Sağlık
Giriş Tarihi : 15-11-2021 13:20   Güncelleme : 15-11-2021 13:20

Döviz Kuru İlaç Tedarikini Engelledi

İlaç tedarikine yönelik piyasada yaşanan sorunlarına değinen Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti üyesi Uzman Eczacı Özelçi, “Şu anda piyasada 1540 kalem ilaç tamamen bulunmakta, yaklaşık 500 kalem ilaçta da, tedarik sıkıntısı çekilmekte ve sınırlı bir şekilde eczanelere ulaştırılmaktadır. Bu işin çözülebilmesi için bir an önce Sağlık Otoritesi, Türkiye Eczacılar Birliği ve tedarikçilerin bir araya gelip bu konuda adım atmaları gerekiyor.” dedi

Döviz Kuru İlaç Tedarikini Engelledi

Son günlerde hayati önem taşıyan bir kısım ilaçların piyasada bulunmaması veya kısıtlı olması vatandaşları endişelendirmeye başladı. Konunun bazı kesimlerde zam beklentisi şeklinde yorumlanması ise vatandaşları daha da endişelendiriyor. Bu doğrultuda yazılan ilacı bulamayan vatandaşların bir bölümü ise çözümü muadil ilaç almakla çözmeye çalışıyor. Ecza sektöründe yaşanan bu sorunu Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti üyesi Uzman Eczacı Tahir Özelçi ile konuştuk. Önemli açıklamalarda bulunan Özelçi, “Son zamanlarda eczanelerimizde ilaçların tedarikinden kaynaklanan bir takım sıkıntılar görülmeye başlandı. Bu tedarik zorluğu ne eczanelerimizde ne de tedarikçiden kaynaklanmaktadır. İlaç firmalarının alınan ilaçları piyasaya arzından dolayı kaynaklanan bir sıkıntıdır. Bunun nedeni de Ülkemizdeki ilaç firmaları başta Euro olmak üzere Döviz üzerinden almalarından ve Dövizin yükselmesinden kaynaklanmaktadır.  Dolayısıyla Dövizin 11.5 TL olduğu şu günlerde üretici firmalarını da zor durumda bırakıyor. Üretici firmalar bu tür ilaçları üretmekten imtina ediyorlar. Dolayısıyla halkımız da eczanelere geldiklerinde bir takım ilaçları almaya geldiklerinde elimizde yok, tedarik edemiyoruz gibi ifadelerle karşılaşmaktadırlar.” ifadelerine yer verdi.  

“EKONOMİK KAYGILAR DEĞİL HALK SAĞLIĞI GÖZETİLMELİ”

Sorunun giderilmesi amacıyla çözüm önerileri sunarak sözlerine devam eden Özelçi, “Bu işin çözülebilmesi için bir an önce sağlık otoritesi, Türkiye Eczacılar Birliği ve tedarikçilerin bir araya gelip bu konuda adım atmaları gerekiyor. Şu anda piyasada 1540 kalem ilaç tamamen bulunmakta, yaklaşık 500 kalem ilaçta da, tedarikinde de de sıkıntı çekilmekte ve sınırlı bir şekilde eczanelere ulaştırılmaktadır. Dolayısıyla halkımız da bu ilaçların karşılanmasında zorlukla karşılaşmaktadır. Öte yandan 150 kalem ilacın içerisinde başta kanser ilaçları olmak üzere kullanılması zorunlu ilaçlar yer almaktadır. Yine 650 kalem ilacın içerisinde de grip nezle, solunum yolu ilaçları yoğunlukta bulunmakta. İçinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde bu tür ilaçların tedarikinde sorun yaşanması daha büyük sıkıntı yaşatıyor. Bir an önce üretici firmalar bu tutumlarından vaz geçerek halk sağlığının kendi ekonomilerinden daha önemli olduğunu gözeterek bu ilaçları hızla piyasaya arzını sağlamalıdırlar. Çünkü biz eczacılar olarak halkımızın sağlığını 1. Öncelik olarak algılıyoruz. Herkesin de yapması gereken herkesin halk sağlığını birinci öncelik olarak görüp halk sağlığını tehlikeye atmamaları gerekiyor. Ekonomik kaygıları bir kenara bırakıp bu tür ilaçların üretiminde de tedarikinde de öncelik sağlamaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz - Hanife Yiğit - Özel Haber