Sağlık
Giriş Tarihi : 18-05-2021 07:18   Güncelleme : 18-05-2021 07:18

“Düşüşler Yeterli Değil Önlemlere Uyulmalı!”

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Ramazan Bayramı öncesi başlayan kısıtlamaların ilimizdeki günlük vaka sayılarında önemli oranda düşüşlere neden olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Amaçlarının vaka sayılarının 2 haneli rakamlara düşmesi olduğunu ifade eden Bentli, aşılamanın önemine dikkat çekti

“Düşüşler Yeterli Değil Önlemlere Uyulmalı!”

Bayram sonrası gelinen durumu gazetemize değerlendiren İl Sağlık Müdürü Prof.Dr Recep Bentli, bayram sonrası kent merkezinde oluşan yoğun kalabalığın ise endişe verici boyutlarda olduğunun altını çizerek, vatandaşlara; “Bayram öncesi uygulanan kapanmaların ardından bugün baktığımızda kent merkezinde yoğun bir kalabalık var. Tabi ki vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Ancak işleri biten ihtiyaçlarını gideren vatandaşlarımızın da kalabalık ortamlardan uzak durmalarını ve süratle evlerine dönmelerini öneriyoruz. Çünkü vaka sayılarındaki düşüşler istediğimiz oranlarda değil. Bu nedenle de tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor” dedi.

AŞI İÇİN RANDEVU ALMAYI İHMAL ETMEYİN

Aşılama konusuna da değinen Bentli, bu konudaki görüşlerini de şu şekilde paylaştı. “Bir de tabii ki vatandaşlarımızdan alınan önlemlerin tek başına yeterli olmadığını hatırlatarak mutlaka öncelik grubu gelen herkesin aşılarını yaptırmalarını öneriyoruz. Şu anda 55 yaşı civarında vatandaşlarımız aşılanıyor. Kısa süre içinde bu yaş grubunun 50’ye düşmesini bekliyoruz. Ayrıca bayram sürecinde aşılama sağlıkçıların eşlerine de açıldı. Bu kapsamda yaklaşık bir 15 bin kişiye yakın bir gruba daha aşılama açıldı. Bu grubun da mutlaka ilaçlarını yaptırmalarını ısrarla şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü toplumun bağışıklık düzeyi artmadıkça maalesef, tekrar Allah göstermesin 4. Dalgayla da karşı karşıya kalabiliriz. Şu anda sayıları rakamlarına baktığımızda çok şükür yoğun bakımlarımız ve servislerimiz rahatladı. Servislerin doluluk oranları doluluk yüzde  %55 lere kadar düştü.  Ancak hala yoğun bakımda yatan haklarımız var. Hala yatış verdiğimiz hastalarımız var.  Bunları engellemek için bunların önüne geçmek için Lütfen tüm vatandaşlarımızdan ricamız bu kapanma sonrası yoğun bir iletişim olmasını engellememiz lazım. Vatandaşlarımızın maskesiz olarak kapalı ortamlarda bulunmamalarını istiyoruz.  Ayrıca insanlarımız öncelik grubuna girer girmez hemen aşı randevularını almalarını öneriyoruz. Randevusuz aşı yapamıyoruz. Bunu da söylemek istiyorum. Vatandaşlarımızdan aşı konusunda il müdürlüğündeki Çağrı merkezlerinden de randevu alamayanlarını ve bu konuda destek alabileceklerini ifade etmek istiyorum.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  (Özel Haber)