Malatya
Giriş Tarihi : 07-03-2018 17:47   Güncelleme : 07-03-2018 17:47

Dosya Basbakan’da

Sanayi siteleri ve sanayi üretim yapan imalat yerleri için Altay Kislasinin tahsis edilmesi ile ilgili Basbakan’a dosya sunduklarini ifade eden Öz Malatyalilar Küçük Sanayi Sitesi Yapi Kooperatifi Baskani Semsettin Alkan, Basbakanin konuya büyük ilgi gösterdigini belirterek, “Basbakanimiz bu konuda sunu ifade etti, ‘ben mesaji aldim, en kisa zamanda bu konuyu çözecegim’ dedi. Insallah hayirli bir netice alirsak, Esnafin beklentisi olan yeni modern sanayi sitesinin yapilmasi için de bir mesafe kat etmis olacagiz.” dedi

Dosya Basbakan’da

M. ALI GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Yerlesim alanlari içerisinde bulunan sanayi sitelerinin ve sanayi isletmelerinin yerlesim alani disina tasinmasina ve planli sanayi alanlari disinda faaliyet gösteren sanayi isletmelerinin planli sanayi alanlarina tasinmasina yönelik alinan Kanun Hükmündeki Kararnameye göre, artik sehir içinde kalan sanayi siteleri ve sanayi üretim yapan imalat yerleri tasinacak. Öz Malatyalilar Küçük Sanayi Sitesi Yapi Kooperatifi Baskani Semsettin Alkan, konuya iliskin yeni sanayi sitesinin yapilmasi için Altay Kislasinin tahsis edilmesi noktasinda Basbakan’a 24 Subatta Malatya’ya gelisinde kendisine bir dosya sunduklarini ifade etti. Basbakanin konuya ilgi duyduklarini ifade eden Baskan Alkan, yeni sanayi sitesi için bir çalisma yaptiklarini belirterek, “Sayin Basbakanin 24 Subatta Malatya’ya gelisi ile ilgili bir çalisma yaptik, bu konuyla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci ile görüstük. Sanayimizin girisinde bir hazirlik yaptik ve Basbakanimizin aracini durdurarak bir dosya sunduk. Dosyamizin içinde Altay Kislasinin kullanima açilmasi ve oraya müracaat eden üyelerimize, Malatya’da bulunan esnafimiza bir sanayi sitesi yapilmasini istedik. Basbakanimiz bu konuyu büyük ilgi gösterdi ve bu ilgisi de bizi memnun etti. Basbakanimiz sunu ifade etti, ‘ben mesaji aldim, en kisa zamanda bu konuyu çözecegim’ dedi. Bu sekilde bizi de sevindirdi, o asamada siyasilerimizle görüsmek için Ankara’dan randevu talep ettik. Yarin veya öbür gün görüsmeye gidecegiz. Insallah hayirli bir netice ile döneriz. Esnafin beklentisi olan yeni modern sanayi sitesinin yapilmasi için de bir mesafe kat etmis olacagiz” diye konustu.

“ALTAY KISLASINDAN 4 BIN DÖNÜM ISTIYORUZ”

Talep dosyasinda Altay Kislasindan 4 bin dönümlük bir yerin tahsisinin istediklerini dile getiren Baskan Alkan, esnafin beklenti içinde oldugunu öne sürerek söyle konustu, “Altay Kislasi, 10 bin 500 civarinda bir toplam alani olusturuyor, bizim orada istedigimiz alt uç tarafinda 3 veya 4 bin dönümlük bir alan istiyoruz. Bunun yüzde 60’i askeriyenin, alt tarafta askeriyenin kullanilmadigi alandan bir bölümü talep ediyoruz. Bizim talebimiz bu yönde ve insallah devlet büyüklerimiz talebimiz olumlu bir cevap verirlerse, en kisa zamanda çalismalara baslayacagiz. Esnaf bu konuda büyük bir beklenti içerisinde ve sanayi sitesinin bir an önce yapilmasini istiyor. Küçük sanayi siteleri olarak hükümetimizin çikardigi yasa geregi sehir içindeki tüm sanayi isletmelerin sehir disina tasinmasi. Sanayi isletmelerin çarsi disina tasinmasi ile ilgili sanayi bakanligina bagli sitelerde 2 bin 500 civarinda esnafimiz bulunmakta ve buna artis ilave olur mu, tabi ki olur. Yeni yetisen nesiller var. Çarsinin ana Anterlerinde mobilya boyacisi, mobilya imalatçisi, demir kaynakçi bunalar da var. Tabi bunlar da artinca o zaman sayi Bakanligin ve ilgili kurumlarin yapacagi toplanti sonucu bir neticeye ulasilacaktir.”

“ESNAFIN TALEBINI KARSILIYOR”

4 bin dönümlük yerin tahsisinin yapilmasi halinde eldeki talebi karsilanacagini ifade eden Alkan, “Altay Kislasindaki sanayi sitesi için çok sayida basvuru aldik. Devletin verdigi imkânlarla bu sanayi yapilirsa istenilen talebi karsilayacagini düsünüyoruz. Bize toplamda 4 bin dönümlük yer verilirse istenilen talebi karsilamis oluruz. Yapilmasi planlanan sitede her isletmenin bölüm bölüm yerleri olacak, yani oto kaporta, oto tamircileri, demir dograma, imalatçilar, mobilyacilar, agaç isleri, gida paketleme yerleri var bunlar için plan ve projeler arsanin tahsisinden sonra yapilacak. Altay Kislasi Askerinin bulundugu bir alan ve bu konu Basbakanin talimatina bagli bir sey, buradaki askeri yetkililerin cevap verebilecegi bir konu degil. Zira burasi Milli Savunma Bakanligi düzeyinde çözülmesi gereken bir süreçtir, onunla ilgili de çalismalarimiz devam ediyor” ifadesini kullandi.

“ESNAF TASINMAK IÇIN HAZIR”

Sitenin yapilmasi halinde esnafin tasinmak için hazir oldugunu vurgulayan Alkan sunlari dile getirdi, “Esnaf, sitenin yapilmasini bir an önce istiyor. Ve bu sürecin uzamasindan dolayi biraz tepkili, çünkü bulunduklari is yerleri onlara yeterli gelmiyor ve yeteri kadar saglik, temiz degil. Bir an önce bu dar yerlerden, sagliksiz ve yasam kosullarina uygun olmayan yerlerde is yapan esnaf, daha modern ve temiz is yerlerine tasinmak istiyor. Esnaf suan tasinmaya hazir, bakanlik hazir ve maalesef arsa tahsisinden dolayi biraz gecikme oldu. Bilim ve Sanayi Bakanligi ile Gümrük ve Ticaret Bakanligimizin destegiyle Malatya 10 sanayi sitesi kapsamina alindi. Suan için Valimiz, Belediye Baskanimiz ve siyasilerimiz Savunma Bakanligindan gelecek neticeyi bekliyor. Iyi bir netice alirsak bu isini sonlandirmis olacagiz.”

MALATYA ESNAFI BIR ARAYA GELIYOR

Yapilmasi planlanan sitede bütün Malatya Esnafini bir araya getireceklerinin altini çizen Alkan, “Altay Kislasi disinda alternatif yerlerimiz var, onlarla ilgili görüsmelerimiz devam ediyor ama suan mevki olarak da yerleri belli olanlar var. Fakat esnaf, uzak oldugu için oralara gitmeyi istemiyor. Bu yüzden suan için sadece Altay Kislasi üzerinde bir çalismamiz var. Devletin Türkiye’de yapilacak 10 sanayi sitesi için her türlü ödenegi ve kaynagi var. Devlet bu konuda her türlü tedbirini almis ve bu sebeple acil olarak yer ariyoruz. Eger bu süreç tamamlanirsa Malatya esnafimizin talebini karsilamis olacagiz ve bu bizim için yeterli olacaktir. Altay Kislasinda yapilacak olan sanayi sitesinde tüm Malatya esnafini bir araya getirmis olacagiz ve modern is yerlerine kavusmus olacaklar. Esnafin bosalttigi yerler ise Belediye ile birlikte bir sekilde degerlendirilecek. Burasi toplu konut mu olur, özel sirketler tarafindan baska konutlar mi yapilir, bu süreci elimizden geldikçe en iyi sekilde degerlendirmeyi düsünüyoruz. Özellikle bu konuyu üyelerimizle toplanti yaparak bunun kararini verecegiz. Bütün kurumlarla is birligi içerisinde hareket ediyoruz, onlarin istemedigi her hangi bir konuyu zaten talep etmeyiz. Esnafin talebi ise; uzun ve genis dükkân, ön girisi yüksek ve her türlü araba yükünün girebilecegi bir site istiyor. Esnaf 10 metrekare dükkânda çalismak istemiyor. Disarda çalismak is kosullarina ve sagliga uygun degil. Bu yüzden modern, temiz, yesil alanlariyla is sagligina daha elverisli yerler talep ediyor. Esnaf suan tasinmaya hazir, bekliyor. Meslek dagilimina göre; Agaç Isleri, Akücüler, Alüminyumcu, Ambalajci, Asansör Imalati, Avize Imalati, Ayakkabi imalati, Bakir imalati, Boya satisi gibi. Demir Çelik dogramada 250, Gida Paketleme 365, Is makine tamiri 235, Kaporta Boya 234, Tornaci 200, Mobilya 265, Oto Tamircileri 700 ve daha bunun gibi birçok meslek dalinda basvurular var” seklinde konustu.

“SAVASTAN DOLAYI BEKLEDIK”

Proje gecikmesinin nedenine deginen Alkan sunlari ifade etti, “Bir anlamda bu sürecin biraz yavas ilerlemesinin nedeni biliyorsunuz suan Askerimiz bir savasin içerisinde. Çünkü savas durumunda askeriyeden yer istemek abes olur diye bekledik, bu konuyu Basbakana açtiktan sonra bunun da önünü açmis olacagiz. Daha önce de yapilabilirdi fakat Afrin’deki Zeytin Dali Harekâtindan dolayi bu konuyu biraz askiya almistik. Bunu askerimizin moralini bozmamak, askerimize bir zarar vermemek açisindan isi biraz beklemeye aldik. Suan ki süreç Sayin Basbakanimizin verecegi karara ve Sayin Cumhurbaskanimizin verecegi onaya bagli. Bununla ilgili siyasilerimizle birlikte çalismalarimiz devam ediyor. Suan ki beklentimiz siyasilerimiz bu konuda karar vererek bu süreci baslatmalari ve gerekli tahsisin gerçeklestirerek ihalenin yapilmasidir.”

DEVLETTEN KREDI DESTEGI

Devletin birçok konuda yüzde 1 faizle kredi verdigini belirten Alkan, “Devlet, sanayi sitelerine verdigi destek içerisinde alt yapi, yol, elektrik, üst yapi, günes enerjisine ve yeni yapilacak sanayi sitelerinin tasinmasi için de tasinma masrafi olarak devlet bize kredi destegi veriyor. Altay Kislasi bizim için en ideal yer. Çünkü tarima uygun degil, konglomera bir zemin oldugu için bizim birinci tercihimizdir. Devlet büyüklerimiz uygun görürse Altay Kislasini bir kismini veya tamamini tahsis edilmesi ve bununla birlikte askeriyeye yeni bulunacak yerin parasini biz ödemek üzere degistirmek istiyoruz. Bu konuda çalismalarimiz sürüyor. Yer tespit edildikten devletten bir kaynak problemi olmayacaktir. Belediye gerekli islemleri yapacak ve biz de projenin çalismalarini yapip kisa zaman içerisinde temeli atacagiz ve birkaç yilda 4 bin dükkân yapmayi düsünüyoruz. Niye 4 bin dükkân diyebilirsiniz çünkü bize müracaat eden kisi sayisi 5 bin 100’ü geçti. 5 bin 100 basvuruda esnaf sayisi yüzde 95’i geçiyor. Bunlar içerisinde esnaf olmayanlar da olabilir ve bu müracaatlarda elemeler yapmadik. Çünkü yapacagimiz yerin metrekaresi, yüz ölçümü, konumu belli olmadigi için sadece üyelerin talebini aldik” degerlendirmesinde bulundu.