Sağlık
Giriş Tarihi : 09-02-2010 18:21   Güncelleme : 09-02-2010 18:21

Dünya Sigarayi Birakma Günü

Malatya Saglik Il Müdürü Haci Bayram Zengin, "Sigara’da duman alti olmak kisilere büyük zararlar verir. Sigara içmeyerek kendimizi ve çocuklarimizi kanserden koruyalim" dedi.  

Dünya Sigarayi Birakma Günü

Malatya Saglik Il Müdürü Haci Bayram Zengin, "Sigara’da duman alti olmak kisilere büyük zararlar verir. Sigara içmeyerek kendimizi ve çocuklarimizi kanserden koruyalim" dedi.
9 Subat Dünya Sigara’yi Birakma Günü nedeniyle yaptigi açiklamada, sigaranin zararlarini bildiren Saglik Il Müdürü Haci Bayram Zengin, "Kanser dünyada oldugu gibi ülkemizde de öldürücülügü yaninda biraktigi sakatliklar ve ortaya çikardigi ekonomik kayiplar nedeniyle önemli bir halk sagligi sorunudur. Sebebi bilinen ölümler siralamasinda kalp ve damar hastaliklarinda ikinci sirada yer alan kanserle mücadelede kanserin en büyük tetikleyicisi ve etkeni oldugu bilinen sigarayla mücadeledir. Bu hedefe yönelik olarak halkin kanser ve sigara konusunda bilgi düzeyinin yükseltilmesi özel bir önem arz etmektedir" ifadelerini kullandi.

 

"Sigara içenlerin akcigerlerinde, kansere dogru ilerleyen hücre bozulmalari saptanmistir"


"Bilindigi gibi, sigara kullanimi, halk sagligini tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif içiciligin ölümlere, hastaliklara, sakatliklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kisi ve toplum sagligini tehdit etmektedir. Sistemli bir mücadele verilmedigi takdirde neden oldugu ölümlerin artacagi 2000-2024 döneminde 150 milyon insanin sigaraya bagli hastaliklidan ölecegi tahmin edilmektedir" diyen Zengin, açiklamasinda daha sonra sunlari belirtti:
"Ülkemizde sigarayla mücadele, özellikle kamusal alanda sigara kullaniminin önlenmesine yönelik "Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarinin önlenmesine dair yasa" önemli bir asamadir. Dumansiz hava sahasi konusunda farkindalik ve bilinçlendirmenin önemi büyüktür.
Sigara ve diger tütün ürünleri içmek, akciger, agiz, girtlak, yemek borusu, mide, pankreas ve mesane kanserlerinde birçok kanser türüne sebep olmaktadir. Sigaranin kanser olusumunda en büyük yardimci etken oldugu yadsinmaz bir gerçektir. Sigara dumaninin tahlilleriyle; sigara dumaninda 200’den fazla kimyasal madde bulunmustur. Bunlarin birçogunun da kanser olusumuna yol açtigi bilinmektedir. Sigaranin kansere yol açmasinin nedeni; yandigi zaman olusan katrandir. Katran kimyasal bir kansorojendir. Katranin deney hayvanlarina sürülmesiyle ve katranla çalisan isçilerde deri kanserleri görülmüstür. Katranin yani sira sigara ki yapilanlardan, sigara içenlerin akcigerlerinde, kansere dogru ilerleyen hücre bozulmalari saptanmistir. Bu bozulmalar, içilen sigara sayisi arttikça daha da fazla olmaktadir."

 

"Sigara içmeyerek kendimizi ve çocuklarimizi kanserden koruyalim"


Sigara içenlerde yalniz akciger kanseri riski olmadigina dikkat çeken Zengin, açiklamasini söyle tamamladi:
"Agiz, girtlak, yemek borusu kanserleri, bronsit, nefes darligi, kalp yetersizligi, kalp - damar sistemi tikanmalari da sigara içenlerde daha sik görülmektedir. Yapilan arastirmalar; sigara dumaninin verdigi zararin, kirli havanin verdiginden kat kat daha fazla oldugunu ortaya koymustur. Argo tabiriyle "duman alti olmak", kisilere büyük zararlar verir. Sigara içilen evlerdeki çocuklar, bronsit gibi solunum yollari hastaliklarina çok sik yakalanirlar. Ayrica, sigara içilen evlerde yasayan çocuklarin sigaraya alisma sikligi 2 kat daha fazladir. Sigara içmeyerek kendimizi ve çocuklarimizi kanserden koruyalim."