Genel
Giriş Tarihi : 15-02-2021 00:35   Güncelleme : 15-02-2021 00:35

Dövmeç Keşfedilmeyi Bekliyor

Son yıllarda Malatya’ya özel lezzetlerin bir bir tescillenmesi ve Coğrafi İşaret alması için yapılan başvurular Malatyalıları mutlu ederken, Malatya’da keşfedilmeyi bekleyen onlarca lezzetin olduğu gerçeği de göz ardı ediliyor.

Dövmeç Keşfedilmeyi Bekliyor

Hekimhan’ın yöresel lezzetlerinden olan kuru dut ve cevizin havanda dövülmesiyle ortaya çıkan Dövmeç, tescillenmeyi bekliyor. Yöre halkı tarafından Kış aylarında tüketilmesi için hazırlanan dövmeç aynı zamanda şifa saçıyor. Cevizi ile ünlü Hekimhan’da oldukça sevilen dövmeç şu günlerde çok fazla talep görüyor. İlçenin yazın kurutulan dutundan ve yine ilçede yetiştirilen doğal cevizinden elde edilen Dövmeç geçmişten gelen ve hâlâ tercih edilen yiyecekler listesinde.

Ceviz ve Kuru Dut’un aynı zamanda kullanılmasında herhangi bir sorun olmayacağını, aksine içerdikleri besin değerleri ile vücuda katkısının yüksek olduğunu söyleyen Diyetisyen Zeynep Özer, takviye besin olarak kullanılabileceğin belirtti. Dövmeç yaparken kullanılan Ceviz ve Dut’un faydalarından bahseden Diyetisyen Zeynep Özer, şu sözleri kullandı,” Dutun bol miktarda içerdiği besinler genel sağlığımızı korumaya yardımcı olur. İçerdiği vitaminler, bileşenler ve mineraller çok geniş bir yelpazade tepeden tırnağa bütün organların ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Dutun içerdiği farklı antoksidanlar özellikle kanser vakalarının azalmasına yardımcı olur ve kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır. Dut karaciğeri ve böbrekleri toksinlerden temizler ve aşırı yorulmalarını engeller. Bu özelliği aynı zamanda kan sağlığı için önemlidir. Buradan anlaşılacağı gibi kan, böbrek, karaciğer, kalp ve damar birbirine bağlı olan bu çok önemli organ silsilesinde hayati derecede sağlığımıza katkıda bulunur. Dut ameliyat olan hastalar için son derece faydalı bir besin kaynağıdır. Kan dolaşımının artmasına yardımcı olur, enfeksiyon başlangıcını engelleyebilir. Bunun dışında doğumdan sonra da iyileşmeyi hızlandırabilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunur. Dut diyabet hastalığı için kan şekerinin sağlıklı bir seviyede tutulmasına yardımcı olur. Dutun kan şekerini sağlıklı seviyede tutmasına yardımcı olan flavonoid açısından zengin olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden şeker seviyesi ve diyabetik hastalarda komplikasyonu önlemek için son derece etkilidir. Dut suyunun görmeyi geliştirdiği düşünülür. Dut suyunun özellikle uzun süre bilgisayar başında kalan kişilerin düzenli olarak tüketmeleri gerekir.

Ceviz Omega 3 deposudur. Günde 4-5 ceviz yediğimizde, vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu demirin yüzde 20’sini, manganezin yüzde 43’ünü ve triptofanın yüzde 17’sini karşılamış oluruz. Cevizde bulunan kalori oldukça yüksek olduğu için aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Sağlıklı bir yaşamın parçası olarak ceviz yemek kalp için iyidir. Doymamış yağ asitleri ve diğer besinleri içeren ceviz önemli bir aperatif yiyecektir diyebiliriz. Eğer kalp ile ilgili sorununuz varsa doğru tüketilmesi durumunda cevizin faydasını göreceksiniz. Düzenli bir şekilde ceviz tüketmek lipoprotein kolesterol seviyesini düşürebilir. Yüksel LDL ( Kötü kolesterol) kalp hastalığının başlıca nedenidir. Ceviz ise LDL’nin panzehiridir diyebiliriz. Ceviz kalp krizine neden olan kan pıhtılaşması riskini azaltabilir. Ayrıca arterlerin sağlıklı kalmasını sağlar. Cevizin içerdiği hem tekli hem çiftli doymuş yağlar yükselen kolesterol seviyesini düşürür. Ceviz Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tehlikeli kalp ritmlerini engeller, kalp krizi riskini azaltır. Ceviz doyurucu besinler içerdiği için yemek yemeyi azaltır ve hatta diyabeti yavaşlattığı düşünülmektedir. Bu yüzden dolaylı olarak kalp hastalıkları riskini azaltır. E vitamini arterlerde meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp tıkanıklığının oluşmasına izin vermez.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER