda çok iddialiyiz; bu ülkenin kurucu liderlerinden Sayin Mustafa Kemal Atatürk’e de mevcut genel baskanimiz Kiliçdaroglu’na da bu yetkiler verilse biz karsi olacagiz.” dedi

Eczacilar Odasina Ziyaret

>>Hanife Sari  

Yapilan ziyarette konusan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi Hüsnü Süslü, “ Biz referandum çalismalari nedeniyle devamli sahadayiz.  Benim hem Kahramanmaras hem Malatya denetmenligim nedeniyle bugünde burayi ziyaret ettik. Ama bu ziyaretin ayri bir önemi var benim için, çünkü bu hafta saglik haftasi, bu nedenle saglikla ilgili olan kurum ve kuruluslarin saglik haftasini kutluyoruz.  Bu vesileyle buradayiz tabi gündemimiz yogun anayasa ile ilgili referandum çalismalari. Bizim mevcut iktidara ya da cumhurbaskaniyla ilgili bir sikintimiz yok, kisiler üzerine bir problem yaratmiyoruz.  Bizim demokrasimiz dönem dönem bir takim sikintilar yasamistir, darbeler yasamistir bunu kabul ediyoruz.  Ama söyle düsünüyoruz dünyada hiçbir sekilde esi benzeri olmayan bir baskanlik sistemi oldugunu düsünüyoruz, biz bunun sakincalarini anlatmaya çalisiyoruz. Su konuda çok iddialiyiz; bu ülkenin kurucu liderlerinden Sayin Mustafa Kemal Atatürk’e de mevcut genel baskanimiz Kemal Kiliçdaroglu’na bu yetkiler verilse biz karsi olacagimizi söylüyoruz.   Bunu kisiler üzerine tartismiyoruz.  Tek bir kisinin iradesi üzerine yasama yürütme yarginin oldugu bir sistemin bu ülke için sikintilar dogurabilecegini düsünüyoruz, bu nedenle yoldayiz. Tabi önemli olan evet ya da hayiri  savunan insanlarin karsilikli oturtup tartisabilmesidir.  Bu bir yaristir sonuç ne olursa olsun biz öyle görüyoruz.  Biz mevcut sistemi parlamenter sistemi güçlendirmek için çalisiyoruz bunu savunuyoruz bunun aksi bir durum da parlamenter sistemin tamamen devre disi olacagini düsünüyoruz. En basit örnegini söyle söyleyeyim. 15 Temmuz FETÖ kalkismasinda bu ülke ciddi bir bedel ödedi yüzlerce insan sehit oldu sikintisi çok. Bir kisiye yetkiler verdiginizde düsününki sayin cumhurbaskaninin yaverleri bu kadar siki bir denetimden geçtigi halde 6 yaverin dördü kuvvet komutanlarinin yaverlerinin tamami FETÖ’ cü oldugu ortaya çikti. Inanilmaz bir sekilde güvendigimiz bir takim kurumlarin baslarinda olduklari görüldü. Bizde diyoruz ki bir gün bu ülkede bu zihniyette biri kendini çok iyi gizlerde bu ülkenin basina gelir yine bu ülkenin yetkin bir noktasinda olursa yine ayni sey olursa…Iste bugün parlamenter sistemi buna direnmistir. Direnebilecek bir mekân bir mevra kalmayacaktir. Birakin bu demokrasiyi güçlendirelim oldugu sekilde biz bunu bitirelim diyoruz” ifadelerini kullandi.

“BIZE DÜSEN 18 MADDENIN TAMAMINI OKUMAK”

Eczacilar Odasi Baskani Tahir Özelçi, ise,  “Ülkemiz 15 Temmuz FETÖ kalkismasindan sonra yine hizli bir gündemle mecliste kabul edilen bir referandum oylamasiyla referandum sürecine girdi.  Demokrasinin güzellikleri herkes gittigi yerlerde anayasa degisiklikleriyle ilgili fikirlerini mümkün oldugunda dili döndügünce halkimizi o konuda bilgilendirmeye çalisiyor. Halk olarak da bizim görevimiz bu 18 maddenin tamamini okuyup anlayip vatandaslik haklarimiz korunuyor mu, korunmuyor mu degerlendirip sonra kendi fikirlerimize uygun bir sekilde referandumda uygulama yapmak. Ben kendilerine çiktiklari bu yolda basarilar diliyorum” diye konustu.

Eczacilar odasini ziyaret eden CHP Parti Meclisi üyesi Hüsnü Süslü ve beraberindekiler daha sonra Tabipler Odasini ziyaret etti.