Malatya
Giriş Tarihi : 31-01-2017 17:22   Güncelleme : 31-01-2017 17:22

Düzenleme Magduru Güvenlikçiler

Su anki sisteme göre primi dolduran bir emeklilik yasini beklemek zorunda. Bundan dolayi özel sektörde çalisan çogu emekçi magdur oldu. Bunlardan birisi de 6 bin prim günü olan ve yasi ilerledigi için isten çikarilan ve sürekli is aradigi halde is bulamayan Mustafa Eren

Düzenleme Magduru Güvenlikçiler

Hanife Sari ( Özel Haber)

Yasindan dolayi güvenlik görevlisi olarak çalistigi 15 yillik isinden çikartilan Mustafa Eren yine yasindan dolayi is de bulamiyor. Basvurdugu kapilar yüzüne birer birer kapanan Eren son çare olarak tezgâhta misir satmayi da denemis ama onda da belediye engeline takilmis. 4 yildir is aradigini ama bulamadigini, su anda 49 yasinda oldugunu vurgulayarak sözlerini söyle sürdürdü: “Istanbul’da özel sektörde 15 yil çalistim. Yeni emeklilik yasasinda yasa takildim. Emekli olamiyorum olmam için 18 ay sigorta daha lazim. Magazalara, is kurumlarina is basvurusu yapiyorum ama bana is vermiyorlar yasim büyük diye. SGK’ya gidiyorum yasiniz küçük diye emekli etmiyorlar. Ben ne yapacagim sokakta kaldim. Borçlandim borçlarimi ödeyemiyorum. Is ariyorum is vermiyorlar. Ben ne yapacagim bilmiyorum. Devamli sokakta is ariyorum, ne yapacagimi sasirdim. Bazen is buldugum zaman çalisiyorum geçimimi o sekilde geçimimi sagliyorum. Emekliligime 18 ay kaldi. Özel güvenlik olarak çalistigim yerden yasim büyük diye çikardilar simdi de is bulamiyorum. Özel güvenlik sertifikam da var benim.  Ne yapacagimi sasirdim. Her alanda is ariyorum sadece güvenlik alaninda degil ama bulamiyorum maalesef. Çöpçülüge bile basvurdum ama ona bile almadilar. Ben su anda 49 yasindayim. Su anda 6 bin günüm var. 18 ay daha lazim ki emekli olayim.”

“FARKLI ISLERI DE DENEDIM AMA BASARILI OLAMADIM”

Farkli isleri denedim hatta misir bile sattim ama basarili olamadim diyen Eren sunlari dile getirdim: “Misir arabasi aldim satip ekmek parami kazanmak için Büyüksehir Belediyesi gelip el koydu, aldi, götürdü, imha etti. Onu da geçen sene yapti. Yanlarina gittim parami almak için para falan iddia edemezsin dediler. Misir arabasini sifir almistim 2 bin liraya almistim.