Malatya
Giriş Tarihi : 24-12-2011 11:17   Güncelleme : 24-12-2011 11:17

"Dünyadaki Demokratik Gelismelere Avrupa Parlamenterler Birligi Meclisi Ve Türkiye’nin Katkilari" konferansi düzenlendi.

Malatya Belediyesi tarafindan "Dünyadaki Demokratik Gelismelere Avrupa Parlamenterler Birligi Meclisi ve Türkiye’nin Katkisi" konulu konferans düzenlendi.

Malatya Belediyesi tarafindan "Dünyadaki Demokratik Gelismelere Avrupa Parlamenterler Birligi Meclisi ve Türkiye’nin Katkisi" konulu konferans düzenlendi.

Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Baskani ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavusoglu, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalik, Ömer Faruk Öz ve Mustafa Sahin, AK Parti Il Baskani Bülent Tüfenkçi, Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir, Il Özel Idaresi Gene Sekreteri Irfan Kaya ile Il Genel Meclisi Baskani Naci Savata’nin yani sira ilçe ve AK Parti Malatya il yönetimi, ilçe ve belde belediye baskanlari, dernek ve oda baskanlariyla partililer katildi. Katilimcilara "Dünyadaki Demokratik Gelismelere Avrupa Parlamenterler Birligi Meclisi ve Türkiye’nin Katkisi" konulu bir konferans veren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Baskani ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavusoglu, AK Parti hükümetinin uyguladigi aktif dis politikayla her yerde basarili oldugunu vurguladi. Çavusoglu, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik için dik bir durus sergiledigini kaydederek, "Dünyanin her yerinde üye olmak istedigimiz ve üye oldugumuz uluslararasi örgütler var. Ama bu uluslararasi örgütlerde bugüne kadar söz sahibi olmamisiz, kararlarina nüfuz edememisiz. Avrupa Birligi’nde oldugu gibi bazilarina da üye olamamisiz. Ama olduklarimizda da aktif olamamisiz. Hatta Müslüman kardeslerimizin üye oldugu uluslararasi örgütlerde bile Islam dünyasinda en güçlü ülke olmasina ragmen söz sahibi olamamisiz. Dolayisiyla biz iktidarimiz döneminde öncelikle üye olmak istedigimiz ve yillarca üye olamadigimiz basta Avrupa Birligi (AB) olmak üzere diger uluslararasi örgütlere üye olmak üzere yogun çaba sarf ettik. Ve AB’ye bekleme odasindan, disaridan içeriye girdik ve masanin etrafinda müzarekelere basladik. Bugün inisler çikislar olabilir ama netice itibariyle Türkiye masanin basindadir, tam üyelik için müzareke yapiyor. Bu konuda da dik durusunu sonuna kadar gösteriyor" dedi. Malatya’nin Kürecik köyünde kurulacak olan üs ile ilgili de bir degerlendirmede bulunan Çavusoglu, sunlari aktardi: "NATO’ya hep asker vermisiz. Amerika’dan sonra hep en çok askeri olan ülke olarak görünmüsüz. Ama NATO’nun siyasi kanadinda, karar verici mercilerde hiçbir Türk olmamis. Ilk defa bir Türk diplomat arkadasimiz NATO Genel Sekreter Yardimcisi oldu. Ilerde hedeflerimiz daha büyük. Genel Sekterligi niye almayalim? Çünkü NATO’ya en çok katki saglayan ülkelerden bir tanesiyiz. Son zamanlarda Malatya’daki üs ile ilgili tartismalar var. Bu üs, herhangi bir ülkeye karsi degildir. Her seyden önce Türkiye’nin menfaati ve güvenligini saglamasi için kurulacaktir. Ve bu herhangi bir ülkenin çikari içinde degil, kendi güvenligimiz içindir. Uluslar arasi iliskide sürekli dostta yoktur, sürekli düsmanda yoktur. O yüzden biz her türlü tedbirimizi almak durumundayiz."